porno izle
Genel

Kendisine fiziksel şiddet uygulayan ve cinsel saldırıda bulunan Özkan Kaymaklı’yı meşru savunma hakkını kullanarak öldürmek durumunda kalan Yasemin Çakal’ın avukatlarının beraat talebinin değerlendirileceği istinaf duruşması 9 Nisan 2018 Pazartesi günü, saat 13.30’da, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi’nde görülecek.

 

Ne olmuştu?

Yasemin Çakal, 10 Temmuz 2014’te evli olduğu Özkan Kaymaklıyı çocuğunu ve kendisini korumak için öldürmüştü. Çocuğuyla birlikte cezaevinde giren Yasemin, ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yargılanmıştı. Feminist avukatlar davaya müdahil olmuş, dayanışma içine girmişlerdi.

 

 

 

 

 

 

 

Yasemin, evliliğin ilk haftasından itibaren Kaymaklı tarafından  sistematik şiddet görmeye başlamıştı. Evliliği boyunca  fiziksel ve psikolojik şiddete, cinsel saldırıya maruz kalan Yasemin Çakal’ın Temmuz 2017’deki karar duruşmasından tahliye çıkmıştı.

Kadınsan haksız tahrik indiriminden faydalanamazsın!

Bakırköy Adliyesi 13. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada Yasemin’in uğradığı şiddet Adli Tıp Ana Bilim Dalının verdiği 33. sayfalık raporla ispatlanmıştı. Sunulan bütün delillere ve raporlara rağmen savcı mütalaasında haksız tahrik altında eşi kasten öldürmeden ceza verilmesini istemiş, davayı takip eden kadınlar ise farklı ülkelerde benzer koşullar altında işlenen suçların “örselenmiş kadın sendromu” ile ele alındığını ifade ederek tahliyesini talep etmişlerdi. 

Avukatı,Yasemin’in tahliyesini talep etmişti

4 Temmuz’da görülen karar duruşmasında Yasemin’in avukatı Meriç Eyüpoğlu yaptığı savunmada Yasemin’in evliliği boyunca yaşadığı şiddeti ayrıntılarıyla tekrar anlatmıştı. Defalarca sığınma evine giden, ailesinden destek görmediği için şiddet gördüğü eve dönen Yasemin’in cinsel, psikolojik ve fiziksel her tür şiddete maruz kaldığını anlatan Eyüpoğlu, oğulları Selim’in Özkan Kaymaklı tarafından ablasına evlatlık verilmek istendiğini, Yasemin’in buna karşı çıktığı için de hamilelik döneminde şiddete maruz kaldığını ifade etmişti. Yasemin’in yaşadığı şiddet sonrası büyük bir korkuyla kendisini ve oğlunu korumak için Özkan Kaymaklıyı öldürdüğünü söyleyen Eyüpoğlu, Yasemin’in tahliyesini istemişti.

Oy çokluğu ile tahliye

Mahkeme heyetinin oy çokluğu ile aldığı kararda Yasemin’in korku ve heyecan altında işlediği suça ceza verilmesine yer olmadığı kararı verildiği ifade edilmişti.

Yasemin Çakal’ın İstinaf duruşması 9 Nisan’da

Feminist avukatlar, ceza verilmemiş olsa da Çakal’ın beraat etmesi gerektiğini söyleyerek İstinaf Mahkemesi’ne başvuru yapmıştı.

Özkan Kaymaklı’nın ailesi ise ceza verilmesi istemiyle İstinaf Mahkemesi’ne başvuru yapmıştı.

Yasemin Çakal’ın İstinaf duruşması, 9 Nisan Pazartesi günü, saat 13.30’da, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi’nde görülecek.

Fotoğraf: Evrensel

 

Davayı takip eden, Yasemin ile dayanışma içerisinde olan kadınlardan tüm kadınlara çağrı yapıldı.

Çağrı şöyle:

 

 

“Yasemin’in davası üst mahkemede… 

9 Nisan Pazartesi kazanımımıza sahip çıkmak sesine ses katmak için duruşmadayız! 

Yasemin Çakal, kendisine ve çocuğuna sürekli şiddet uygulayan, ölümle tehdit eden Özkan Kaymaklı’yı öldürmek zorunda kaldığı için yargılandı ve üç yıl tutuklu kaldı. Yargılama sonunda Mahkeme, Yasemin’in “meşru savunmada mazur görülebilecek heyecan, korku ve telaşla sınırı aşması sonucunda eylemi gerçekleştirdiğini” kabul ederek, ceza verilmesine yer olmadığına karar verdi. Yasemin bu kararla birlikte tahliye oldu.

Feminist avukatlar, ceza verilmemiş olsa da, Çakal’ın beraat etmesi gerektiğini söyleyerek İstinaf Mahkemesi’ne başvurdu. Ölen kocanın ailesi ise ceza verilmesi istemiyle İstinaf Mahkemesi’ne başvurdu. 

Kendisini ve çocuğunu erkek şiddetine karşı savunan Yasemin gibi, sürekli saldırısına maruz kaldığı tecavüzcüyü öldüren Nevin gibi erkek şiddetine direnen, bu şiddetin yarattığı alternatifsizlik içinde kendi adaletini arayan kadınların yaptığı meşru müdafaadır; Yasemine beraat!  Beraat kararı verilmese dahi ‘ceza verilmesine yer olmadığı’ kararının onanmasının bile, sadece Yasemin için değil, hayatına sahip çıkan kadınlar için değil, tüm kadınlar için hukuki bir kazanım olduğunu biliyor bu nedenle tüm kadınları Yasemin’in sesine ses katmaya çağırıyoruz.

9 Nisan Pazartesi günü, saat 13.30’da, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi’nde görülecek istinaf duruşmasındayız.”

Adres: Orhantepe Mahallesi Üsküdar Caddesi No 236/A (Eski Adliye civarı), Kartal

Tarif: Metro Esenkent durağında inilerek, Alışveriş Merkezi çıkışından Tugay Yolu’na varılıyor. 17S veya 133F hatlı otobüslere binilip Tugay Yolu durağında iniliyor.

 

*Yasemin’in,2015 yılında avukatları ile cezaevinde gerçekleştirdiği ve Feminist Politika dergisinin 28. Sayısında yayınlanan röportajı için  tıklayınız.

Yorumlar