porno izle
ÇEVİRİ

Durango eyaletindeki sıradağlarda barındığı varsayılan El Chapo’yu arayan asker ve polis yoğunluğu bütün bölgede gerilime yol açtı.

Sierra Madre’nin batı yakasındaki dağ köylerinde Meksika güvenlik güçlerinin uyuşturucu Baronu Joaquin “El Chapo” Guzmán’ı yakalamak için yaptıkları operasyonların izleri son derece net. Kurşun delikleri, yanmış, kül olmuş arabalar, terk edilmiş evler.

Özel birlikler bundan iki hafta öncesinde Durango Eyaletinin Tamazula bölgesinde Sinaloa Kartelinin lideri El Chapo’yu aramaya başlamışlardı. El Chapo geçtiğimiz Temmuz ayında yüksek güvenlikli cezaevinden oldukça sansasyonel bir tarzda kaçmıştı.

Hükümetin yaptığı açıklamaya göre El Chapo geçtiğimiz hafta sonu takipten kıl payı ve yaralı olarak kaçmayı başardı.

Askerler Pazar günü El Chapo’nun gelmiş olduğunu tahmin ettikleri çiftliğinin bulunduğu El Limón köyünün çevresine kimsenin yaklaşmasına izin vermemişlerdi.

Gerilim tam anlamıyla üst seviyedeydi ve AFP haber ajansının muhabirlerinin bölgeye yaklaşmalarıengellenmişti. Deniz Piyadeleri silahlarını gazetecilere doğrultmuşlar ve onları buraya kimin yolladığını sormuşlardı. Bir subay gazetecileri kameraya alıp içeriye geçmelerine izin veremeyeceklerini söylemişti.

Güvenlik güçlerinin bu yaklaşımı Guzman’ın güvenlik kameralarının devreye girmesinden kısa süre önce kaçmayı başardığı varsayımını güçlendirmişti.

Meksika Ordusu Evleri Kurşun yağmuruna Tutuyor

Çevre sakinlerinin anlatımlarına göre Meksika ordusu helikopterlerle evlerin üzerlerinde tur atmaya başlamış ve El Chapo’nun çiftliğindeki binalara kurşun yağdırmaya başlamıştı. Olaya tanık olanlardan 24 yaşındaki  Inés Ayón Mendozabu sırada evinde ekmek (tortilla) hazırlamakta olduğunu veevine ilk kurşun isabet ettiğinde iki yaşındaki kızını korumak için koşturduğunu anlatıyordu. İki helikopter El Limón yakınındaki Comodero Colorado köyüne daha şiddetli kurşun yağdırmışlardı.

Kocası Gonzalo Elías Peña savcılıktaki ifadesinde evlerine düzinelerce kurşun isabet ettiğini ve otomobillerinin yandığını anlatmıştı. AFP muhabiri bu anlatılanları, kurşun isabet eden evi ve yanan otomobili gidip görmüştü. Evin zemininde hiç bir kurşun izi bulunmuyordu. Karı-koca yanlarında hiç bir yiyecek-içecek olmaksızın küçük çocuklarıyla birlikte dört gün boyunca kayalık ve çalılıklar arasında yürüyerek komşu kent Cosala’ya sığınmışlardı. Cosala kentine sığınan yaklaşık 600 kişi tarafından benzer olaylar anlatılıyordu.

“Gündüzleri ateş açtıkları için ancak geceleri ilerleyebiliyorduk”diyen, Mendoza, “Her taraftan ateş açıldığını” anlatıyordu. Kocası ise Guzman’ın, 2001 yılında cezaevinden kaçmış olduğunu ve şimdi bir kez daha kaçtığını gazetelerden öğrendiğini,fakat onun (El Chapo’nun) orada olmadığını ve askerlerin neredeyse kendilerini öldüreceklerini eklemekteydi.

Çevrede Oturanlar Kurşun Yağmurundan Sözediyorlar

El Verano köyünden Marta Marbella köyde kurşun yağmuruna tutulan evlerinin fotoğraflarını cep telefonundan gösteriyor. Evin çatısında ve duvarlarında, hatta kapı ve çocukların o sıra sığındıkları dışarıdaki tuvaletin üzerinde düzinelerle kurşun delikleri gözüküyor. Helikopterler geldiğinde tarlada çalışmakta olan 32 yaşındaki kocası, “helikopterin bir an durakladığını ve doğrudan eve kurşun yağdırmaya başladığını gördüm, diye yaşadıklarınıanlatıyor.

Francisca Quintero Sánchez’de benzer biçimde saldırıyı şaşkınlıkla karşılayanlardan. Üç çocuğuyla birlikte yatağın altına gizlenmişler. Mermi sağanağı bir saat kadar devam etti, diyor. “Tam terör estirdiler ve biz ölüm korkusu yaşıyorduk”, askerlerin denizci üniformaları giymiş olduklarını anlatıyor, 40 yaşındaki köylü kadın.

Denizci üniforması taşıyan askerler, onlara “yanında bir çok kişinin bulunduğu birini aradıklarını” söylemişlerdi. Askerler ayrıca saldırıya uğradıkları için ateş açtıklarını açıklamışlardı. Ancak kadınlar bunun doğru olmadığını söylediler.

Saldırıdan sonra herhangi bir yaralıdan söz edilmemişti. Ancak yerel temsilciler, sekiz kişinin kaybolduğunu açıkladılar. Hükümet El Chapo’yu bölgede arama çalışmalarını sürdürmekte ve son olarak El Chapo’nun son anda kaçmayı başarmakla birlikte bacağından ve yüzünden yaralandığı açıklandı.

Die Welt, 2015.10.19.

Çevirenin Notu: Bu gelişmeler olurken, aralarında kaybedilen 43 öğrenci olayının bulunduğu bir dizi İnsan Hakları ihlalleri nedeniyle ABD Senatosu’nca uyuşturucuyla mücadele yardımının askıya aldığı açıklandı. Her iki ülke arasında daha önce uyuşturucuyla mücadele kapsamında Merida Initiative adlı bir güvenlik ve işbirliği anlaşması imzalanmıştı. Ayrıca Meksika Hükümeti El Chapo’nun kaçışına büyük öfke duyan ve kamu görevlilerinden yardım almış olacağını açıklayan ABD’nin arama çalışmaları için yardım önerisini reddettiğini açıkladı.

Çeviri: Ahmet Akif Mücek

Yorumlar

Yazan
Ahmet Akif Mücek
1960 Elazığ doğumlu, 1978 yılı İstanbul Yüksek Teknik Öğretmen Okulu'na kayıt yaptırdı. Dev-Genç'te başlayan ve Devrimci Yol çizgisinde sürdürdüğü siyasi mücadele 12 Eylül hapishanelerinden başlayıp F tipi hapishaneler dahil olmak üzere yargılamalar, firar, sürgün yılları olarak devam etti. Yayın çalışmaları kapsamında Almanca’dan yaptığı çevirilerin yanı sıra Türkiye’nin politik-ekonomik siyasi yapısına dair üç kitabı Gökkuşağı Yayınları tarafından yayınlandı. Türkiye’de Askeri Darbeler (2009) 12 Eylül Askeri Darbesinin Ekonomi Politiği (2009) Asimetrik Savaş ve Provokasyon Süreci (2010) Son kitanı Ortadoğu'nun Globalleşmesi, Eylül 2014'te Belge Yayınları'ndan yayınlandı.