porno izle
DÜNYA

Moskova ve Petersburg’daki protestolar henüz yatışmıştı ki, bölgelerde grevler patlak verdi. Bu yeni protestocular esas itibariyle Aralık ve Şubat aylarında adil seçim talepleriyle sokağa çıkanlarla aynı kişiler değiller. Yeni göstericiler daha yüksek ücretler, daha iyi çalışma koşulları ve bağımsız sendikaların işverenler tarafından tanınmasını talep ediyorlar.

İlk önce Saratov’daki bir akü fabrikasının işçileri Mart ayı ortasından itibaren greve gittiler. Akabinde, Başkurtistan Cumhuriyeti’ndeki Neftekamsk, Dyurtyuli and Yanaul şehirlerinde, petrol işçileri ücretlerinde yapılan indirimi protesto için iş bırakma eylemleri yaptı. Daha sonra da Kaluga’daki Benteler otomotiv fabrikası işçileri üretimi durdurdular. Bu sonuncu grev lokal bir uyuşmazlığın, kısa sürede Bölgelerarası Otomotiv İşçileri Sendikası (MPRA) ve otoriteler arasında karşılıklı bir meydan okumaya dönüşmesi sebebiyle en sembolik olanıydı. MPRA, patronları ciddi anlamda tavizler vermek durumunda bırakan güçlü ve etkili bir örgütlenme örneği oluşturdu.
Beluga’daki otoriteler ilk başta iş bırakmaya karşı açıktan baskı kurma yoluna gittiler. Kaluga MPRA lideri Dimitri Kojnev savcılığa ifade vermeye çağrıldı ve fabrikaya çevik kuvvet polisleri yerleştirildi. Vali Anatoli Artamanov, fabrika müdürlerinden de ileri giderek kısa sürede protestocuların en büyük hasmı haline geldi.
Bu arada devlet kontrolündeki sendikalar da bir kez daha asıl yüzlerini gösterdiler. Mart’taki başkanlık seçimlerinde son derece aktif bir şekilde, başkentteki hükümet yanlısı gösterilere üyelerini araçlarla taşıyıp, kumanya temin ediyorlarken, iş işçi haklarını korumaya geldiğinde gerçekte kimin tarafında olduklarını ortaya koydular. Kremlin yanlısı Rusya Sendikaları Federasyonu’nun Kaluga biriminin başı Aleksandr Greçaninov daha Benteler fabrikasında üretim durur durmaz sahnedeydi. Sendika, Beluga’daki uzun süreli varlığına rağmen hiçbir zaman bu fabrikada örgütlenme çabası içine girmemişti. Fakat ne zaman ki işçilerin itirazları yükseldi, bu sendika işverenle ortak hareket ederek, işçileri işbaşı yapmaya ikna etme çabası içine girdi.
Fakat bu sefer çabaları işe yaramadı. İşçiler sağlam durdu ve fabrika yönetimi, bizzat vali tarafından müzakere masasına oturtuldu. Bu arada sendikalar da ağır silahları Rusya Çalışma Konfederasyonu başkanı Boris Kravçenko’yu Kaluga’ya davet etmişti. Grev haberi internette duyulur duyulmaz da sempatizanlar, bir grev fonu oluşturmak için para toplamaya başlamışlardı bile.

Başarı Örgütlenmeden Geçer

2 Nisan sabahında fabrika yönetimi grevci işçilerin taleplerini kabul ederek sendikayı tanıdığını ve toplu sözleşme için görüşmelere başlayacağını duyurdu.
Bu gelişme, Rusya’nın dört br yanındaki işçilere derli toplu bir örgütlenmeyle, hakları için başarılı bir şekilde mücadele edebileceklerinin işaretini verdi. Aynı zamanda otoritelere karşı, toplumsal şartların en az siyasi atmosfer kadar çarpıcı bir şekilde değişebileceğinin de bir uyarısı niteliğinde.
Rusya’da grevler genelde yasaklanıyor ve şimdiye dek yapılan çok az sayıdaki grevin yine çok azı başarılı olabildi. MPRA’nın 2007 ve 2008’deki ilk kazanımlarından sonra, ekonomik kriz ve yeni sendikaların örgütlenme sorunları nedeniyle işçi hareketinin gelişiminde bir duraklama dönemine girilmişti. İşte bu nedenle Benteler grevinin çok fazla önemi var.
Kremlin’in liderleri Moskova ve Petersburg’daki siyasi protestoların yatışmasıyla rahat etmeyi umuyorlardı ancak bölgelerdeki gelişmeler gerçek sorunlarının daha yeni başladığını gösteriyor.

The Moskow Times 4 Nisan 2012

Çeviren: Mustafa Erdem Sakınç

Yorumlar

Bir Cevap Yazın