porno izle
DÜNYA

Küresel kapitalizmin yaşamakta olduğu krizi emekçi halkların üzerine yıkarak aşma çabalarına karşı gelişen “muhalefet” hareketleri 2012 yılında da sürüyor. Krizden en fazla etkilenen ülkelerin başında gelen Yunanistan halkı için geçtiğimiz yıl “isyan” yılı olmuştu. Yeni yıla da “grev” ile başlayan Yunanistan halkı krizin faturasını ödemeyeceklerini kesin bir dille ifade ediyor.
Devlet hastaneleri ve eczaneler, ülkede sağlık alanında yapılması planlanan dönüşümlere karşı yılın ilk gününde grev kararı aldı. Devlet hastaneleri  5 Ocak Perşembe gününe dek acil servis dışında hizmet vermeyecekleri 72 saatlik grevlerine 2 Ocak’ta başladılar.

Eczaneler ise hükümetin bütçede harcamaları kısmasına paralel ilaç fiyatlarını yeninden düzenlemesine karşı grev sürelerini 48 saat olarak belirledi.
Sağlık alanında yapılması planlanan uygulamalar neticesinde, ülkede hükümet tarafından 2009 yılında bütçede 10,6 milyar avroluk payı bulunan sağlık harcamalarının 7 milyar avroya düşürülmesi hedefleniyor.

İlaç fiyatlarında ise 2012 yılı boyunca 90 milyar avroluk bir kesintiyi öngören Sağlık Bakanlığının ilaç fiyatlarını düşüreceğini açıklaması üzerine Yunanistan Eczacılar Derneği’nden cevaben gelen açıklamada sosyal güvenlik fonlarının kendilerine halihazırda zaten 400 milyon avro borcu olduğu ve maddi zorluklar nedeni ile faaliyetlerini sürdüremeyecek duruma geldikleri belirtti.

Hükümetin tüm bu benzer uygulamalarının çeşitli alanlara tezahür etmesinin altında IMF ve AB komisyonuna karşı verdikleri taahhüt yatmaktadır. Yönlendirdiği 240 milyar avroluk mali yardım paketine karşılık komisyon, teknokrat hükümet olarak getirdiği Papademos hükümetine ülkede kamu harcamalarının kısılmasını ve ek personel maliyetlerinin temzilenmesi şartını önkoşul olarak ortaya koydu.

Hükümet ise halk tarafında sertleşen tepkilere istinaden yaptığı açıklamada bu uygulamarın asla ertelenemeyeceğini belirtti.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın