porno izle
Genel

Bartın ili Amasra ilçesinde Hattat Holding’in grup şirketlerinden Hattat Enerji ve Maden Ticaret A.Ş’de (HEMA)  taşeron maden işçileri iki aylık ödenmeyen ücretleri, kıdem ve ihbar alacakları için 14 gündür direniyor.

 

 

Bölgede işçi çalışması için bulunan Kamil Kartal ve Başaran Aksu’dan öğrendiğimize göre (06.04.2018) : Fesh gerekçesi; taşeron firmanın iflas ermesi. Üst işveren Hattat Enerji ve Maden Ticaret A.Ş (HEMA) 13 gündür direnen işçilere bugün için tüm alacakların ödeneceği sözü verdiğini öğrendik. Öğlen saatlerinde ödeme olmayacağı bilgisi direnişçi işçilere ulaşınca, işçiler işletme kapısından işletme ve finans müdürünü çıkarmama kararı aldı. Yoğun sloganlarla birlikte gerginlik işletme içince yansıyınca müdürler direnen işçilerin komitesini görüşmeye çağırdı. Görüşmede işletme müdürü  “bugün bankaların verilen sözü tutmaması nedeniyle ödeme yapamayacaklarını, haftaya da belirli bir gün kesin ödenir diyemeyeceklerini” belirtince Komite görüşmeyi kesip dışarı çıktı. Giriş kapatıldı.

 

 

 

İşletme Müdürü’nden Jandarmaya “Gözaltına alın” Talimatı

Jandarma müdahale için geldi. İşçilerin kararlılığının değişmeyeceğini görünce işletme yöneticileri dışarı çağırıldı.  İşletme yöneticileri, içeride söyledikleri sözleri tekrar edince araya girip sorular sorduk. İşletme Müdürü “Siz karıştırıyorsunuz burayı! Madencilikten ne anlarsınız!?” deyince Kamil Kartal “Ben madenciyim, 6 yıl Kozlu’da ocak elektrikçiliği yaptım” dedi. Müdür,  jandarmaya “gözaltına alsanıza bunları” diye seslendi. Müdürün bu tavrı işçileri öfkelendirdi. Jandarma ve özel güvenliklerin korumasında müdür içeriye kaçırıldı.

Direniş alanında işçiler bir toplantı yaptı. İşçi mücadelesi ve örgütlenmesi konusunda deneyimli Kâmil Kartal ve Başaran Aksu’nun katılımıyla direniş deneyimleri konusunda eğitim yapıldı.  Bağımsız maden sendikasının kurulmasına dair çalışmaları duymak işçiler arasında heyecan yarattı. İşçileri destekleyenler arasında Bartın ve Amasra’dan sendikalı kamu emekçileri de var. Aksu ve Kartal, direnişin olumlu sonuçlanması için tüm demokratik kamuoyuna destek çağrısı yapıyor.

 

 

 

Haber: Toplumsol

Yorumlar