porno izle
GÜNDEM

Manisa’nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014 tarihinde Soma Holding şirketlerinden Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’nin işlettiği madende meydana gelen iş cinayetinde 301 madenci yaşamını yitirmişti.

Sosyal Haklar Derneği, Soma’da yaşamını yitiren madencilerin aileleri ile uzun süredir birlikte mücadele ediyor; her ayın 13’ünde Soma’da ve İstanbul Kadıköy’de anma ve basın açıklamaları gerçekleştiriliyor.

Katliamın 46. ayında yine eylem yapan Aileler ve Dernek üyeleri Soma için adalet taleplerini yinelediler.

Tarımın tasfiyesi ile insanların madenlerde çalışmak durumunda bırakılmasından, ulusal ve uluslararası düzenlemelerin zorunlu kıldığı denetlemelerin yapılmamasından, doğa kirliliğine sebep olan kirli enerji politikalarının uygulanmasından siyaset kurumunun ve siyasetçilerin sorumlu olduğu belirtilen açıklamada ; işçilere iyi çalışma koşulları sunmadığı ve daha çok kâr amacıyla yeterli işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerini almadığı için Holding sahipleri ve yöneticileri de sorumlu tutuldu. Madende yetkili olan sendika ise sendikayı işçiler üzerinde baskı kurma aracı haline getirmesi, dayıbaşılık sistemini pekiştiren bir tutum içinde olması, işçilerin hakkını savunmaması nedeniyle eleştirildi. 

“Soma’da yaşanan sermaye-sarı sendika-siyaset ablukasında madencilerin göz göre göre iş cinayetinde katledilmesidir.” denilen açıklamada  “işçi sağlığını-iş güvenliğini savunmaya, emeğin hakları için mücadeleye ve Soma katliamının gerçek sorumlularının peşini adalet yerini bulana kadar bırakmamaya devam edeceğiz.” denildi.

9 Ocak 2018 tarihinde, 5’i tutuklu 51 sanığın yargılandığı davanın 20’nci duruşması görülmüştü. Sosyal Haklar Derneği ve Soma Şehit Madenci Aileleri, 26 Mart 2018 pazartesi günü Akhisar’da görülecek 21. duruşmaya tüm duyarlı kişi ve kurumları davet ederek eylemi sonlandırdı.

 

 

 

Yorumlar