porno izle
Bellek

Didim’de bu yıl yapılan Türkiye’nin ilk vegan festivali Didim VegFest, gelenekselleşiyor. 2018 Nisan ayında ikincisi düzenlenecek festival için Didimliler hazırlıklara başladı.

2. Didim VegFest için yapılan hazırlık toplantısında Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay, Didim’i Türkiye’nin ilk resmi vegan kenti yaptıklarını belirtti. Aydın Denge Gazetesi‘nden Ediz Verdioğlu‘nun haberine göre, Atabay şöyle konuştu:

“Bu yıl iki günlük yaptığımız festival, Türkiye çapında ses getirdi. Talepler çok fazla ve 2018’de beş günlük yapmayı planlıyoruz. Bu yıl çok daha düzenli ve güzel, daha fazla yere ulaşan ve ses getiren festival yapıp, önümüzdeki senelerde de bunu artırarak devam edeceğiz”

“Atölye ve panellerle de insanları bilgilendiriyoruz”

Festivalde veganizm felsefesini anlattıklarını ifade eden Atabay, insan beslenmesinde vegan beslenmenin ne kadar sağlıklı olduğunu insanlara gösterdiklerini belirtti.

“Sadece yemekleri yaparak ve sunarak değil, atölye çalışmaları ve paneller düzenleyerek de insanları bilgilendiriyoruz. Yerel halkın işin içerisine katılmış olması, o festivalin kendi ekonomisini kendi içerisinde yaratmasına sebep oluyor. O ekonomiyi kendi içerisinde yarattığınızda da bu sürdürülebilir oluyor. Bir şeyi yapmak önemli ama sürdürebilmek daha önemli.”

“Vegan festival, Didim’e en yakışan etkinlik”

Didim Fahri Hemşerisi ve Türsab Yurtdışı Temsilcisi Hüseyin Baraner ise 2. Uluslararası Didim VegFest ile dünyaya yeniden yeni mesajlar vereceklerini kaydederek, vegan festivalinin Didim’in tarihine, kültürüne, doğasına ve dünyaya bakış açısına en yakışan etkinlik olduğunu vurguladı.

Ege Bölgesi’nin dünyada meyve ve sebze çeşitliliğinde önemli olduğunu anımsatan Baraner, şunları söyledi: “Didim, veganlar için yaşanabilir bir yer olacak. Turizm açısından da çok önemli oldu bu etkinlik.”

En iyi Vegan Anadolu Köy Yemeği Yarışması

Baraner, 2018’deki festival programına “En iyi Vegan Anadolu Köy Yemeği Yarışması” eklediklerini de belirterek, tüm köylüleri yarışmaya katılmaya davet etti.

Yoranlılar ve Veganların Beslenme Kültürü Benzer…

Milliyet’te yer alan yer alan habere göre Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay, Açık Radyo’da yayınlanan “Vegan Sağlık’’ programında Türkiye’nin İlk Vegitisyeni Beslenme ve Diyet Uzmanı Kevser Başkara’ya da festival hakkında bilgi verdi. Başkan Atabay; Ege’nin tarihsel anlamda özellikle besin çeşitliliği konusunda oldukça cömert davrandığını belirterek, Didim’in asli unsuru olan Yoranlıların beslenme kültürü noktasında vegan beslenmeye olan benzerliğine dikkat çekti.

Hayvan Hakları ile İlgili Paneller Olacak…

Fotoğraf:dagmedya

Festivale katkı gösteren katılımcı sayısının yüksek oluşunun festivalin tanıtım ve duyuru noktasında etkili olduğunu kanıtlayan bir veri olduğunu söyleyen Atabay, “Bu yıl düzenlenecek festivalde çok daha yüksek bir katılım bekliyoruz. Geçtiğimiz yıl 2 gün süren festivalin bu yıl 4 gün sürecek ve gelecek yıl süreci bir haftaya çıkarma arzusu içindeyiz. Festival %100 vegan bir festival olacak. Bu sene düzenlenecek panellerin özellikle ‘’hayvan hakları, hayvanlar üzerindeki sömürüler ve türcülük” konularına özellikle vurgu yapacağız.” dedi.

 

Festival sloganı ‘’yaşam dolu festival’’

“Festivalde bu yıl geçmiş yıla nazaran daha fazla aktivitenin ön planda olacağını belirten Başkan Atabay, “Birbirinden önemli panelistler, ünlü sanatçılar, binlerce kişinin katılacağı nefes egzersizinin ve daha birçok sürpriz katılımcıları bekliyor” dedi.

İlk Vegan Fest Hakkında…

Didim Belediyesi’nin 2016 yılında başlattığı Thales Günleri etkinliklerine yenileri eklenmiş; Didim’deki Apollon Tapınağı, 29-30 Nisan 2017 tarihlerinde Vegfest’e ev sahipliği yapmıştı.  Festival; Didim Belediyesi, Vegan Vejetaryenler Derneği  (TVD), Turizm Araştırmaları Derneği (TURAD) ve Didim Turizm Altyapı Birliği (DİTAB)  organizasyonuyla gerçekleştirilmişti.

Bu sene 20-23 Nisan 2018 tarihlerinde düzenlenecek vegan festival, “Didim VegFest 2018” için hazırlıklar başladı. Didim Belediye Başkanı Atabay: “Veganlığın ne kadar sağlıklı olduğunu gösteriyoruz. Bu yıl çok daha ses getiren bir festival yapacağız” dedi.

Detaylar için: didimvegfest.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: dagmedyanet , veganlik.org , milliyet

Yorumlar