porno izle
analiz

(Toplumsol) Sosyal Haklar Derneği (SHD), 11 kız çocuğu ve bir görevlinin yanarak hayatını kaybettiği yurt yangınıyla ilgili devam eden Aladağ davasında 4 sanığın tahliyesini protesto etmek için yarın Taksim Galatasaray Lisesi önünde saat 11’de buluşacak. 

29 Kasım 2016’da Adana’nın Aladağ ilçesinde Süleymancılar cemaati’ne ait olduğu belirtilen ‘Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği Orta Öğretim Kız Öğrenci Yurdu’nda çıkan yangında  10’lu yaşlarda 11 kız öğrencisi ve bir eğitmen toplam 12 kişi hayatını kaybetmiş, 22 öğrenci ve yurttaş yaralanmıştı.

Davanın 26 Şubat tarihinde görülecek 5. duruşması öncesi, toplanan Kozan Ağır Ceza Mahkeme heyeti, 4 sanığın tahliye edilmesine karar verdi. Tahliye kararı mahkeme heyetinin değişmesinin ardından geldi. 

 

Kozan Ağır Ceza Mahkemesi tahliye kararını Ankara 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’ne yazılan talimata istinaden düzenlenen 22/01/2018 tarihli bilirkişi raporuna dayandırdı. Mahkeme kararına göre söz konusu bilirkişi raporunda anılan sanıklar ikinci dereceden tali kusurlu olduğu tespit edildi. Mahkemenin tahliye kararında ayrıca, “tutukluluktan beklenen gayenin bu sanıklar açısından gerçekleşmesi” de gerekçe olarak gösterilmişti.

Mahkemenin verdiği ara kararla kaçak yurdu işleten dernek yöneticileri Ramazan Keleş, Mahir Kılıç, Mustafa Öztaş ve yurt görevlisi Mahmut Deniz serbest bırakılırken, yurt yöneticisi Cumali Genç ve yurdun bağlı olduğu derneğin başkanı İsmail Uğur’un ise tutukluluk halleri devam ediyor.

Tahliye kararına tepki gösteren SHD bir açıklama yayınlayarak herkesi yarın saat 11.00’de Galatasaray Lisesi önünde yapılacak basına açıklamasına davet etti.

SHD’nin yaptığı açıklama ve eylem çağrısı şöyle:

 Basına Ve Kamuoyuna;

“Aladağ davasında tutuklu 6 sanıktan 4 tanesi mahkemenin ara kararıyla tahliye edildi.

Soruyoruz: 11 çocuğumuzun karşılığı 15 ay mıdır!?

**

Sanıklar, 15 aylık bir tutukluluk sonunda tahliye edildiler.

 
11 kız çocuğu ve bir yetişkin yurttaşımızın öldüğü Süleymancılara ait kaçak yurdu işleten dernek yöneticileri olan Ramazan Keleş, Mahir Kılıç, Mustafa Öztaş ve yurt görevlisi Mahmut Deniz serbest bırakıldılar.
Kozan Ağır Ceza Mahkemesi tahliye kararını Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesine yazılan talimata istinaden düzenlenen 22/01/2018 tarihli bilirkişi raporuna dayandırdı. Mahkeme kararına göre, söz konusu bilirkişi raporunda anılan sanıkların 2. dereceden tali kusurlu olduğu tespiti yapıldı. Mahkemenin tahliye kararının gerekçelerinden birisi de, “tutukluluktan beklenen gayenin bu sanıklar açısından gerçekleştiği”dir.
**
Kozan Ağır Ceza Mahkemesi, bilirkişi raporu taraflara tebliğ edilip tarafların rapora itirazlarını dahi dinlemeden ve 26.02.2018 tarihinde yapılacak açık duruşmayı beklemeden, 06.02.2018 tarihinde verdiği bir ara kararla yurdun sahibi olan derneğin yöneticileri olan dört sanığı tahliye etmiş, yurt yöneticisi Cumaali Genç ve yurdun bağlı olduğu derneğin başkanı İsmail Uğur’un ise tutukluluk hallerinin devamına karar vermiştir.
**
Aladağ yurt yangının gerçekleştiği ilk günden itibaren söylediğimiz üzere, Süleymancılara ait yurdun yöneticileri, müdürü, denetim görevlerini yerine getirmeyen ve çocukların söz konusu yurtta kalmalarını fiilen zorunlu hale getiren kamu görevlileri başta olmak üzere; bütün sorumlular yargılanıp hak ettikleri ceza ile cezalandırılıncaya, Aladağ’a adalet gelinceye kadar, aileler ile birlikte yürüttüğümüz adalet mücadelesine devam edeceğiz
Bu kapsamda avukat arkadaşlarımızın gerekli tüm itirazları gerçekleştireceklerini tüm dostlarımızın bilmesini isteriz. Ancak Aladağ’da adaletin hukuki bir başlık olmaktan çok kamusal laik eğitimi kendi davası gören yurttaşların adalet için bir adım daha ileri atması ile mümkün kılınabileceğini biliyoruz.

Adalet İstiyoruz!

Adalet talebimizi hep birlikte yükseltmek için herkesi 10 ŞUBAT CUMARTESİ SAAT 11.00’DE GALATASARAY LİSESİ ÖNÜNDE YAPACAĞIMIZ BASIN AÇIKLAMASINA DAVET EDİYORUZ.”

Yorumlar