porno izle
haberler

İstanbul’da dün akşam biraraya gelen ve aralarında çArşı, Fenerbahçeliler Derneği, Tekyumruk, Yakacık Kartalları gibi grupların da olduğu taraftarlar baskılara karşı birlik olma kararı aldı.

Son dönemdeki taraftar kültürüne yönelik saldırılar nedeniyle taraftarlar birlik olma kararı aldı. Dün gece Kadıköy’de FBD lokalinde biraraya gelen pek çok taraftar grubu ve taraftar Passolig, 6222 nolu yasa, deplasman yasakları gibi birçok konuda verdikleri hak ve özgürlük mücadelelerini birleştirme kararı aldı. Taraftarlar yaptıkları konuşmalarda yasaklara ve dayatmalara karşı birlikte hareket etmeden mücadele edilemeyeceğine vurgu yaptı.  Ayrıca Gezi direnişindeki taraftar birlikteliğinin iktidara korku verdiği ve bu nedenle taraftarların birlikte olmasını taraftarlardan çok egemenlerin istemediğini belirtildi. Toplantı sonunda Taraftar Dayanışması Dernek Girişimi adıyla bundan sonraki dönemde ortak hareket etme kararı verildi.

Ankara ve İzmir’deki taraftar hakları dernekleri deneyimlerinin de incelendiği toplantıda hızla hareket edilerek varolan örnekler de gözetilerek dernekleşme zorunluluğunun olduğu belirtildi. Taraftarlar bir çalışma grubu kurarak varolan dernekleri inceleyecek ve ilerki dönemde belirli ilkeler üzerinde uzlaşıp bir dernek kurarak örgütlenecek.

Ayrıca 25 Eylül’de Ankara’da görülecek olan Passolig davasının duruşmasına İstanbul’dan katılım kararı alındı. Çok sayıda otobüsle İstanbul’dan Ankara’ya gidecek olan taraftarlar Passolig’e karşı hukuk mücadelesi veren Taraf-Der’e destek verecek.

Toplantıda son olarak çArşı grubunun temsilcileri 16 Aralık’ta görülecek olan ve çArşı’nın darbecilikle yargılandığı davanın ilk duruşmasında renk gözetmeksizin bütün taraftarların yanlarında olmalarını istediklerini söyleyerek dayanışma çağrısı yaptı.

Taraftar Dayanışması Dernek Girişimi’nin kuruluşuyla ilgili yaptığı açıklama şu şekilde:

“Ülkemizde taraftarlara yönelik baskıların artık katlanılamaz boyutlara ulaştığı bu süreçte, İstanbul takımları taraftar grup ve dernekleri olarak, 17 Eylül 2014 tarihinde bir araya gelerek, sporun ve taraftarların sorunlarını tartışarak, bunların çözümünde rol almak üzere bir derneğin kurulmasının acil bir ihtiyaç olduğuna karar verdik.

Taraftarların güncel sorunlarının çözümü için kurulacak bu derneğin tüzük, program ve ilkelerinin oluşturulması amacıyla “Taraftar Dayanışması Dernek Girişimi” adıyla toplantıda hazır bulunamayan tüm taraftar grup ve derneklerinin katılımına açık olmak üzere aşağıda imzası bulunan taraftar grup ve derneklerinin temsilcilerinden oluşan bir Çalışma Grubu kurulmuştur.

“Taraftar Dayanışması” olarak bu kapsamda ilk faaliyetimiz 25 Eylül 2014 günü Ankara Adliyesi’nde yapılacak olan duruşmaya katılmak olacaktır. Taraftar Hakları Dayanışma Derneği tarafından “Passolig” elektronik bilet uygulamasına karşı açılan bu davaya tüm taraftarları destek ve müdahil olmaya çağırırız.”

Katılımcı Gruplar

Beleştepe
Cefakar Kanaryalar (CK)
Çarşı
Fenerbahçeliler Derneği
Kızıl Aslanlar
Münferitler (Fenerbahçe)
Sol Açık
Spor Emek – Sen
Tekyumruk
Ultras19
Vamos Bien
Yakacık Kartalları (Kartalspor)

Taraftar Dayanışması Dernek Girişimi’ni takip etmek için tıklayın

Yorumlar

Bir Cevap Yazın