porno izle
Okurdan

Yaklaşık iki ay önce Stockholm’ün güney batısında yer alan Södertaje’de bizim basına yansımayan, bize göre sessiz sedasız bir derbi oynandı. Derbinin aktörleri Süryani halkının milli takımları olarak gördükleri iki takımdı. Sarı Kırmızı renkleriyle 1977 yılında kurulan Syrianska FC ile 1974 yılında kurulan Assyriska FF’nin karşı karşıya geldiği maç şüphesiz Süryani halkı için kendi topraklarından uzakta olsalar da, moda futbol tabiriyle bir hayli hikâyeyi barındırıyordu. Maçı borç içinde olan ve lisanslardan lige katılım bedellerine kadar karşılamakta zorlanan iki takımdan sarı kırmızılı Syrianska kazandı.

Syrianska.svgİki takım da Mardinli Süryanilerin kurduğu, takımlarında muhakkak Süryani oyunculara yer verdiği bir kulüp yapısına sahip. Süryani futbolculara rastlamak istiyorsanız zaten İsveç ligindeki Türk sandığınız oyuncuların geçmişine bakmak yeterli oluyor. Ünlü Süryani futbolcuların başında gelen , bir dönem Futbol Menajerlik oyunu müdavimlerinin eski oyun sürümlerinde vazgeçilmezi olan Kennedy Bakırcıoğlu da alt yapı olarak Assyriska’dan çıkan bir futbolcu. Kennedy’nin babası Benjamin(Bünyamin) Bakırcıoğlu da zaten Assyriska tarihinin unutulmaz golcülerinden biri. Döneminde Süryaniler tarafından Müller lakabı takılan Benjamin Bakırcıoğlu’nun Midyat’tan Södertalje’ye yolculuğu ise, askerlikle yaşadığı bir problem ve hapse atılma korkusu sonucu oluyor.

assyrian_flags_014Yine Assyirska’da forma giyen David Durmaz, Gençlerbirlikli Jimmy Durmaz ile akraba olmakla birlikte bir dönem Denizlispor’a transfer olmuş ama lisansıyla ilgili problemlerden dolayı maç oynamadan geri dönmüştü. Syrianska da ise takım kaptanlığını yapan Louay Chanko, Suriye Milli Takımının da vazgeçilmezlerinden. Takım arkadaşları İsa Demir, Rabi Elia, Gabriel Somi, Dennis Önal,Michel Yürekçi,Chabrel Georges,Alexander Boyacı ve Charbel Mirza gibi isimler takımın iskeletini oluşturmakla birlikte takım geleneğini sürdürüyor.

Syrianska’da ve Assyriska’da  yükselen ve parlayan oyuncuların milli takım seçimi Suriye oluyor.

İki takım da genelde en üst lig seviyesinde pek barınamıyor ve bir alt lig olan Superettan’ın kıdemlilerinden. Syrianska en son geçtiğimiz yılı en üst lig Alssvenskan’da geçirdi ve türlü yoksunluklarla haftalar öncesi düşmeyi garantileyerek lige veda etti. Bu sezon içinse iki kulübün de çıkmakla ilgili pek iddiaları yok ve Assyriska düşmenin en büyük adaylarından. İki takım da Süryaniler için çok şey ifade ediyor ve bu halde olmaları taraftarları kadar iki kulübün ileri gelenlerini de harekete geçirdi. Belki de ilerleyen yıllarda “tek takım” olarak Syrianska ve Assyirska birleşmesi yaşanabilir. Bu birleşmeye taraftarlar da olumlu yaklaşıyor. Son derbi öncesi bu ortaklığa giden bir dizi ortak ticaret anlaşmaları da imzalandı.

Son olarak şu an İsveç liglerinde Syrianska ismi alan 7, Assyriska ismi alan 6 farklı Süryani takımı bulunuyor. Yine Anadolu’dan İsveç’e göç etmek zorunda kalmış halklardan Kürtlerin takımı olan Dalkurd, Kurdiska FF ve Uppsala-Kurd FK gibi takımlarla birlikte Konya’dan özellikle Kulu’dan göçen Konyalıların kurduğu Konyaspor KIF var. 17 takımın her birinin geçmişine baktığınızda göç ve onun getirdiklerine dair bir çok şey bulabiliyorsunuz.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın