porno izle
GÜNDEM

Öncelikle AKP’den giden oyların sahibini aramakla kimse uğraşmasın. O oylar ağırlıkla acılı anaların ve o anaların yanında duran kadınların oylarıdır.

AKP yıllarca beleşten aldığı koltukları yerine bırakmak zorunda kalmış seçmen de alıp istediği partiye vermiştir. Herkese saygı duymak düşer.  HDP-PKK ilişkisine hassasiyeti olanları öznel nedenleriyle anlamaya çalışabiliriz. Eleştiri hakkı saklıdır. Ama dünya siyasi tarihine  en alçak  terör örgütü olarak kaydolmuş  IŞID’in açıkça destekçisi olanlar tarafından yönetilmekten incinmeyip bundan incinmek, Kürt sorununa ilişkin süreci sadece resmi tarihten ve oluşum nedenlerini yok sayarak okumak çok eksik ve haksızdır.

Oy oydur. Emaneti rehini olmaz. HDP’nin oyu emanetse bütün partilerin oyu emanettir. Seçmen, üç dönem verir birgün memnun kalmadım diyerek geri alabilir. Yine de Demirtaş, sorumluluğumuzun bilincindeyiz mesajını açıkça vermiştir. Bunu takdir etmek, sonuçlarını bekleyip görmek gerekir.

CHP uzun zamandır izlediği pasif siyaseti ön seçim uygulaması ve sonrasında gündem kuyrukçuluğundan çıkıp gündem yaratma konusunda aldığı yolla, oya dönüştüremese de belirli bir ölçüde kırmıştır. Kılıçdaroğlu’nun konuşması, celladına aşık toplumlarda hakettiği karşılığı bulmayabilir fakat herşey bir yana, temel insani değerler adına mutluluk verici bir olgunluk düzeyindedir. Umalım ki bir gün bu ülkede liderlik payesinin çatık kaş, kronik memnuniyetsiz suratla esip gürleyenlere verilmediği günleri de görebiliriz. Demirtaş’a bugün geniş kitlelerce duyulan  sempati o günler için şimdiden bir ışıktır.

Bahçeli’nin tavrına şaşıranları anlamak imkansız. İki seçeneği vardı, birinciyle başladı. Şu anda kan kaybetmiş AKP ile beklediğini alamamış kendisinin yanyana gelmesinin günün koşullarında kendisi için aleyhte olacağını düşünmesi normaldir. Buna devam edebilir veya yarın ikinci seçeneğe de yönelebilir. İkisi de sürpriz olmaz. Geçmişte çok kez AKP’nin can simidi olarak gönüllükle görev almıştır.

AKP’nin duruma tepkisi,  Davutoğlu konuşurken televizyonda bir yayın kanalında hemen yan karede penguenler tarafından uygun biçimde canlandırılmıştır. Üstüne uzunca bir analiz gerekmez.

Bu seçimin esas galibi HDP’den önce seçmen, sandığına sahip çıkanlar ve özelde yeni temsil oranıyla kadınlardır.  Katılım yüksek ve önceki seçimlere nazaran çok daha az oy –milletvekilliğiyle gerçek sahibini bulması anlamında- ziyan olmuştur. Bununla beraber sandıklardan bu kadar çok geçersiz oy çıkması üstüne düşünülmelidir.  Oy pusulasında partilerin üstte bağımsızların altta aynı hizada  yeralmasının bunda etkili olduğu söylenebilir. Müşahitler bu konuda herkesi tek tek uyarmak durumunda olduğu halde bunun gereğince yerine getirilmediği biliniyor. Bir sonraki seçim için bunun önlemi mutlaka alınmalı ve format değişmeli, uyarı kısmı kimsenin keyfiyetine bırakılmamalıdır.

Oy ve ötesi’nin organize çabası alkışlıktır. Sürecin aktif bir parçası olan, akşamüstü evinden çıkıp sandıklara giden yurttaşların bilinci, çabası alkışlıktır.

Gezi’den beri daha içimize sinerek söylüyoruz, bu ülkeden birşey olmaz diyenin ağzına kürekle vurmak sözün muhatabının yurttaşlık hakkıdır. Yine de önce hümanist bir biçimde konuşup ikna etmeyi deneyelim tabi.

Yarın AKP’nin ilk yapacağı, tek başıma esas oyuncu değilsem ülke ekonomisi batar tehdidi olacaktır. Bu konuda kimsenin çekincesi olmasın. Ülkede üretim adına elde kalanların artık neredeyse yok seviyesinde olması açık göstergedir ki ekonomi zaten aslında batık durumdadır. Göstergelerde oluşabilecek geçici hareketler kimsenin onurundan kıymetli değildir ve az zamanda buradan çok daha kötü yerlere bizi götürmeyecektir.

Bir arkadaşımızın babasının seçim sonucu yorumuysa dünün favorisi…. Seçmen silkelerim duble yolunu demiştir. Aynen…Beton cumhuriyetine verilen paye buraya kadardır.

Birbirimize emanetiz demiştik. Buradan dönemeyiz.

Ve…

Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiç birimiz.

Rehavete kapılmadan… Anlayarak, dinleyerek, konuşarak, çalışarak kaldığımız yerden güçlenerek devam edeceğiz.

Dayanışmayla …

Yorumlar