porno izle
analiz

68 Kuşağının önde gelen üç ismi, öğrenci liderleri Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idam edilmelerinin üzerinden 46 yıl geçmesine rağmen üniversite gençliği onlara ve mücadelelerine sahip çıkmaya devam ediyor.

Onların ölüm yıldönümü olan 6 Mayıs’ta öğrenci gençlik örgütleri ve devrimci yapılar her yıl olduğu gibi bu yıl da başta mezarları başında olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanında onları andı, çeşitli etkinlikler yaptı.

Üç Fidan, Bursa’nın Nilüfer ilçesindeki Gençlik Parkı’ndak saat 05.30’da şafak nöbetiyle anıldı. Anmaya Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Nilüfer Belediyesi Başkan Yardımcısı Adil Kayaoğlu, Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Fehmi Enginalp, 68’liler Platformu Bursa Temsilcisi Betül Kuyucu ve sivil toplum örgütlerinin yanı sıra vatandaşların da katıldı. Yağmur altında gerçekleşen anma töreninde Başkan Bozbey ve beraberindekiler saygı duruşunda bulunduktan sonra anıta karanfil bıraktı. (DHA)

Ankara’nın Yenimahalle ilçesine bağlı Karşıyaka’daki mezarlarının başında da Üç Fidan için anma yapıldı. Mezarlık içine kurulan platformda yapılan konuşmaların ardından tören sona erdi. Anma programı boyunca çevik kuvvet ekipleri de mezarlık çevresinde güvenlik önlemi aldı. 

“Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idam edilmelerinin üzerinden tam 46 yıl geçti. Üzerinden neredeyse yarım asır geçmesine rağmen Denizlerin mücadelesi ve savundukları fikirler gençlere ilham vermeye devam ediyor.

Deniz’lerin Mücadelesi Devam Ediyor

Denizler, Mahirler, İbo’lar Türkiye halklarının sömürülmediği, eşit ve özgür bir ülke kurma hedefi ve hayali ile canları pahasına mücadele ettiler. Demokratik, özgür üniversite mücadelesi verdiler; üniversitelerde boykotlar ve işgaller örgütlediler. İşçi grevlerinde, köylü mitinglerinde yoksulların, ezilenlerin, sömürülenlerin yanında yer aldılar. Emperyalizme karşı ‘tam bağımsız Türkiye‘ idealini savundular. Bu uğurda İstanbul’a gelen 6. Filoyu protesto eylemini gerçekleştirdiler.

Deniz Gezmiş Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan idam edilecekleri güne kadar ve hatta idam sehpası üzerinde son ana kadar düşüncelerinden, duruşlarından taviz vermediler. Son sözleri; “Yaşasın tam bağımsız Türkiye, kahrolsun emperyalizm” ve “Yaşasın Türk ve Kürt halklarının kardeşliği” oldu. Son sözleri devrimci mücadeleye ışık tuttu,tutuyor…

Denizlerin o dönem emperyalizme ve yerli işbirlikçilere karşı yükselttikleri mücadele bugün güncelliğini koruyarak gençliğe ve halklara yol gösteriyor.

Türkiye halklarını o gün sömüren emperyalizm ve işbirlikçileri bugün de görev başındalar; Türkiye, bölge ve dünya halklarını çatışmalarla, savaşlarla ezmeye devam ediyorlar… Ama umut da diri; Gezi’de olduğu gibi… İsyan, devrim, özgürlük ateşi söner mi sanırlar… Elbet Denizlere çıkar bütün sokaklar…  

Denizlerden bugüne halkların anti-emperyalist mücadelesi; eşitliğin, özgürlüğün, kardeşliğin ülkesi kurulana dek sürecektir. Anılarına saygı, sevgi ve özlemle…

Yorumlar