porno izle
Genel

Bir genel seçim havasında geçen Fenerbahçe kongresi Aziz Yıldırım’ın rekor oy alarak tekrar kulüp başkanı seçilmesiyle son buldu. Mehmet Ali Aydınlar ise kongreye günler kala yaptığı atılımdan beklediğini bulamayarak kelimenin tam anlamıyla hüsran yaşadı. Peki, Yıldırım nasıl kazandı, Aydınlar neden kaybetti?

1-    3 Temmuz’da başlatılan şike operasyonunun direkt muhatabı olan Aziz Yıldırım yaklaşık bir seneyi cezaevinde geçirmişti. Aydınlar ise dönemin TFF başkanı olarak ne yapacağını bilemez halde topu taca atmaya çalışmış beceremeyince de istifa etmek zorunda kalmıştı. Yıldırım şike operasyonu sürecinde yaşadıklarını kongrede Fenerbahçe için hapis yattım formuyla aktardı ve memlekette her zaman geçerli olan mağdur siyasetini iyi yaptı.

2-    Mehmet Ali Aydınlar’ın adaylığı açıklamasının hemen ardından iktidara yakın medya ve yazarların verdiği destek daha çok laiklik ve cumhuriyet hassasiyetiyle bilinen Fenerbahçeliler ’de AKP’nin adayı algısı yarattı. Yıldırım bu algıyı iyi kullanıp Fenerbahçe cumhuriyetin son kalesidir, teslim etmeyeceğiz gibi yarı muhalif bir dil kullanarak hassasiyetleri oya çevirdi.

3-    Aziz Yıldırım yaklaşık 15 yıllık başkanlığının tecrübesiyle kulübe hâkim durumda. Kongrede oy kullanacaklarının önemli bir bölümü onun başkanlığı süresinde kulübe üye oldu. Aydınlar ise kongre üyelerinin listesini kongreye birkaç gün kala mahkeme kararıyla kulüpten alabildi ve üyelerle iletişime geçmekte geç kaldı.

4-    Mehmet Ali Aydınlar başkan adaylığı için bir vizyon ortaya koyamadı. Birkaç proje sundu ancak Fenerbahçe’yi Avrupa’nın 5 büyüğünden biri yapacağım gibi havada kalan vaatlerde bulundu. Yıldırım ise geçmiş 10 yıldaki tesisleşme hamlesinden sıkça bahsederken benzer yeni projelerini yaptıklarım yapacaklarımın teminatıdır edasıyla anlattı.

5-    Aziz Yıldırım kongreye bir gün kala yaptığı basın açıklamasında Aydınlar’a cevaplanması zor sorular yönelterek rakibini baskı altına aldı. Aydınlar sorulara cevap veremediği gibi Yıldırım’ın yaptığına benzer bir atak yapamadı.

6-    Aydınlar kampanyasını ağırlıklı olarak gazete ve televizyon reklamlarıyla yürütmeye çalıştı ancak hitap etmesi gereken yaklaşık 10 bin kişi için bu abartılı bir reklam harcaması ters etki yarattı. Yıldırım ise son dönemin etkin alanı sosyal medyayı 12Numara gibi araçlarla başarılı bir şekilde kullanmasını bildi.

7-    Aydınlar yönetim kurulu listesinin lansmanını zenginler kulübü havasında gerçekleştirdi. Yıldırım ise kendi yönetimi de aynı özelliklere sahip olsa da halk vurgusunu kullandı.

8-    Aziz Yıldırım 3 Temmuz’un ilk gününden itibaren şike iddialarını reddetti ve suçlamalara karşı dik durdu. Aydınlar ise TFF başkanlığında, sonrasında ve Fenerbahçe başkanlığına adaylığı esnasında konuya dair net bir söylem geliştiremedi.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın