porno izle
DÜNYA

Kadınların Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü 8 Mart’ta tüm Türkiye’de kadınlar sokağa çıktı. Ankara, Antalya, Çanakkale, İstanbul ve Mersin’de ayrıca feminist gece yürüyüşleri düzenlendi. 

İstanbul’da bu yıl 16. kez düzenlenen Feminist Gece Yürüyüşü’nde bir araya gelen binlerce kadın; yağmurlu soğuk havaya rağmen İstiklal Caddesi’ni  mor bayraklar, sloganlar, zılgıtlar, düdükler, danslar ve halaylarla doldurdu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Geceleri de gündüzleri de istiyoruz”, “Kadınlar artık susmayacaklar”, “Yaşasın kadın dayanışması” diyerek Taksim Meydanı’ndan Tünel’e İstiklal Caddesi boyunca yürüyüş yapan kadınlar, kadına yönelik şiddeti, cinsel istismarı, çocuk istismarını protesto etti. Her kesimden ve yaştan binlerce kadının yürüdüğü eylemde sık sık “Yaşasın feminist mücadelemiz”, “Jin, jiyan, azadi (kadın-yaşam-özgürlük)” ,  “Sokakları da, meydanları da terk etmiyoruz”, “İtaat etmiyoruz” ,  “İsyan” sloganları atıldı. Eylemde her zamanki gibi tek pankart açılırken “Münferit değil, tesadüf değil, hastalık değil, sapıklık hiç değil: Erkek Şiddeti”, “Cinselliğim değil, senin yasakların suç”, “Emek hırsızı erkekler”,  “Kadın cinayetleri, çocuk istismarı, taciz, tecavüz:Hepsi erkek şiddeti”, “Kadınlar için laiklik”, “Kadınlar birlikte güçlü, “LGBT+ lar burada”,  “İnadına isyan inadına özgürlük” yazan dövizler taşındı.

8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü, 2018, DHA objektifinden

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da eyleme katılan siyasetçilerdendi. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yürüyüş, Tünel Meydanı’nda Türkçe, Kürtçe ve Arapça basın açıklaması okunması ile sona erdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kadınlara Barikat Kuruldu!

Antalya’da feminist gece yürüyüşü için buluşan kadınlara polis barikat kurdu. Kadınlar uzun süre direndi.

Video: https://www.facebook.com/kadinkolektifi/videos/1559200744107455/

İzmir’de de kadınlar polis barikatına karşı alanda şarkıları,halaylarıyla durdu.

Video: https://www.facebook.com/kadinkolektifi/videos/1982506998443492/

 

Ankara’da Kadınların 8 Mart Mesajı: Dayanışma ile Güçleniyoruz

BirGün’den Burcu Cansu’nun haberine göre Ankara Kadın Platformu’nun çağrısıyla bir araya gelen kadınlar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Kurtuluş Parkı’nda buluştu. Hafta sonu 8 Mart yürüyüşü engellenen, kadınlar “Dayanışmayla güçleniyoruz, hayatı örgütlüyoruz” pankartı arkasında toplandı.

 

BirGün Gazetesi,Burcu Cancu, 08.03.18

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
*Altyazısız fotoğraflar, sosyal medyada kadın grupları sayfalarından alınmıştır.

Yorumlar