porno izle
GÜNDEM

Sokak ortasında kurşunlanmış bedene günlerce baktık. Çocuğunun ölü bedeniyle sabahlayan kadınları dinledik. Bodrumlardan yanmış vücutlarını çıkardık. Bir kaldırımda çıplak bedeni teşhir edilen genç kadınları fotoğrafladık. 19 yerinden bıçaklanan, kafası kesilen, tecavüz edilip yakılan kadınların sayılarını raporladık. Sabaha karşı baskına gelen polisin kurşunladığı genç kadınları tanıdık. Kamyon arkasında onar onar ölüme giden kır işçisi kadınların kaza haberlerini dinledik. Evinin önündeki merdivenlerde keskin nişancıların kurşunlarıyla yığılan kadınları izledik.

Yumrukları, sopaları, işkenceleri saymaya fırsat kalmıyor bile…

Bir dakikada yıllarca çalıştığı işinden kovulanları, yoksulluk şiddetine alıştırılanları, sadaka ile susturulanları, din ile uyutulanları kader saymamayı öğrendik.

Her tarihsel kırılma anında kitlesel katliamların doğrudan muhatabıyız. Şiddet ve sömürü sürekli ama kırılma anlarında boyutu katlanıyor ve katliama, kırıma dönüşüyor.

Niye mi 8 Mart
İşte…
Niye mi direniş
İşte..
Niye mi mücadele
İşte….

Siz o yüzden 8 Mart ta kahvaltı hazırlamayın, hatta çiçek de istemez. Bırakın biz karar verelim 8 mart dünya kadınlar günü mü, emekçi kadınlar günü mü?

Biz hem anıyor, hem kutluyoruz.

Bir gözümüzden yaş geliyor, öbürünü güneşin ışıklarıyla dolduruyoruz. Ayaklarımız dans ederken, ellerimizdeki “tek taş” atılacağı yeri nişanlıyor. Ağzımızın yarısı dolu dolu kahkaha, diğer yarısı inatçı sloganları atıyor. Cinsimiz de cibiliyetimiz de iktidar küfürlerine kalkan olmayı çoktan öğrendi.

Seçimimiz özgür ve eşit bir dünyadan yana.
Dünyayı sevmeyi, hayatta kalma arzumuzla yoğurduk.
Biz toprağı ve suyu saygıyla avuçlamayı biliyoruz.
Kadın olmayı öğreniyoruz, erkek gibi yapmadan yaşamayı.
Barikat da kuruyoruz, tarla da sürüyoruz, ağız dolusu küfür de ediyoruz.

Bir de yanlış anlamazsanız bütün dünyayı istiyoruz.

Sadece güzelleştirmek için.

Yorumlar