porno izle
Duyurular

toplumsol 8-9 Kasım 2011 yılında başlattığı yürüyüşünü sürdürüyor.  Bugüne kadar internet yayıncılığı dışında “buluşmalar”, “eylemler”, “nehir forumlar” düzenleyerek yoluna devam toplumsol olarak 2 yılda neler yaptığımızı bir kez daha hatırlayalım istedik.

toplumsol “başlarken” yazısında durumu şöyle ifade etmişti:

toplumsol; dünya, Ortadoğu ve Türkiye’de önemli değişimler yaşanırken, solun ve toplumsal olanın savunulması, fikri ve toplumsal zeminin bugünün gerçekliğinde yeniden kurulması için sürdürülen her biri birbirinden değerli mücadelelerin mütevazı bir parçası olabilmek için, esas olanın değiştirmek olduğunun bilinciyle yayın hayatına başlıyor.” (…)

Türkiye’de, uzun süredir devam eden “egemenlerarası mücadele”nin önemli bir eşiği aşılır, “yeni bir rejim” kurulurken sol, dünyanın dört bir yanında olduğu gibi, ülkemizde de eşitlik, özgürlük ve adalet için, sosyalizm için mücadelesine, nesnel ve öznel bütün sorunlarına rağmen devam ediyor.” (…)

Ancak, bir bütün olarak sol ve toplumsal hareketler, bugün için, bağımsız bir düzlemden, bütünlüklü bir bakış açısından hareketle kapitalizmin karşısında etkili bir “siyasal toplumsal dönüşüm” alternatifi/odağı haline gelemiyor.

Bu durumun çeşitli “tarihsel, toplumsal” nedenleri olmakla birlikte, sorunun temel kaynaklarını, bir yanda solun bugünkü fikri birikiminin geçmiş dönemlere ait “ideolojik politik” çerçeveyi aşamamış olmasında diğer yandaysa bu çerçevenin soğuk savaş sonrası ortalığı kaplayan parçalı, her biri sınırlı açıklayıcılık gücüne sahip gerçek hayatın sınamasından geçmemiş teorilerle “aşılmış” olduğu kolaycılığında aramak gerekiyor.”

Böylesi bir tablodan açık ki, ne “geçmişi tekrar ederek” ne de alelacele icat edilmiş “yeni fikirlerle” çıkış imkânı görünmüyor.

Bugün her şeyden önce uzun soluklu, meseleleri bütün karmaşıklığı ile ele almaya çalışan ‘kollektif fikri-ideolojik bir mücadele’ye, bir biriktirmeye ihtiyaç var.

toplumsol bugün yaşanmakta olan değişimi çok yönlü olarak, sınıf mücadeleleri ekseninde kavramayı , “gideni ve gelmekte olanı” sınıfların mevzilenmesi ve mücadelesinde hangi düzey ve biçimlerde cereyan ettiğini, var olan sınıfların durumunu, karşılıklı konumlarını ele almayı, üzerinde ciddiyetle çalışmayı ve bugün sola yönelik eleştirileri de bu çerçevede yanıtlamaya çalışmayı yayın politikasının temel zemini olarak görüyor.

toplumsol, böylesi kapsamlı bir sorun alanının üstesinden ancak kollektif bir çalışma ile gelinebileceğinin bilincinde olarak, farklı bakış açılarının kendi özgünlüklerini korumasının da çoğulcu bir zemin oluşumu açısından vazgeçilmez olduğunun altını çiziyor.”

Şimdi toplumsol, yüzünü sola ve toplumsal olana dönmüş herkesi, birlikte anlamaya, birlikte üretmeye ve birlikte değiştirmeye davet ediyor.

Yayın hayatına başlarken bir dizi soru soran ve bu sorular üzerinde derinlemesine bir çalışma yürüten toplumsol’un ilk faaliyeti olarak “küresel kapitalizm ve kriz” başlıklı bir dizi buluşma gösterilebilir. Bu buluşmaları Küresel Kapitalizm ve Kriz dosyasında yazılı hale getirdik. Kemal Ülker, Ahmet Tonak, Mehmet Türkay, Fuat Ercan gibi akademisyenlerin katılımı ile gerçekleştirdiğimiz bu buluşmalarla küresel kapitalizmin kriz dinamiklerini anlamaya çalıştık.

Yine buluşmalarımızın bir başka tartışma konusu ise “Türkiye’de devlet, sınıflar ve siyaset” oldu. Bu çalışma-dosya ile birlikte sadece “yeni rejimi” değil, Cumhuriyet tarihinde oluşan birikim rejimlerini, sınıf dinamiklerini ve bunlara bağlı olarak yükselen ve düşen siyasi iktidarları tartışmaya açtık. Bu buluşmaları da Türkiye’de devlet, sınıflar ve siyaset başlığı ile dosya olarak okuyucularımıza sunduk.

Türkiye Cumhuriyeti’nin geleneksel dış politika ekseni değişiyor mu? Beş kıtada at koşturan Osmanlı’dan ihale peşinde koşan Yeni-Osmanlıya… diyerek çağrısını yaptığımız ve Erdoğan Aydın, Ayşe Hür, Hakan Güneş gibi akademisyen ve siyasetçilerin katılımı ile düzenlediğimiz Türkiye’nin Yeni Dış Politikası dosyasını yayınladık.

Yine, 1 Mayıs 1977 katliamına ilişkin yapılan dezenformasyona karşın 1 Mayıs 1977 dosyasını tartışmaya açtık. Tartışmalara ilişkin olarak 1 Mayıs 1977 dosyasını hazırladık.

Bütün bu dosyalar ve buluşmalarda tartıştığımız konularla bağlantılı olarak “patlak veren” Suriye meselesine ilişkin olarak kapsamlı bir dosya hazırladık. toplumsol buluşmaları kapsamında düzenlediğimiz etkinliklerde Hakan Güneş ile Suriye ve Ortadoğu meselelerini konuştuk.  Suriye meselesi ismini taşıyan dosyada çok sayıda makale, çeviri ve söyleşi var.

14 Şubat – 21 Şubat tarihleri arasında 14 Aşk – 21 Devrim diyerek Komünist Manifesto’nun 165. yılı vesilesi ile bir dizi etkinlik düzenledik. 14 Şubat tarihinde “vitrinlere değil birbirinizin gözlerine bakın” diyerek bir sokak etkinliği düzenledik. Ardından 1 hafta boyunca çeşitli etkinliklerle “komünist manifesto’nun tarihselliği ve güncelliğini” konuştuk.  16-17 Şubat tarihlerinde, Taksim Hill Otel’de 2 gün süren bir nehir forum düzenledik. Çok sayıda kişinin katıldığı ve internet üzerinden canlı yayınlanan etkinlikte çok sayıda akademisyen, siyasetçi, sendikacı konuştu. Bu etkinliği de Komünist Manifesto dosyası ile yayınladık. 531471_423513977725450_569973350_nBu nehir forumun çözümlemelerinden oluşacak olan kitabımız da Şubat ayında yayınlanacaktır. 21 Şubat tarihinde ise kalabalık bir grupla beraber Taksim Meydanı’nda toplu ve sesli “komünist manifesto” okuduk. Böylece 1 haftalık etkinliğimizi sonlandırdık.

Türkiye tarihinin en büyük “eylemliliklerinden” olan Gezi Parkı eylemleri ile birlikte başlayan sürecin aktif olarak bileşeni olduk. Özellikle bu süreçte sosyal medyada yoğun bir faaliyet gösterdik. Direniş Günlüğü dosyasında bu döneme ait yazı, haber ve söyleşileri bulabilirsiniz.

38933yeni

Gezi Parkı eylemleri başlamadan hemen önce Taksim MMO’da süren bir dizi atölye-ders etkinliği yaptık.

Direnişin sürdüğü 15-16 Haziran günlerinde daha önceden kararını aldığımız yeni bir nehir forumu örgütledik. 15-16 Haziran tarihlerinde, Cezayir toplantı salonunda çok sayıda katılımcı ile birlikte “Yeni Bir Rejim Şekillenirken, Paris Komünü’nden Taksim Direnişine 18.brumaire’i anlamak” ismini taşıyan ve kaybettiğimiz hocamız Nail Satlıgan ve direnişte yitirdiğimiz arkadaşlarımıza ithaf ettiğimiz bu etkinliği de kitap haline getirdik. Çok yakın bir süre sonra dağıtımı başlayacak olan kitapta nehir forumun çözümlemeleri yer alıyor.

18brmafis10

 

Bütün bu etkinliklerin yanı sıra “toplumsol buluşmaları” düzenleyerek gündemi ve gitmekte ve gelmekte olanı anlamaya çalıştık.

TKP MK üyesi Erkan Baş, ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş ile “yeni rejim ve sol” gündemini taşıyan buluşmalar gerçekleştirdik.

Bundan böyle de “fikri biriktirmeye” katkı sunmaya devam edecek olan toplumsol, 1 Kasım itibariyle de sayfalarını köşe yazarlarına açmış bulunuyor.

her türlü yazı, fotoğraf, çeviri, katkı, öneri ve eleştiri için bilgi@toplumsol.org

 

Yorumlar

2 Yorumlar Bu Mesaj
  1. Merhaba,
    Kuruluşundan beri ilgi ve dikkatle izleğim, çok yaralandığım Toplum Sol’un 2.yılını kutlarım.
    Geçmişimizi inkar etmeden,hatta O’na sahip çıkarak ama geçmişe de çakılıp kalmadan bu günü ve geleceği anlama ve emek,sınıf eksenininden sapmadan sorunlara çözüm üretme ve olayları yorumlama çabalarınızın başarıyla ve kesintisiz devam etmesini diler emeği geçen herkese teşekkürler ederim.
    Çetin Serfidan,10/11/2013

Bir Cevap Yazın