porno izle
BAŞYAZI

Soma maden katliamında hayatını kaybeden 301 işçi için Taksi Meydanı’nda yapılmak istenen ancak İstanbul Valiliği tarafından izin verilmeyen basın açıklaması Fransız Konsolosluğu önünde yapıldı.

Sosyal Haklar Derneği’nin Soma katliamında hayatını kaybeden 301 işçi için Taksim Meydanı’nda yapmayı planladığı basın açıklmasına İstanbul Valiliği’nden izin çıkmamıştı. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra her yerde yapılan “demokrasi nöbetleri” eylem ve açıklamaların yasak olduğu Taksim’de de yapılıyordu.

SHD, Valilikten izin çıkmaması üzerine basın açıklamasını Fransız Konsolosluğu önünde yaptı. Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı ve bir TOMA’nın hazır bekletildiği eyleme direnişteki Avcılar Belediyesi taşeron işçilerinin yanı sıra CHP eski İstanbul Milletvekili Melda Onur da destek verdi.

20160813_150423

Eyleme katılan yurttaşlar ellerinde “Soma 301 FETÖ’nün cinleri değil sosyal cinayet” ve “Soma Ohal’de de bu halde de adalet istiyoruz” pankartları ile “FETÖ’nün cinleri değil katliam”, “demokrasi bir bütündür bölünemez” ve “Soma’nın hesabı sorulacak” dövizleri taşıdı.

Açıklamayı SHD Genel Başkanı Can Atalay okudu. Valiliğin yasak kararına tepki gösterilen açıklamada ““demokrasi” ve “hakimiyet” milletin ancak bir kesimi için geçerli imiş. İstanbul Valiliği dilekçemizi önce havale etmesine karşın daha sonra dilekçeyi dahi almayarak yapmış olduğumuz başvuruyu hukuka aykırı bir biçimde işleme koymama yolunu seçmiştir” ifadelerine yer verildi.

20160813_152130

Soma davasında Soma Kömür İşletmeleri Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan’ın 301 işçinin hayatını kaybettiği maden faciasını “FETÖ’ye” bağlama girişimine değinen Atalay, sorumluların bu şekilde kurtulmayı planladığını belirterek “Soma katliamının son duruşmasında, tutuklu yargılanan sanıkların ve avukatlarının Soma Katliamının bir FETÖ sabotajı olduğu ve katliam sonrası yapılan soruşturma ve açılan davanın FETÖ’cü polisler, savcılar ve hakimler tarafından yürütüldüğü iddiasını ortaya attıkları düşünüldüğünde 301 kişinin hayatını kaybettiği bu maden faciasının sorumlularının bu puslu havadan yararlanarak kurtulmayı murat ettikleri anlaşılacaktır.” dedi.

20160813_150446

Açıklama sırasında sık sık “Soma’nın hesabı sorulacak”, “Soma’nın kömürü, patronları yakacak” sloganları da atıldı.

Açıklamadan sonra söz alan CHP eski İstanbul Milletvekili Melda Onur da 301 işçi için yapılmak istenen basın açıklamasına izin vermeyen valiliği eleştirerek “demokrasi herkes içindir. Herkes demokrasiden eşit şekilde eşit şartlarda yararlanmalı” dedi. Onur, “Böyle bir ortamda keşke bu hareketi sahiplenselerdi.

20160813_150456 (1)

Keşke Taksim’de, Soma’da adalet için de bir nöbet tutabilseydik” diye konuştu.

Açıklamadan sonra SHD üyeleri Galatasaray Lisesi’ne yaptıkları yürüyüş ve burada Atalay’ın yaptığı kısa bir konuşmayla eylemi bitirdi.

Yorumlar