porno izle
Genel

Manisa’nın Soma ilçesi Yırca Köyü’nde Herkes İçin Mimarlık ve Yırca Hanımeli El ve Ev Ürünleri Oluşumu ortaklığı ile yapılan sabunevi projesi sonucunda bugün Sabunevi’nin açılışı gerçekleştirildi.

Mor kurdele kesilerek açılışı yapılan Sabunevi’nin açılış etkinliğine Sosyal Haklar Derneği, Kaz Dağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Çiftçi-Sen, Eğitim-Sen destek verdi. Açılışta Sabunevi’nin önündeki ocaklık yakıldı. Zeytinyağına susamlı ebe çörekleri atıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Süreç Nasıl İşledi?

2013’te Soma Maden Katliamı yaşandı. Sonra köylülerin tek geçim kaynağı olan zeytinlikler katledildi. Bunlara rağmen Yırcalı kadınlar pes etmedi, biraraya geldi ve Yırca Hanımeli El ve Ev Ürünleri ismiyle üretmeye başladılar; hamur işleri, zeytinyağları, salçalar, kekik, sabun…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ağustos ‘17’den beri devam eden hummalı çalışmalar ve inşaat süreci Yırca Sabunevi günlüğünde gün gün fotoğraflarla paylaşıldı. https://yircasabunevi.tumblr.com

30 Kasım itibarıyla Sabunevi’nin tuvalet ve giriş kapısının çatısının inşaası bitirilirken Herkes İçin Mimarlık ekibi, 2018′in ilk Yırca ziyaretini 13-16 Ocak tarihlerinde gerçekleştirdi. Tavan kaplamaları, kapı, pencere, musluk, priz ve aydınlatma montajları, fırın yapımı, bahçe düzenlemesi, tamiratlar ve iç donanım işleri önemliydii ve Ekip, ziyaretinin ilk iki günü kalan işleri listeleyip ihtiyaçları hesapladı. Açılışa az bir zaman kala, “kalan iç donanım malzemeleri için destek olarak siz de projenin bir parçası olabilirsiniz!” denilerek kamuoyuna açık destek çağrısı yapıldı. Ve çağrı karşılıksız kalmadı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ekip, Şubat ayındaki ziyaretinde ise inşaat çalışmalarını ve peyzajı tamamlamaya dönük pek çok şey yaptı. 1 Mart – 7 Mart 2018 tarihleri arasında ise proje danışmanının aracılığıyla köye giden ustalar kalan bazı işleri tamamladı. Fırın inşaası bitti. Ve 8 Mart gibi anlamlı ve önemli bir günde imece proje Sabunevi’nin açılışı dostlarının katılımıyla gerçekleştirildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Soma’da 8 Mart Eylemi

KESK tarafından düzenlenen 8 Mart Kadın Mitingi Soma Hükümet Meydanı’nda gerçekleştirildi. Eyleme Sosyal Haklar Derneği Soma Temsilciliği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Soma Şubesi, Cumhuriyet Halk Partisi Soma İlçe Örgütü, Soma Halkevi de katıldı.

Yorumlar