porno izle
DÜNYA

Geçtiğimiz çarsamba günü üst düzey bir diplomat İran ve Suriye’ye karşı askeri güç kullanımının bölgede insani açıdan ve dünya ekonomisi açısından felakete yol açabileceği uyarısında bulundu ve Çin’in bu müdahalelere güçlü bir şekilde karşı olduğunu belirtti.

Tahran’ın nükleer programının amacı hakkında Batı ve İran arasında yükselen tansiyonun arka planı diplomatların gündemindeydi. ABD Maliye Bakanlığı Sekreteri Timothy Geithner salı günü Pekin’e geldi. İddialara göre gezinin amacı Tahran’ın petrol endüstrisi üzerindeki ABD yaptırımları için Çin’in desteğini almaktı.
Çin Dışişleri Bakanlığı Batı Asya ve Kuzey Afrika İlişkilerinden Sorumlu Genel Direktör Chen Xiadong China Daily’ye verdiği demeçte tek taraflı yaptırımların sorunları çözmek yerine anlaşmazlıkları şiddetlendirdiğini söyledi.
Chen’in sözlerine bir onama bir gün sonra Dışişleri Bakan Yardımcısı Cui Tiankai’dan geldi. Çin’de yerleşik yabancı muhabirlere konuşan Cui, yaptırımların İran tartışmalarını kendi başına çözemeyeciğini, normal seyrinde devam edecek Çin-İran ticari ilişkilerinin ve enerji işbirliğinin, nükleer kriz ile bir ilişkisi olmadığını belirtti.
Geithner’in ziyaretinin hemen ertesi günü yaptığı konuşmasında Chen, “Biz ülkeler arasındaki anlaşmazlıkların görüşmeler ve ikili diyaloglarla çözülmesini tercih ederiz” dedi, “uluslararası hukukta bağımsız bir ülkeye güç uygulanmasının yeri olmadığı için İran’a karşı askeri güç kullanımına karşıyız” diye yanıtladı.
Chen, Bakanlığın yetkilileri ve ilgililer ile birlikte China Daily ile yaptığı söyleşisinde, İran’ ın; Avrupa’nın sürekli tekrarlanan petrol ambargosu tehditlerine ve Amerika’nın artan ticari yaptırımlarına karşı Hurmuz Boğazı’nı kapatmakla tehdit ettiğini hatırlattı. ABD buna istinaden, İran’ın Boğaz’ı kapatmasının kendilerinin kırmızı çizgisi olduğunu ve İran’ın bu çizgiyi geçmeden önce iki kez düşünmesi gerektiğini uyarısında bulundu.
Chen, bölgedeki bir savaşın, müdahil olan ülkeler açısından felakete yol açacagını ve toplam petrol taşımacılığının yüzde 40’ının Hurmuz Boğazı’ndan geçmesi itibariyle Dünya ekonomisini altüst edeceğini söyledi. “Biz aynı şekilde, bazı devletlerin tek taraflı yaptırımı empoze etmelerine de karşıyız” dedi ve ekledi; “Yaptırımlar anlaşmızlıkları çözmek yerine şiddetlendirmektedir.”
“İran’a uygulanacak yaptırımlar konusunda Çin, BM çözümlerine bağlı kalacaktır. İran ile normal seyirde ticari ilişkileri olan ülkeler, bazı ülkelerinde tek taraflı yaptırım kararlarından zarar gömektedirler.”
Aynı toplantıda söz alan, Uluslararası Stratejik Çalışmalar için Araştırma Enstitüsü’nden Araştırmacaı Gao Zugui, Çin ve Amerika’nın İran hakkında farklı konumları ve beklentileri olduğunu, bunun da iki ülke arasında uzlaşmayı zorlaştırdığını belirtti. Çin Renmin Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Dekan Yardımcısı Jin Canrong; Çin’in İran meseleleri üzerindeki sabit tutum ve prensiplerini bir kez daha gözler önüne serdi:
“Çin bazı nükleer silah yapımı çalışmaları ile ilişkileri olabilecek bazı şirketler ve sahışlar hakkında uygulanacak yaptırımlar için oy vermişti. Ancak artan yaptırımlar İran’ın sivil halkını ve İran’ın normal ticari ilişkilerini kaçınılmaz bir şekilde zedeleyecektir.”
Chen, Çin’in nükleer silah gücü bulunduran ülkelerin sınırlandırmasını desteklediğini ve İran’ın nükleer silah geliştirmesine karşı olduğunu söyledi, ancak İran’ın nükleer gübü barışçı bir şekilde kullanması hakkına saygı gösterilmesi gerektiğini vurguladı. Chen konuşmasının İran ile ilgili kısmını, nükleer görüşmelerinin yeniden başlaması ve bölgedeki barış ve sukunetin kalıcı olması için İran’ın attığı adımları memnuniyetle karşıladıklarını söyleyerek bitirdi.
Suriye
Chen, Suriye’den bir Libya çıkartılmaya çalışılmasının, bölgeye feci şekilde zarar vereceğini, Çin’in buna şiddetle karşı olduğunu söyledi:
“Çin, Arap Birliği’nin arabuluculuğubu desteklemektedir. Çünkü, bugünkü durumda Suriye sorununun çözümü için diğerlerine nazaran daha uygulanabilir bir yoldur,” dedi ve Hükümet kaynaklı askeri müdahalelere de karşı olduklarını belirtti.
Dahildeki tarafların karşılıklı görüşmleri ve müzakerelerinin, krizi çözecek ve Ortadoğu’da Suriye’nin merkezi coğrafi konumundan ötürü bölge barışını getirecek en iyi yoldur, dedi.

Kaynak: Li Lianxing (China Daily)
PEKIN – 11.01.2012

Yorumlar

Bir Cevap Yazın