porno izle
BAŞYAZI

Cengiz İnşaat bünyesindeki Eti Bakır A.Ş.’nin Artvin Cerattepe ve Murgul Damar’daki işletmelerinde çalışan işçiler; yıllardır düşük maaşla çalıştırılmaları  ve diğer maden şirketlerinin şartlarına göre kendi şartlarının oldukça kötü olması gerekçesi ile 9 Ocak 2018 tarihinde greve başlamıştı. İşçilerin talebi %25 zamdı.

Eti Bakır A.Ş. ‘nin bu eyleme cevabı iki işletmeyi kapatmak ve işçileri işten çıkarmak şeklinde oldu. Ayrıca yöneticilerin de görevlerine son verildi.

Fotoğraf: Diken’den alınmıştır

Firma tarafından yapılan basın açıklamasında şunlar kaydedildi:  “ETİ BAKIR A.Ş. Artvin Murgul Tesislerinde ve Cerattepe işletmesinde çalışan bazı personel tarafından 9 Ocak saat 01.30’dan itibaren önceden herhangi bir bildirimde bulunmaksızın iş bırakma eylemi düzenlediği, bu eylemlerin 9 Ocak ve 11 Ocak tarihlerinde devam ettiği, iş bırakan personelin bu yasal olmayan eylemlere tüm uyarı, ihtar ve talimatlara rağmen devam ettikleri ve iş başı yapmadıkları, yine kendilerine telgraf ve SMS’le gönderilen işe dönmelerine ilişkin işverenliğimizin taleplerine rağmen eylemlerine devam ettiklerinden 4857 sayılı İş Kanunu’nun 25/II/h ve diğer ilgili mevzuat hükümleri uyarınca iş sözleşmeleri fesih edilmiştir. Bu kapsamda, söz konusu tesislerde üretim yapılmasına olanaksız hale gelmesi neticesinde şirket yönetimince Murgul ve Cerattepe’deki tüm yöneticilerin yetkilerinin alınması ve tesislerin kapatılması yönünde karar alınmıştır. İlerleyen süreçte şirket yönetimimizin iş yerlerinin tekrar faaliyete geçirilmesi yönünde karar alması halinde, tüm işe alımlar tamamen holding yönetimince belirlenecek kişilerden oluşan bir işe alım komisyonu tarafından alınacak kararlar neticesinde gerçekleştirilecektir.”

 

Kamil Kartal: Direnişteki 35 İşçi için Destek Eylemleri Başlayacak, Direniş Büyüyecek

İşçi Meclisleri-Komiteleri çalışmaları ile tanınan Kamil Kartal konu ile ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Firma işçilerin ikramiye ve  %25 zam talebine karşılık %18 zam yapmayı kabul etmişti. Ama sonra işletmeleri kapattığını ve işçilerin iş akitlerinin feshedildiğini bildirdi. Fesih gerekçesi SSK Kodlarını 29’dan yapmıştı, iyi niyet kurallarına aykırı davranmaktan tazminatsız olarak iş akitleri feshedildi. Yaklaşık 300  işçi için işe iade davası açıldı. Resmi arabuluculuk var biliyorsunuz; süreç daha sonuçlanmadan Firma işletmeleri açtı ve 35 işçi dışındaki işçileri tekrar işe almaya başladı. Şu an 700 işçi iş başı yapmış durumda.

 

Burada  35 arkadaşımızın hak mücadelesinde öncülük yaptıkları için işe alınmadığını düşünüyoruz. Bu 35 arkadaşımız bunun üzerine direnişe başladı. Hali hazırda onların işe iade davaları da açılmış durumda. Önümüzdeki ay duruşmalar başlayacak. Ayrıca önümüzdeki günlerde işçilere destek için eylemler başlayacak. Hem Murgul halkı hem de işletmelerde çalışmakta olan işçilerin çok büyük kısmı direnişteki işçilerin hak mücadelesini destekliyor.”

İşten çıkarılan ve direnişe devam eden Orhan Şeyhoğlu, Toplumsol’a Konuştu

Görüştüğümüz Orhan Şeyhoğlu, 9 Ocak’ta eylem yaptıklarını, 11 Ocak’ta Firma tarafından işten çıkarıldıklarını; işe iadesi davası açtıklarını, Nisan ayında davanın başlayacağını, bu arada Murgul işletmesinde 600 işçinin işe alındığını, kendisi dahi 35 işçinin işe alınmadığını; Cerrattepe’de işe alınmayanların sayısını tam olarak bilemediğini aktardı. Şeyhoğlu;  “Murgul Damar önünde eylemimiz devam ediyor ancak Jandarma sürekli müdahale ediyor, çadır kurmamıza izin verilmiyor, OHAL gerekçe gösteriliyor; geçtiğimiz gün oldukça sert müdahale ettiler ancak her şeye rağmen haklarımız ve işimiz için direnişe devam edeceğiz. Pek çok kesim bizi destekliyor, ilerleyen günlerde bizim için destek eylemleri yapılacak” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

Haber: Toplumsol

Yorumlar