porno izle
BAŞYAZI

ABD, İngiltere ve Fransa tarafından Suriye’ye yapılan füze saldırısı, İstanbul Taksim’de sol-sosyalist güçler tarafından protesto edildi.

Türkiye Komünist Partisi (TKP), Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP), Emek Partisi (EMEP), Emekçi Hareket Partisi (EHP), Devrimci Parti ve Devrimci Hareket’in çağrısıyla bugün “Suriye’de emperyalist saldırganlığa karşı direnen Suriye halklarının yanındayız!” çağrısıyla Fransız Konsolosluğu önünde basın açıklaması gerçekleştirildi.

“Suriye’de Emperyalist saldırganlığa hayır” pankartı açan kitle “Savaşa hayır”, “Emperyalizme geçit yok”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Suriye’de kararı Suriye halkları verecek” dövizleri taşıdı. Eylemde sık sık Kahrolsun ABD emperyalizmi”, “Kahrolsun ABD, işbirlikçi AKP”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Emperyalistler yenilecek direnen halklar kazanacak” , “Savaşa hayır, barış hemen şimdi” sloganları atıldı.

Özge Akman tarafından okunan açıklamada, yurttaşlara bir çağrı yapılarak, “AKP/Saray iktidarı daha kurulduğu günden itibaren emperyalizmin icazetiyle hareket eden, işbirlikçi bir iktidardır.  Tüm yurttaşlarımızı, bu kan siyasetini durdurmaya, barış ve kardeşlik coğrafyasını el birliğiyle yaratmaya davet ediyoruz” denildi.

 Suriye’ye düzenlenen emperyalist bir saldırıdır.

Açıklamada; “ABD, Fransa ve İngiltere tarafından egemen bir devlet olarak Suriye’ye düzenlenen hava saldırısı, uluslararası hukuka aykırı, emperyalist bir saldırıdır. Emperyalistler aynı Irak işgali döneminde olduğu gibi, herhangi bir somut kanıta dayanmaksızın, besledikleri cihatçı örgütlerin ve onların uzantılarının Doğu Guta’da kimyasal saldırı gerçekleştiğine ilişkin iddialarını gerekçe göstererek Suriye’nin başkentini bombalamıştır. Saldırı, Şam’ın davetiyle Suriye’de bulunan Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nün incelemelerini başlatacağı gün yapılmıştır. Emperyalist NATO, AB gibi kuruluşlar ile Suudi Arabistan, Almanya, İsrail ve Türkiye hükümetleri saldırıyı desteklemiştir. ABD basını saldırıda İncirlik Üssü’nün de kullanıldığını bildirmiştir.

Suriye’yi hedef alan saldırı, Ortadoğu’nun genelinde devam eden saldırganlık ve kirli hesaplardan bağımsız düşünülemez. Emperyalistler ve destekçileri, Filistin’in var olma hakkını elinden almaya, Suriye’yi fiilen parçalamaya, İran’a gözdağı vermeye, Yemen’i bölmeye çalışmaktadır. Zengin enerji kaynakları ve ticaret yolları bakımından stratejik öneme sahip Ortadoğu’da nüfuz alanlarını genişletme çabası yoğunlaşmaktadır. Suriye’de cumartesi sabaha karşı düzenlenen saldırı, bu ülke özelinde, savaşa son verecek siyasi çözümü baltalama planlarının bir parçasıdır. Emperyalistlerin ve destekçilerinin üzerinde anlaştıkları en temel çıkar budur.” Denildi.

 Açıklamada şu ifadelere yer verildi.

AKP/Saray; komşumuzda cihatçı güçlerin hamiliğine soyunmaktadır.

AKP/Saray iktidarı bu plan ve suçların merkezinde yer almaktadır. Daha önce Irak işgalinde ortak olmak isteyen iktidar, Suriye savaşının öznelerinden biri haline gelmiş, yıllar boyunca cihatçı örgütleri desteklemiş, yüz binlerin yaşamını yitirmesinin sorumlularından biri haline gelmiştir. Suriye hükümetinin karşı çıkmasına rağmen, Cerablus ve Afrin’de askeri harekatlar düzenleyen iktidar, komşumuzda cihatçı güçlerin hamiliğine soyunmaktadır. Batılı güçlerle sözde gerilim yaşayan AKP/Saray iktidarı, gerçekte ise, Ortadoğu’daki yayılmacı planların bir aktörü haline gelmek istemekte, Batı’yla yaptığı kirli göçmen pazarlıkları sayesinde elini güçlendirmeye çalışmaktadır. 

Ortadoğu’daki işgal ve saldırıları lanetliyoruz.

Bizler Türkiye’nin ilerici, demokratik, sosyalist, emekten yana güçleri olarak emperyalistlerin ve işbirlikçilerinin Ortadoğu’da gerçekleştirdikleri kanlı politikaları, işgal ve saldırıları lanetliyoruz. Suriye, Filistin, Yemen gibi ülkelerde devam eden saldırganca politikalara derhal bir son verilmelidir. Bölge genelinde sayısı artan, İncirlik dahil yabancı askeri üsler derhal kapatılmalı, işgalci ve saldırgan yabancı askeri güçler bölgeyi derhal terk etmelidir. Suriye’de yaşayan Araplar, Kürtler, Türkmenler ve diğer halklar kendi siyasi geleceklerine kendileri karar vermelidir. Suriye halkı, bağımsızca, özgürce, eşitçe, kardeşçe barış içinde bir arada yaşamanın yolunu kendisi bulacaktır. 

Türkiye’de yurttaşlarımıza sesleniyoruz!

AKP/Saray iktidarı daha kurulduğu günden itibaren emperyalizmin icazetiyle hareket eden, işbirlikçi bir iktidardır. 

Bir başka ülkede yapılan askeri harekatların bu ülkenin emekçileri için hiçbir yararı bulunmamaktadır. NATO üyeliği, ABD ile müttefiklik, cihatçılara destek, Afrin harekatı gibi sınır ötesi saldırganlıklar bölgemize ve ülkemize barış değil savaş getirmektedir. 

Tüm yurttaşlarımızı, bu kan siyasetini durdurmaya, barış ve kardeşlik coğrafyasını el birliğiyle yaratmaya davet ediyoruz. 

Kahrolsun emperyalizm!

Kahrolsun işbirlikçiler!

Yaşasın halkların kardeşliği!”

 

Açıklama, alkışlarla sona erdi. 

Yorumlar