porno izle
GÜNDEM

İstanbul’un 19 ilçesinden ve Türkiye’nin 25 kentinden 500’den fazla kadın İstanbul Maltepe’deki Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde buluşarak Türkiye Kadın Meclisi’nin ilk toplantısını gerçekleştirdi.

Her yaştan, her meslekten; farklı sosyal, ekonomik ve siyasi görüşten kadın ortak kadın sorunları ve çözüm yolları üzerine tartıştı. Toplantıda sık sık “Asla yalnız yürümeyeceksin”, “Dünya yerinden oynar kadınlar birlik olsa”. sloganları atıldı.

Toplantıda “Türkiye’de kadına ve çocuklara yönelik saldırılar karşısında neler yapabiliriz?” ve “Türkiye Kadın Meclisi’nin hedefi ne olmalı ve 8 ilde kadın meclislerini nasıl örgütleyebiliriz?” soruları çerçevesinde iki gündem tartışıldı.

Önce “Kıyafetime Karışma!” Demiştiler…

Giydikleri kıyafetler bahane edilerek sözlü ve fiziksel şiddete uğrayan Ayşegül Terzi, Ebru Tireli ve Melisa Sağlam’ın yaşadıkları basına yansımış, kamuoyunun tepkisini çeken olaylara kadınlar sessiz kalmayarak çeşitli eylemler yapmıştı. Erkek şiddetine uğrayan kadınlar mahkeme süreçlerinde de diğer kadınlar ve kadın örgütleri tarafından desteklenmiş, yalnız bırakılmamıştı.

En son 30 Haziran’da Eminönü’nde, Canan Kaymakçı kıyafeti bahanesiyle bir erkek tarafından taciz edilince kadınlar “kıyafetime karışma” sloganı ile sokağa döküldüler. Kadına yönelik tacizin; yaş, sınıf, statü tanımadığını; iktidarın kadın ve erkeği ayrıştırmaya yönelik politika güttüğünü ve yargıda cezasızlık uygulamasının da bu durumu beslediğini ifade eden farklı kesimlerden ve yaşlardan kadınlar böylelikle “Kıyafetime Karışma” hareketini de başlatmış oldu.

MACKA PARKINDA BIR GUVENLIKCININ BIR KADININ KIYAFETINE KARISMASININ ARDINDAN KADIN ORGUTLERI EYLEM YAPTI.EZGI CAPA(DHA)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Haydi Kadın Meclisleri’ne” Diyerek Meclisler Kurmaya Başladılar…

Kadıköy’deki gerçekleştirilen eylemin ardından  kısa süre sonra Maçka Parkı’nda da bir taciz olayı yaşandı. Parkın özel güvenlik görevlisi, Çağla Köse isminde bir kadına kıyafetini bahane ederek sözlü tacizde bulundu. Bunun üzerine ‘Kıyafetime Karışma’ hareketi Maçka’da da bir eylem yaptı. Maçka’da düzenlenen ikinci toplantının ardından da bir meclis kurma kararı çıktı.

Kadınlar üzerindeki baskının artması, sokaktaki herhangi birinin kadınlara karışma hakkını kendisinde görmeye başlaması sonucu bunu yaşam tarzına ve yaşam hakkına müdahale olarak gören kadınlar sosyal medya üzerinden çağrılar yaptı ve Maçka ile Kadıköy’de yapılan eylemlerden sonra kadınlar bu kez illerde, ilçelerde, üniversitelerde kadın meclislerini kurmaya başladılar.

Fotoğraf: Yarın Haber

Yorumlar