porno izle
Bilim

İstanbul-Kadıköy Sahrayıcedit Mahallesi Sakinleri, Veli-Der İstanbul 1 No.lu Şube Girişimi ve Eğitim-Sen 2 No.lu Şube, 13 Nisan’da bir forum düzenliyor. 

13 Nisan 2018 Cuma günü saat 19.30’da Sahrayıcedit Mahallesi, 23 Nisan Parkı’nda yapılacak forumda yeni ortaöğretime geçiş sistemi, yeni sistemin öğrenciye ve velilere maliyetleri gibi konular tartışılacak. Sahrayıceditliler’in burada öne çıkan talebi “Anadolu Lisesi”.

Liseye Geçişte Çember Sistemi Nedir?

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, TEOG’un kalkmasıyla getirilen yeni sistemde uygulanacak ‘3 çember sistemi’ni Ocak ayında açıklamıştı. Buna göre;

TEOG yerine gelen ve ilk kez bu yıl liselere geçişte uygulanacak sistemde mahalli yani adrese göre yerleştirme olacak.

Yerleştirme sisteminde 120 bin öğrenci sınavla öğrenci alan okullara yerleşecek.

1 milyon öğrencinin ise liselere adrese göre yerleştirilmesi planlanıyor.

Adrese dayalı bu yerleştirmeyi yapabilmek için öncelikle eğitim bölgelerinin oluşturulması ve velilerin tercihi için de tüm okul türlerinin bu bölgelerin içinde yer alması gerekiyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) oluşturduğu eğitim bölgelerini nisan sonu ya da mayıs başında açıklamayı planlıyor.

HaberTürk’ten Pervin Kaplan, “Bakanlık tarafından yapılan açıklamalar dikkate alındığında eğitim bölgelerinin içinde “çemberlerin” yer alacağı ve yerleştirmenin de bu çemberlere göre yapılacağı anlaşılıyor.” diyor.

“Yerleştirme işlemi  öğrencinin tercihlerine göre ve kendisine en yakın çemberdeki okullar taranarak yapılacak. İlk çembere yerleşemeyen, ikinci, üçüncü çembere kadar tercihlerine göre yerleştirilecek. Yerleştirme işleminde öğrencinin tercihi ve evine yakınlığı dikkate alınacak. Okul notları tıpkı sınavla öğrenci alacak okulların yerleştirmelerinde olduğu gibi dikkate alınmayacak. Eğitimci ve velilerin dile getirdiği “Eğer yerleştirmelerde sadece adres ve tercih söz konusu ise okuldaki derslerin önemi kalıyor mu?” sorusu da ayrı bir tartışma konusu.” Diyen Kaplan’a göre bu sistemde bilinmezler ve yanıtlanması gereken çok sayıda soru var ve bu soruların yanıtlarını bu yıl çocukları 8’inci sınıfta okuyan 1.2 milyon veli merakla bekliyor.

 

Yorumlar