porno izle
Genel

Ülkesine, özgürlüğüne, geleceğine sahip çıkan Gençlik Muhalefeti, Ankara İMO Teoman Öztürk Konferans Salonu’nda gerçekleşen Gençlik Kongresi’nde buluştu. Kongre, devrimci mücadelede hayatını kaybedenler adına bir dakikalık saygı duruşu yapılarak başladı.

Kongre’de “Gazeteci Banu Güven, Yazar Burhan Sönmez, BirGün Gazetesi Haber Müdürü Barış İnce, Sanatçı Metin Kahraman, Leyla ile Mecnun dizisinin Erdal Bakkalı Cengiz Bozkurt, Oyuncu Levent Üzümcü,Sanatçı Gökhan Birben, Derelerin Kardeşliği Platformu sözcüsü Ömer Şan ve IMF Başkanına attığı ayakkabı ile gündeme gelen BirGün Gazetesi Editörü Selçuk Özbek”in yaptığı açıklamalar ve Gençlik Kongresi’ne çağrıları izletildi.

KONGRE’YE GENİŞ KATILIM OLDU

Kongreye, TTB Merkez Konsey Başkanı Eriş Bilaloğlu, SES Genel Başkanı Çetin Erdolu, KESK Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul, TAKSAV Genel Başkanı Emin Koramaz, TMMOB Genel Başkanı Mehmet Soğancı, Devrimci Gençlerin her zaman yanında olan Hasan Dayı, BirGün Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Barış İnce, Dev-Genç eski başkanı Mehmet Ali Yılmaz katılarak gençleri selamladı. Oğuzhan Müftüoğlu, Eğitim Sen Genel Başkanı Ünsal Yıldız, BirGün Gazetesi Yazarı Hayri Kozanoğlu da Kongre’ye selam gönderdiler.

Açılış konuşmasını yapan Kongre Divan, “AKP iktidarı ile birlikte ülkenin emeği, doğası, kamusal alanları, yaşam alanlarının hiç olmadığı kadar yoğun bir saldırı altında” olduğunu söylerken, “Emekçilerin her türlü hakkı sermayenin çıkarları adına gasp edildiğini, emeğin örgütsüzleştirilmeye çalışıldığını, kamusal hakların birer birer tasfiye edilerek halka güvencesizliğin dayatıldığını, uluslararası tekellerin ve yerli işbirlikçilerinin rant ve kâr hevesleri uğruna derelerin, yaşam alanlarının tahrip edildiğini” söyledi.

KONGREDE ÜLKE, EĞİTİM, PİYASA KONUŞULDU

Divan, Gençlik Muhalefet olarak, ülkesine, özgürlüğüne, geleceğine sahip çıktıklarını belirtti. Kongrede temel başlıklar altında şu konularda sunum yapıldı: “Dünya, Türkiye ve gençlik mücadelesi başlığı dahilinde tebliği sunumları. Dünya ölçeğinde kriz, küresel sömürü ve mücadele üzerine konuşmalar. AKP- Cemaat Türkiye’sinin nereye gittiği.  Piyasa ve gericileşme kıskacında eğitim. Üniversite ve demokrasi sorunları. Doğa ve yaşam alanlarımızı savunalım. Genç kadınların mücadelesi. Gençlik mücadelesinin yöntem muhteva ve araçları. Gençliğin yeni dönem araçları. Gençlik ve mesleki, sosyal, sanatsal faaliyetler.”

TİYATRO VE MÜZİK DİNLETİLERİ COŞKUYU ARTIRDI

Tebilğlerin sunulmasının ardından serbest kürsü olarak yürütülen tartışma sonucunda Gençlik Muhalefeti’nin önümüzdeki dönemdeki örgütsel yönelimleri benimsendi. Daha demokratik ve daha yaygın araçların yaratılması kararlaştırıldı.

Kongrede Samsun Gençlik Muhalefeti tiyatro topluluğu kadına karşı ayrımcılık ve şiddet politikalarını konu alan bir dizi oyun sahneledi. Toplantının bitiminde ise Ankara, İstanbul, Samsun ve Sinop’tan gençlerin oluşturduğu müzik toplulukları sırayla sahneye çıkarak şarkılarını seslendirdi. Hep bir ağızdan söylenen mücadele şarkıları esnasında salondaki coşku doruğa çıktı.

ANKARA SOKAKLARI KIZILA BOYANDI

Kongrenin bitimiyle birlikte Necatibey Caddesi’nden Sakarya Caddesi’ne bir yürüyüş gerçekleştirildi. 1000’in üzerinde gencin gür sesli korosu sloganlarıya tüm Kızılay’ı inletti. ‘YÖK, Polis, Medya, Bu Abluka Dağıtılacak’, ‘Okuluna, Ülkene, Özgürlüğe Sahip Çık’, ‘AKP’den Hesabı Gençlik Soracak’, ‘Faşizme Ölüm, Tek Yol Devrim’, ‘İsyan, Devrim, Özgürlük’ sloganlarının atıldığı yürüyüşü halk büyük ilgiyle izledi, alkışlarıyla destek verdi.

Sakarya Caddesi’nde heykel önünde kongrenin basın metnini kamuoyuna açıklayan gençler daha sonra halaylar ve horonlarla isyanını türkülere döktü ve illerine dönmek üzere etkinliği sonlandırdı.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın