porno izle
DÜNYA

Türkiye’de OHAL gölgesi altında, yasaklarla kutlanan 1 Mayıs İşçi Bayramı dünyada emekçilerin öne çıkan hak talepleri ve coşkusuyla kutlanıyor.

Filipinler’den Rusya’ya, Japonya’dan İngiltere’ye, Tunus’tan Yunanistan’a sokaklar, meydanlar 1 Mayıs coşkusu ile doldu taştı.Milliyet’in haberine göre;  Filipinler’de göstericiler Rodrigo Duterte’nin şeytan kuklasını sokak ortasında ateşe verdi. Japonya’da ise ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un maskelerini takanlar, yan yana yürüdü.

FİLİPİNLER
1 Mayıs kutlamalarının ilk yapıldığı yerlerden biri Filipinler oldu. Başkent Manila’da toplanan binlerce işçinin gündeminde Devlet Başkanı Rodrigo Duterte’nin kısa iş kontratlarını yasaklama vaadi vardı. İşçiler vaadin yerine getirilmemesi nedeniyle Duterte’yi eleştiren sloganlar attı. Başkanlık Sarayı çevresinde geniş güvenlik  önlemleri alınırken bir grup da saray çevresinde toplanarak “Yalancı Duterte” sloganı  attı.

HİNDİSTAN
Hindistan’da, sosyalist ve komünist partilerin öncülüğü pek çok kentte 1 Mayıs kutlamaları yapıldı. Eylemlerde kapitalizm karşıtı sloganlar atıldı.

SURİYE
Suriye’de çatışmalar son bulmasa da 1 Mayıs kutlaması yapıldı. İşçi Genel Federasyonu’nun çağrısıyla Şam’da yapılan kutlamada, pankartlardan çok Suriye bayraklarının olması dikkat çekti. Yapılan konuşmalarda ve sloganlarda da Suriye’ye yönelik saldırılar kınandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

RUSYA
Rusya’da 100 binden fazla kişinin katıldığı 1 Mayıs kutlamalarının merkezi başkent Moskova’daki Kızıl Meydan oldu. Komünist Parti’nin önderliğinde Vladivostok’ta yapılan yürüyüşte ise kızıl bayraklı kortej dikkat çekti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İNGİLTERE
Çok sayıda sendikanın oluşturduğu Londra 1 Mayıs Komitesi’nin çağrısıyla onbinlerce kişi Trafalgar Meydanı’nda toplandı. Kutlamada işçi haklarının yanı sıra insan hakkı ve savaş karşıtı konuşmalar da yapıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Artı Gerçek , Milliyet

Fotoğraflar: Anadolu Ajansı – Reuters

Yorumlar