porno izle
Bellek

Soma’da 301 madencinin yaşamını yitirdiği faciasının üç yıldır görülen davanın 17. duruşmasına bir hafta kala, davaya bakan Ağır Ceza Mahkemesinin başkanı hakim Aytaç Ballı’nın görev yeri değiştirilerek Akhisar’dan İzmir’e alındı.

Manisa’nın Soma ilçesinde kömür madeni işletmesinde meydana gelen yangında 13 Mayıs 2014 günü 301 madencinin hayatını kaydettiği facianın görüldüğü 6’sı tutuklu 51 sanıklı Soma Davası’nın 16.duruşması geçtiğimiz aylarda görüldü.

Geçtiğimiz aylarda yapılan duruşmada Mahkeme Başkanı Aytaç Ballı ara kararını açıklayarak tutukluların tutukluluk hallerinin devamına ve savcı Şevki Akyıl’ın 17.duruşmada Manisa’da süren soruşturmanın sonucunu beklemeden mütalaasını vermesini isteyerek duruşmayı 11 Temmuz 2017 Salı gününe ertelemişti. Bugün yayınlanan HSK kararnamesinde görev yeri değiştirilen hakimlerden biri de Soma davasının hakimi Aytaç Ballı idi.

ADALET BAKANLIĞI AÇIKÇA MÜDEHALE ETTİ

Konuya ilişkin Toplumsol’a konuşan davanın avukatlarından ve Sosyal Haklar Derneği Genel Sekreteri Can Atalay şunları dile getirdi: “Çok ayrıntılı bir cinayet dosyası düşünün ve bu dosyanın tümüne en hakim iki kişi dosya son aşamaya geldiğinde başka bir yere gönderiliyor. Bu hakimler, duruşma salonunda tehdit edildi. Dosya karar aşamasında iken Adalet Bakanlığı’nın müdahalesiyle kilitlenmiş oldu. Bu dosyada 301 işçinin her birinin ayrı ayrı nerede öldüğünü bilen bir mahkeme başkanının görev yerini değiştirmek son aşamada açıkça yargının nasıl baskı altına alındığının kanıtıdır.”

Soma davasını başından beri yakından takip eden Sosyal Haklar Derneği de hakim değişikliğine ilişkin bir açıklama yayınlayarak gelişmeyi “yargıya açık müdahale” olarak değerlendirdi.

Açıklamanın tam metni şöyle:

Soma Davası’nda Yargıya Açık Müdahale Var!

Soma Maden Katliamı Davası’na bakan Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi Başkan’ı Aytaç Ballı’nın görev yerinin değiştirilmesini “yargıya açık müdahale” olarak değerlendiren Sosyal Haklar Derneği Yürütme Kurulu bir açıklama yaptı:
Basına ve Kamuoyuna:
Hakimler ve Savcılar Kurulu yaz kararnamesi ile Soma Maden Katliamı davasına bakan Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Aytaç Ballı ve kıdemli üye Esra Dokur’un görev yeri değiştirildi. Bu dava herhangi bir dava değildir, bu davaya bakan yargıçların görev yerinin değişitirilmesi herhangi bir rutin işlem değildir.
301 işçinin her birinin ismini ve ölüm yerini ezbere bilen, iddianamenin ve bilirkişi raporlarının detaylarına hakim olan, keşfe katılan, madeni gören, sanıkların sorgusunu yapan, tanıkları dinleyen Mahkeme başkanın ve üye hakimin görev yerinin değiştirilmesi yargıya açık müdahaledir.
Yaklaşık 3 terabayt büyüklüğündeki dosyada, her bir belge yüzlerce sayfadan oluşmaktadır. Mütalaa vermeyi “mütalaayı toparlamak” gerekçesi ile yedi ay oyalayan savcıdan sonra, dosyayı başından itibaren takip eden ve delillerle temas etmiş olan Mahkeme başkanı ve üyesinin değiştirilmesi, bu dosyada adil karar verilmesinin önlenmesidir.
Adil yargılanma ve adalet, bir sonuç değil süreçtir. Sürecin bağımsızlığına ve tarafsızlığına gölge düşmüştür. Doğal yargıç ilkesi ihlal edilmiştir.
Mahkeme üzerinde bir süredir devam eden baskılar yeterli olmamış olacak ki, hakimlerin görev yeri değişikliğine gidilmiştir. İki yıldır mahkeme salonunda, üç yıldır her ayın 13’ünde sokakta adalet arayan ailelerin adalet arayışı bütün engellemelere rağmen sonuca ulaşacaktır. Bu katliamın bütün sorumluları yargılanıncaya kadar davanın takipçi olacağımızı tekrarlıyoruz.
Adalet ancak, Soma’da ekmeğini kazanırken hayatını kaybeden 301 işçi için adalet varsa gerçekleşebilir! Adalet için Sosyal Adalet!
Sosyal Haklar Derneği Yürütme Kurulu
İstanbul – 04.07.2016

toplumsolhaber

Yorumlar

Bir Cevap Yazın