porno izle
Genel

Halkevleri’nin Ankara’daki 5 şubesine yapılan polis baskınlarını Meclis gündemine taşıyan HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya “Ekonomik krize karşı tedbir istemek suç mudur?” diye sordu

Halkevleri eski Genel Başkanı ve HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, Halkevleri’nin Ankara’daki 5 şubesine yapılan polis baskınlarını Meclis gündemine taşıdı.

Oya Ersoy, konuya ilişkin verdiği yazılı soru önergesinde Halkevleri şubelerine yapılan operasyonun keyfi olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı:

Keçiören, Eryaman, Mutlu, İlker ve Tuzluçayır şubelerimizde polis araması yapılmıştır. Kolluk güçleri tarafından anılan şubelerin mekânlarına keyfi biçimde girilerek usulsüz arama ve el koyma işlemleri gerçekleştirilmiş, bu arama ve el koyma işlemleri sırasında Halkevleri Yöneticilerinin şube binalarına girişine de izin verilmemiştir. Aynı zamanda Keçiören Halkevi Şube Başkanı Kıymet Şebnem Yar, Mutlu Halkevi Şube Başkanı Seher Gümüşay, Eryaman Halkevi Şube Başkanı Şenay Güner ve Tuzluçayır Halkevi Şube Başkanı Dilara Doğanbaş’ın da evleri kolluk güçleri tarafından basılarak keyfi biçimde gözaltına alınmışlardır.

“Baskıyla, zorla bu ülkeyi yönetemezsiniz”

1932’de kurulan Halkevleri’nin, 86 yıldır ülkenin içinde bulunduğu her koşulda demokrasiyi, özgürlüğü, eşitliği, laikliği savunmaktan vazgeçmediğini belirten Ersoy “İktidarın toplumsal muhalefeti gözaltıyla polis operasyonuyla sindirme çabası boşunadır. Baskıya, zorla bu ülkeyi yönetemezsiniz. İzin vermeyeceğiz” dedi.

Ekonomik krize karşı hükümetten tedbir istemek suç oldu”

Siyası iktidarın hiçbir eleştiriye, karşı çıkışa, farklı düşünceye tahammülü olmadığını vurgulayan Ersoy, “Halkevleri, ekonomik krizin ülkemizde yoksul emekçi halk da yarattığı yıkıma ve mağduriyete dikkat çeken, halkın sesini ve taleplerini duyurmayı amaçlayan yaygın çalışmalar yürütmektedir. Nitekim polis baskınında adı geçen Halkevi Şubeleri, işten çıkarmaların karşısında çalışanlara haklarını anlatan, asgari ücrete zam yapılsın diyen şubelerimizdir. Krizin faturasını halk ödemesin demek, krizin halk üzerindeki etkilerine karşı hükümetten tedbir istemek suç oldu” ifadelerini kullandı.

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy’un, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle yönelttiği sorular şöyle:

1-) Kamu yararına dernek statüsünde olan yasal bir dernekte emniyet güçlerinin hiçbir haklı ve yerinde gerekçe sunmadan arama ve el koyma işlemi yapmasının nedeni nedir?

2-) Halkevleri’nin son süreçte, ekonomik krizin ülkemizde yoksul emekçi halk kesimleri nezdinde yol açtığı yıkıma ve mağduriyete dikkat çeken, bu kesimlerin sesini ve taleplerini duyurmayı amaçlayan çalışmaları, bu operasyonun yapılmasında etken olmuş mudur?

3-) Halkevleri’nin savunup dile getirdiği, tüm işçi ücretlerine zam yapılmasını talep etmek suç mudur?

4-) Halkevleri’nin savunup dile getirdiği, vergi adaletsizliğine son kampanyası yapmak suç mudur?

5-) Halkevleri’nin savunup dile getirdiği, temel kamusal hizmetlere yapılan zamlar geri alınsın talebinde bulunmak suç mudur?

6-) Halkevleri’nin savunup dile getirdiği, işsizlik fonu amaç dışı kullanılmasın talebinde bulunmak suç mudur?

7-) Halkevleri’nin savunup dile getirdiği, toplu işten çıkarmalar yasaklansın talebinde bulunmak suç mudur?

😎 İktidarın, halkımızı ve ülkemizi mağdur kılan yanlış siyasi ve ekonomik uygulamaları karşısındaki en ufak eleştirilere ve en insani taleplere, sürekli tahammülsüzlük sergilemek ve sözde “terör” yakıştırması ile polis operasyonları ile karşılık vermek, Anayasamız ile güvenceye alınmış olan insan haklarına saygılı hukuk devletinin, temel hak ve özgürlükler anlayışının gereklerine uygun mudur? 

(Sendika.org)

Yorumlar