porno izle
Genel

Sendikalara ilişkin yasalar düzenlenmeden açıklanması halinde çok sayıda sendikanın toplu sözleşme yapma yetkisini ortadan kaldıracak olan sendika istatistiklerinin AKP hükümeti tarafından, bir koz olarak kullanılmak istenmesine tepkiler sürüyor. Bugün Bahçelievler’deki TRT Arı Stüdyoları önünde buluşan DİSK üyeleri, “Sendikal haklarımız engellenemez” pankartı açarak, Çalışma Bakanlığı önüne yürüdüler. DİSK’e bağlı sendikaların başkan ve yöneticilerinin yanı sıra Türk-İş’e bağlı Türkiye Gazeteciler Sendikası Başkanı Ercan İpekçi ve Basın-İş Sendikası Genel Başkanı Yakup Akkaya’nın da katıldığı yürüyüşte, hükümetin 2821 ve 2822 sayılı yasaların yerine gündeme getirdiği Toplu İş İlişkileri Kanunu’nda yasakları korumak istemesine tepkiler dövizlere yansıdı. DİSK üyesi işçiler, “Grev yasaklarına hayır”, “Yetki uyuşmazlıklarında referandum”, “Örgütlenme barajlarına hayır” yazılı dövizler taşıdılar. Sendika istatistiklerinin açıklanmasının bir şantaj aracı gibi kullanıldığı belirten işçiler tepkilerini, “Hükümet barajı al başına çal” sloganıyla gösterdiler. İşçilere KESK Merkez Yürütme Kurulu üyeleri ile DİSK kökenli CHP Milletvekilleri Süleyman Çelebi ve Musa Çam da destek verdi.

‘İşçiler ve Örgütleri Tehdit Ediliyor’

Bakanlık önündeyse işçiler sık sık, “Genel grev geliyor”, “Genel grev, genel direniş” sloganları attılar. Burada konuşan DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün, iş kolu istatistikleri açıklandığı takdirde DİSK’in hiçbir sendikasının barajı aşamayacağı yönündeki açıklamaların DİSK’i hedef olarak gösterdiğini söyledi. Görgün, “Bunun nedeni açıktır. DİSK, Bakanlar Kurulunda bekletilen yasa taslağına muhalefet etmektedir. Çünkü bu taslak Türkiye’nin uymakla yükümlü olduğu ILO sözleşmelerine aykırıdır. Bakanlar Kurulunda tutulan taslak, üyelik ve istifada noter şartı dışında olumlu bir değişiklik getirmemektedir. Hatta grev hakkı başta olmak üzere birçok yönden daha da olumsuz düzenlemeler içermektedir. Yürütülmekte olan kampanya, tam anlamıyla bizlere ölümü gösterip, sıtmaya razı etmeyi hedeflemektedir. Bu kampanya ile işçiler ve örgütleri tehdit edilmektedir” diye konuştu.

Sıradaki Saldırı Kıdem Tazminatı

Hak ve özgürlükleri kısıtlayan bu taslağı kabul etmeyeceklerini kaydeden Görgün, “Sorun yalnızca grev hakkımızın, toplusözleşme hakkımızın kısıtlanmasıyla sınırlı değildir. Bu tehdidin bir başka yönü ise, kıdem tazminatı hakkımızı da elimizden almaya zemin hazırlamaktır. Önümüze iki seçenek konulmuştur. ‘Ya bu yasa taslaklarını kabul edeceksiniz, ya da kapınıza kilidi vuracağız’ denilmektedir. Biz kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz. Ne sendikal hak ve özgürlüklerimizden ne de kıdem tazminatımızdan vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Hükümete seslenen Görgün, “Sizin göreviniz, hukuka uymaktır. İşçinin hakkını işçiye, memurun hakkını memura teslim etmektir. İşçilerin ellerini kollarını bağlayarak, işverenlerin önüne bırakmaya hakkınız yoktur. İşçi sınıfını ucuz emek gücüne dönüştürme, köleleştirme girişimlerine karşı direneceğiz” diye konuştu.

Açıklamanın ardından Görgün ve beraberindeki DİSK heyeti, Çalışma Bakanı Faruk Çelik’ten gelen talep üzerine Bakanlığa giderek, Çelik’le temaslarda bulundular.

İstanbul’da Yürüyüş

DİSK İstanbul’da da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bölge Müdürlüğü önüne yürüdü. Bakanlığın istatistiklerin açıklandığı zaman DİSK’in yetkisiz kalacağı açıklamalarına tepki gösteren DİSK’liler Saraçhane Parkı’ndan, “Örgütlenme barajlarına hayır”, “Grev yasaklarına hayır” dövizleri ve sloganlarla bölge müdürlüğü önüne geldiler. Müdürlük önünde yapılan açıklamada, hükümetin işçi mücadelesini etkisiz hale getirmeye çalışıldığı vurgulandı.

Kaynak: Evrensel

Yorumlar

Bir Cevap Yazın