porno izle
BAŞYAZI

Sosyal Haklar Derneği ve Soma Şehit Madenci Aileleri tarafından Soma Maden Katliamı’nın 47. ayında sokağa çıkma çağrısı yapıldı. 

Dernek ve Aileler; Katliamda hayatını kaybeden 301 madenciyi anmak, Soma Davası’na dikkat çekmek ve kamuoyu oluşturmak için her ayın 13’ünde İstanbul Kadıköy’de ve Soma’da basın açıklamaları düzenliyor. Eylem Soma’da Beşyol’daki Madenci Anıtı’nda saat 15.00’da,  Kadıköy Altıyol’da (Boğa Heykel) saat 19.30’da yapılacak.

Sosyal Haklar Derneği ve Soma Şehit Madenci Aileleri imzasıyla yapılan açıklama şöyle:

“Tam 47 ay önce Manisa’nın Soma İlçesi’nde 13 Mayıs 2014’teki maden katliamında 301 madenci hayatını kaybetti. Katliamdan sonra başlatılan adli süreçte, Soma Kömür İşletmeleri Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, Genel Müdür Ramazan Doğru ile İşletme Müdürü Akın Çelik’in de aralarında bulunduğu sekiz kişi tutuklandı.

İddianamede, tutuklu sekiz sanık için, “olası kastla öldürme” suçundan 301 kez 20-25 yıl arasında hapis cezası isteniyor. Geçen Aralık ayında görülen duruşmada üç sanık, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

Aileler ve Avukatlar; “sabotaj ihtimali yönündeki suç duyurusunun asıl davayı sabote ettiğini, yargılamanın 14 ay uzamasına neden olduğunu, biran önce savcılığın esas hakkındaki mütaalasını verdikten sonra mahkemenin de  kararını açıklaması”  gerektiğini, beklentinin bu yönde olduğunu 26 Mart 2018 tarihindeki 21. Duruşmada ifade etti.

Savcının mütalaasını vermesinden sonra sanıklar savunmalarını yaptı. Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, mütalaadaki suçlamaları kabul etmediğini söyleyip iş güvenliği için her türlü harcamayı yaptığını anlattı, tahliyesini istedi. Tutuklu diğer sanıklarda suçlamaları kabul etmedi, savunmalarını hazırlamak için ek süre istedi. Sanıklardan sonra söz alan avukatları da, savunma için ek süre talep etti. Duruşmaya ara veren mahkeme heyeti aranın ardından kararını açıkladı. Mahkeme Başkanı Salih Pehlivan davayı 19 Haziran 2018 Salı gününe erteledi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bizim açımızdan bu dosyada hiçbir kuşku kalmamıştır; 301 işçinin göz göre göre nasıl ölüme gönderildiklerine ilişkin hiçbir kuşkumuz yoktur.

Ne kadar yokuşa sürülürse sürülsün adaleti kazanacağımızı biliyoruz.

Herkesi, her ayın 13’ünde olduğu gibi 13 Nisan 2018 Cuma günü Kadıköy’de ve Soma’da 301 Madenci için yapacağımız anmaya ve “Soma için Adalet” basın açıklamamıza bekliyoruz.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Sosyal Haklar Derneği

Yorumlar