porno izle
Genel

Plaza Eylem Platformu, Yapı Kredi Bankası çalışanlarının maruz bırakıldığı mobbing ve kötü çalışma şartlarına dair açıklama yaptı.

Nadide Kısa Örneği Tek Değil

Yaklaşık bir yıl önce maruz bırakıldığı mobbing sonucu beyin kanaması geçirerek hayatını kaybeden Nadide Kısa’nın hatırlatıldığı açıklamada “Yapı Kredi, bu kaybın hesabını vermediği gibi mobbingci müdürü ‘çok iş çıkarttığı’, bankaya çok kazanç sağladığı gibi gerekçelerle korumaya devam etti. Bir süre önce ise, aynı müdürün mobbingine maruz kalan ve hakaretlerine dayanamayan bir arkadaşımız müşterilerin ve çalışma arkadaşlarının gözü önünde bayıldı, hastaneye kaldırıldı” denildi.

Mobbing, Yapı Kredi’de kurumsallaşmıştır

Yaşanan mobbingin gerçek nedeninin Yapı Kredi Bankasının yönetim stratejisi olduğunun açığa çıktığı belirtilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Yapı Kredi, mobbingi bir yönetim stratejisi olarak görmekte ve ödüllendirmektedir. Yapı Kredi’de kurumsallaşan mobbing olmuştur. Çalışan mutluluğu aldatmacası SGK kapılarında emekli kovalayan, işlerini batırmak pahasına kobilere kredi satmaya çalışan, kota doldurmak için hakarete maruz kalacağını bile bile günün her saati müşterileri arayan çalışanların terinde ve gözyaşında eriyip gitmiştir. Finans sektöründe örgütsüz ve güçsüz bırakılmış çalışanlara pervasızca uygulanan “hadi hadi sistemi,” sadece çalışan arkadaşlarımızın sağlığını bozmakla kalmamış, sağlıksız bir yönetim yapısı ve sağlıksız yöneticiler üretmiştir. Çalışma düzeni zihnimizi, benliğimizi ve bedenimizi tahrip etmiştir. Bu düzenden kazanç devşiren, çalışma acısını gelire çeviren işletmelerin utanması yoktur.

Daha çok satışın bedelini sağlıkları ve canları ile ödemeyeceklerini ifade eden Platform “Şirketlerde mobbingin kurumsallaşmasına izin vermeyeceğiz. Yalnız kalmayacağız, birbirimizi yalnız bırakmayacağız. Arkadaşımızın davası bizim de davamızdır, takipçisi olacağız” denildi. Açıklama “Koç Holding utan, çalışanın mutsuz. Ali Koç utan, çalışanın mutsuz. Bu işyerinde mobbing var” sözleri ile sona erdi.(Sendika.org)

Yorumlar