porno izle
Genel

Tekgıda-İş, Petrol-İş, Deriteks, Tümtis, Belediye-İş, Kristal-İş,Basın-İş, Tezkoop-İş ve TGS’nin oluşturduğu Sendikal Güç Birliği Platformu (SGBP) başkanlar kurulu tarafından yapılan, Dönem Sözcüsü Mustafa Türkel imzası taşıyan açıklamada DİSK ve Türk-İş konfederasyonlarına eleştiri yöneltildi.

SGBP, İstanbul Taksim’in 1 Mayıs kutlamaları için tarihi ve manevi önemi olduğuna işaret ederek, artık fiziki olarak da uygun hale gelen meydanda özgür kutlamalara izin verilmesi ve konfederasyonların bu alanda buluşmaları çağrısında bulundu.

SGBP, 1 Mayıs’ın özüne, ruhuna ve geleneğine uygun kutlanması taraftarı olduğunu belirterek, emek güçlerinin bölünmesine taraftar olmadıklarını bildirdi.

SGBP tarafından yapılan açıklamanın ilgili bölümü şöyle:

Gerek DİSK’in erken, gerekse de Türk-İş’in ortak kutlamaya çaba harcamadan yaptığı yer seçimi, 1 Mayıs’ın ‘Birlik, Mücadele ve Dayanışma’ ruhuyla çelişmektedir. Biz ayrışmadan değil, birlikten yanayız. Kutlamaların İstanbul’da ve ülkenin diğer yerlerinde sendikalar ve emeğin diğer bileşenleriyle birlikte yapılmasından tarafız.

Üzülerek görüyoruz ki, 1 Mayıs’ı kutlayacak meydan tartışması işçi sınıfının en yakıcı sorunları olan, taşeronlaştırma, esnek çalışma ve kıdem tazminatı konusundaki taleplerini gölgede bırakıyor. Rahatsızlığımız şu ki bu tartışmalar asıl taleplerimizin önüne geçmeye başlamaktadır.

1 Mayıs’ın İstanbul’daki kutlama adresi Taksim olması gerekirken, konfederasyonların ayrıştırıcı tutumu bizleri İstanbul’da bir tercihte bulunmaya zorluyor. Biz, SGBP olarak böylesi bir tercihte bulunmak yerine, tüm emek güçlerine bir çağrıda bulunmak istiyoruz:

1 Mayıs’ı uğruna onlarca şehit verdiğimiz alanda hep birlikte kutlamak için hala geç değil. Bir an önce emek güçleri aynı meydanda buluşmak için çalışmalara başlamalı. Nerede olursa olsun, 1 Mayıs, özüne uygun olarak birlikte ve dayanışma içinde kutlanmalıdır.

Hükümetin önceki yıllardaki yasakçı tutumu kınanan açıklamada bir çağrı yapan SGBP, 1 Mayıs’ın özgürce ve barış içinde kutlanılması için gerekli önlemlerin idarece alınması da istendi.

1 Mayıs’ın özgürce kutlanılmasının yolunun Türk-İş ve DİSK başta olmak üzere tüm emek güçlerinin ortak mücadelesinden geçtiği hatırlatılan açıklamada, bir kez daha isçi sınıfının ortak çıkarları için bir araya gelinmesi gerektiği vurgulandı.

Sendika.Org

Yorumlar

Bir Cevap Yazın