porno izle
Genel

Gazeteciler 2011’i hapisteki meslektaşlarının  serbest bırakılması için sokaklarda, adil yargılanmaları içim mahkemelerde hak arama peşinde geçirdi. Cezaevindeki gazetecilerin sayısı 2010’da 30 idi.

Kitlesel tutuklama yılı

2011, Türk Ceza Kanunu (TCK) ile Terörle Mücadele Kanunu (TMK) birlikte uygulanmak suretiyle hakkında soruşturma açılan her gazeteciyi “silahlı-silahsız” ama mutlaka bir “örgüt bağlantısı” kurmak suretiyle “hukuk” yerine “siyasi” kullanıma olarak sağlayan ve adil yargılanma hakkını, suçta kanunilik ilkesini ortadan kaldıran bir anlayışla kitlesel gazeteci tutuklamalarının yaşandığı yıl oldu

104 gazeteci ve 30 dağıtımcı/medya çalışanı gazetecilik yoluyla önce “silahlı örgüt üyesi” suçlaması ile “tutuklandı”, daha sonra “örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleyen kişi” ve/veya “örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçlamasından, bazı gazeteciler ise silahlı ya da silahsız örgüt kurmak, sevk ve idare etmek, üye olmak suçlaması ile yargılanıyor. Hakkında hüküm verilenler var.

Haber takibi, haber izleme, kitap yazımı, iktidara muhalif habercilik, Kürt medyası’nda çalışmak gibi ek iddialarla gazeteciler “terörist” yapıldı.

Doğrudan haberden

Sadece altı gazeteci açılan ceza davalarında doğrudan doğruya haberlerinden, yazılarından ve kitaplarından dolayı suçlanıyor ve yargılanıyor: Azadiya Welat gazetesi sorumlu yazı işleri müdürleri Vedat Kurşun, Ruken Ergün ve Ozan Kılınç, Dicle Haber Ajansı (DİHA) Batman temsilcisi Erdoğan Altan, Diyarbakır temsilcisi Kadri Kaya, Aram Yayınları imtiyaz sahibi ve Hawar gazetesi sorumlusu Bedri Adanır.

Tutuklama bir tedbir olmasına rağmen ve yerine adli kontrol hükümlerinin uygulanması mümkün olduğu halde “kaçma şüphesi”, “delilleri yok etme, gizleme, değiştirme”, “tanıklar üzerinden baskı”, “yoğun ve kuvvetli suç şüphesi” gibi kriterler olağan ve rutin bir uygulama şeklinde uygulanmak suretiyle gazetecilerin tutuklanmalarına ve aylarca hatta yıllarca tutukluluk halinin devamına karar verilerek hapishanelerinde tutulmasına dayanak oluşturdu.

Hepsi TMK ve TCK

Tek istisnayla bütün gazeteciler ve dağıtımcılar Terörler Mücadele Kanunu (TMK) ve Türk Ceza Kanunu (TCK) kapsamında ‘örgüt’ bağlantılı olarak hapiste bulunuyor. 104 gazeteciden 64’ü, 30 dağıtımcının tümü tek istisnayla Kürt medyasından.

104 gazeteciden 27’si hükümlü, 34’ünün yargılanması sürüyor. 43’ü ise 31 Aralık tarihi itibarıyla tutuklu olarak hapiste hakkında yazılacak iddianameleri bekliyorlar.

Dört gazeteci müebbet, 23 gazeteci de toplam 167 yıl 10 ay hapse mahkûm.

DİHA, Welat, Özgür Gündem…

Dicle Haber Ajansı’ndan 26, Azadiya Welat gazetesinden 12, Özgür Gündem’den 11, Özgür Halk dergisinden üç, Demokratik Modernite dergisinden iki, Gün TV’den bir, Radyo Dünya’dan da bir gazeteci hapiste.

Birgün gazetesinden bir gazeteci ve Etik Ajans müdürü iddianame bekliyor.

Medya Gözlem’dan başlıklar

39 sayfalık BİA Medya Gözlem raporunda ‘öldürülen gazeteciler’, ‘hapisteki gazeteciler’, ‘saldırı, tehdit ve engellemeler’, ‘soruşturmalar, açılan-süren davalar, kararlar’, ‘TCK 285-288’, ‘hakaret, kişilik hakları ve tazminat davaları’, ‘muzır kurulu kararları’, ‘yasaklamalar, kapatmalar, toplatmalar’, ‘düzenlemeler, etkiler, tepkiler, hak aramalar’, ‘AİHM’ ve ‘RTÜK’ bölümleri yer alıyor.

33 saldırı

BİA Medya Gözlem 2011’e göre yıl boyunca gazetecilere yönelik yaklaşık 33 saldırı, tehdit ve darp vakası yaşandı.

2010’da ise 27 gazeteci saldırılara veya yumurtalı protestolara uğramış ve 10 gazeteci tehdit edilmişti.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın