porno izle
analiz

(Toplumsol) Sosyal Haklar Derneği (SHD), Aladağ davasına yeni atanan mahkeme heyetinin 4 sanık hakkındaki tahliye kararı hakkında açıklama yaptı.

29 Kasım 2016 yılında Adana’nın Aladağ İlçesi’nde Süleymancılar cemaatine ait olduğu belirtilen bir yurtta çıkan yangında 11’i kız çocuğu bir görevli olmak üzere toplam 12 kişi hayatını kaybetmiş, 24 kişi de yaralanmıştı. Facia ile ilgili dernek ve yurt yöneticisi 7 kişi hakkında dava açılmış, il ve ilçe eğitim müdürlüğü görevlisi toplam 5 kişi hakkındaki davada bu ana davayla birleştirilmişti. 

Dava dosyasına yeni atanan mahkeme heyeti yeni hazırlanan bilirkişi raporunu gerekçe göstererek 26 Şubat’ta görülecek 5. duruşma öncesi verdiği ara karar ile 4 sanığı tahliye etmişti.

Karara ilişkin açıklama yapan Sosyal Haklar Derneği (SHD), “11 çocuğumuzun karşılığı 15 ay mıdır?” diye sordu.

İstanbul Beyoğlu’ndaki Galatasaray Meydanı’nda gerçekleştirilen açıklamaya Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ve ‘Adalet Nöbeti’ adına Avukat Kemal Aytaç da katıldı.

Aladağ davasında tutuklu 6 sanıktan 4 tanesi mahkemenin ara kararıyla tahliye edildi.  

Basın açıklamasında konuşan SHD Genel Sekreteri Can Atalay, “11 kız çocuğunun karşılığı yalnızca 15 ay mıdır?” diye sordu. Atalay, düşüncelerinden dolayı insanların baskı gördüğünü ve cezaevine atıldığına işaret ederek, Aladağ’da yanan 11 çocuğun sorumlusu olan Süleymancıların yalnızca 15 ay yatarak salıverildiklerini belirtti. Atalay, konuşmasını “ülkenin eşit ve özgür bir geleceği için Aladağ’a adalet gelmesi lazım” dedi. 

Atalay’ın ardından SHD Genel Başkanı Melda Onur, basın açıklamasını okudu. Onur’un okuduğu basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Soruyoruz: 11 çocuğumuzun karşılığı 15 ay mıdır!?

Sanıklar, 15 aylık bir tutukluluk sonunda tahliye edildiler. 

11 kız çocuğu ve bir yetişkin yurttaşımızın öldüğü Süleymancılara ait kaçak yurdu işleten dernek yöneticileri olan Ramazan Keleş, Mahir Kılıç, Mustafa Öztaş ve yurt görevlisi Mahmut Deniz, serbest bırakıldılar. 

Kozan Ağır Ceza Mahkemesi tahliye kararını  Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesine yazılan talimata istinaden düzenlenen 22/01/2018 tarihli bilirkişi raporuna dayandırdı. Mahkeme kararına göre, söz konusu bilirkişi raporunda anılan sanıkların 2. dereceden tali kusurlu olduğu tespiti yapıldı. Mahkemenin tahliye kararının gerekçelerinden birisi de, “tutukluluktan beklenen gayenin bu sanıklar açısından gerçekleştiği”dir.  

Kozan Ağır Ceza Mahkemesi, bilirkişi raporu taraflara tebliğ edilip tarafların rapora itirazlarını dahi dinlemeden ve 26.02.2018 tarihinde yapılacak açık duruşmayı beklemeden, 06.02.2018 tarihinde verdiği bir ara kararla yurdun sahibi olan derneğin yöneticileri olan dört sanığı tahliye etmiş, yurt yöneticisi Cumaali Genç ve yurdun bağlı olduğu derneğin başkanı İsmail Uğur’un ise tutukluluk hallerinin devamına karar vermiştir. 

Aladağ yurt yangının gerçekleştiği ilk günden itibaren söylediğimiz üzere, Süleymancılara ait yurdun yöneticileri, müdürü, denetim görevlerini yerine getirmeyen ve çocukların söz konusu yurtta kalmalarını fiilen zorunlu hale getiren kamu görevlileri başta olmak üzere; bütün sorumlular yargılanıp hak ettikleri ceza ile cezalandırılıncaya, Aladağ’a adalet gelinceye kadar, aileler ile birlikte yürüttüğümüz adalet mücadelesine devam edeceğiz.

Bu kapsamda avukat arkadaşlarımızın gerekli tüm itirazları gerçekleştireceklerini tüm dostlarımızın bilmesini isteriz.

Ancak Aladağ’da adaletin hukuki bir başlık olmaktan çok kamusal laik eğitimi kendi davası gören yurttaşların adalet için bir adım daha ileri atması ile mümkün kılınabileceğini biliyoruz.”

Açıklamadan sonra söz alan CHP Milletvekili Mahmut Tanal, eğitimin devlet eliyle cemaatlere ihale edilemeyeceğini belirterek, “çağdaş ve laik bir eğitim anayasal ve insani bir haktır, bunu da yalnızca devlet sağlayabilir, devletin cemaatlere bunu ihale etmesi anayasal suçtur” diye konuştu.  

 

 

Yorumlar