porno izle
analiz

Çatlak Zemin ekibi, AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılının Kasım ayından bugüne kadar kadınlarla ilgili veya toplumsal cinsiyet alanında ürettiği siyaset ve söylemi inceledi ve bunları kapsamlı bir zaman çizelgesine yerleştirerek AKP’nin Karnesi’ni ortaya çıkardı.

Karnede Neler Var?

-AKP’nin atadığı bürokratların, kadroların, yerel ve genel seçimlerde gösterdiği adayların, milletvekillerinin, yöneticilerin ve kamu idarecilerinin söylemleri;

-Anayasa Mahkemesi kararları;

-Yasalar, tartışılan yasa tasarıları, meclis komisyonu raporları, imzalanan uluslararası sözleşmeler, yönetmelikler;
-Genelgeler, kararnameler, protokoller;

-Adalet Bakanlığı’nın her yıl yayınladığı adli sicil kayıtlarından cinsel dokunulmazlığa karşı çıkarılan suç istatistikleri…

Oluşturulan bu veri tabanındaki tüm bilgilerin kaynaklarına (resmi gazete yayınları, Meclis tutanakları, raporlar, haberler, vs.) her bir veri girişindeki linkler tıklanarak ulaşabiliyor.

Toplumsal Cinsiyet Politikaları 9 Kategoride İncelendi

Çatlak Zemin ekibi, AKP’nin toplumsal cinsiyet politikalarını/söylemini; aile, eğitim, cinsel istismar/şiddet, kadın emeği, annelik/üreme/kürtaj, erkek şiddeti, eşitlik-ayrımcılık, siyaset ve cinsellik başlıkları ile 9 kategoride inceledi.

Karne Katkılarla Güncellenecek

Ekip bu çalışmayı bitmiş bir ürün olarak değil bir süreç olarak tanımlıyor. Yeni tartışmalara, analizlere, düşüncelere vesile ve veri olabilmesi için kamuya açık paylaşılan Karne’ yi okurların katkılarıyla zaman içinde güncellemeye devam etmeyi hedeflediğini belirtiyor.

AKP  toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve kadına yönelik eylem, söylem ve politikalarında sınıfta kalmış mı? Siz olsanız kaç puan verirdiniz? Bu soruların cevapları için Karne’yi inceleyebilirsiniz.

 
Kaynak: Çatlak Zemin

Yorumlar