porno izle
analiz

Fişek Enstitüsü Çalışan Çocuklar Bilim ve Eylem Merkezi Vakfı tarafından 2012 yılından beri verilen “Çocuğun İnsan Hakları Ödülü”nü bu yıl Sosyal Haklar Derneği  (SHD) aldı.

Önce, 2017 yılında hayatını kaybeden; sosyal güvenlik, işçi sağlığı ve iş güvenliği alanının en önemli isimlerinden ve aynı zamanda emekçi çocukların dostu olan Prof. Dr. Gürhan Şimşek’i anma etkinliği gerçekleştirildi.

Sosyal Haklar Derneği “Çocuğun İnsan Hakları Ödülü”ne Değer Görüldü

Anmanın ardından yapılan ödül töreninde “Çocuğun İnsan Hakları Ödülü” Soma’da ve Adana’da yaptıkları yaz okulları ve çocuk çalışmaları nedeniyle Sosyal Haklar Derneği’ne verildi. Ödülü almak için sahneye SHD Başkanı Melda Onur, Soma’dan Kamile Çiftçi ve Adana’da Aladağ’daki yurt yangınında hayatını kaybeden çocuklar için açılan davanın avukatlarından Ömer Çelik çıktı. Melda Onur kısa bir konuşma yaparak teşekkür etti. Sosyal Haklar Derneği Soma’da bu yıl 4. kez Adana’nın Aladağ köylerinde 2. kez yaz okulları düzenleyecek.

Fotoğraf: SHD

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Çocuğun İnsan Hakları” Ödülü Bugüne Kadar Kimlere Verildi?

Fişek Enstitüsü Çalışan Çocuklar Bilim ve Eylem Merkezi Vakfı, 2012 yılında “Çocuğun İnsan Hakları Ödülü”nü vermeye başladı.

2012 yılında çocuk emeğine ilişkin yayınları dolayısıyla ödüle Cumhuriyet Gazetesi layık görüldü. Fişek Enstitüsü, ödülün gerekçesini şöyle açıklamıştı: “Cumhuriyet Gazetesi yazarlarından Yılmaz Şipal ve Ozan Yayman’ın duyarlılık dolu yazıları, 1979-2008 yılları arasında 5 yıllık zaman dilimlerinde 5 gazete üzerinde gerçekleştirdiğimiz “Basında Çocuk Emeği” araştırmamızda en duyarlı gazete olarak saptanması dolayısıyla ödüllendirilmesi kararlaştırılmıştır.”

Aynı yıl erken yaşta zorla evlendirilen çocuklar alanındaki çalışmaları nedeniyle Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği de ödüllendirilirken; 2013 yılında sanayide çalışan çıraklara barınma, beslenme ve eğitim olanağı sağlayan Akdeniz Sanayi Kültür Merkezi çalışmasıyla Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne ödülün sahibi olmuşu.

2014 yılında “Çocuğun İnsan Hakları Ödülü” Zonguldak madenlerinde çalışanlar ve çocuk işçiler için yaptığı araştırmalara bir ömür adayan Erol Çatma’ya verildi. Araştırmacı yazar, Zonguldaklı emekli maden işçisi olan Erol Çatma; maden işçiliği yaparken, işçi sınıfının kurtuluşu mücadelesine aktif olarak katılmış ve bedeller ödemiştir. Yıldırım Koç’un ifade ettiği üzere Zonguldak tarihi denildiğinde başvurulacak en önemli kişidir. Yayınlanmış 5 kitabı şöyledir: Asker İşçiler, 1965 Madenci Direnişinin Öyküsü, Kömür Tutuşunca, Zonguldak Madenlerinde Hükümlü İşçiler;  Zonguldak Taşkömürü Havzası Tarihi, Birinci Kitap, 1840-1865.

2015 yılında Nessin Vakfı “Eğitim olanaklarından yoksun çocukların, tükettiğinde çok üreten, toplumsal sorumluluğu olan, özgüvönli ve özverili, kendini sürekli geliştiren, kendine ve dünyaya eleştirel gözle bakan, topluma yararlı bireyler olarak yetiştirilmelerini sağladığı için.” ödülü aldı.

Fişek Enstitüsü tarafından 5 yıldır verilen “Çocuğun İnsan Hakları Ödülü” 2016 yılında, tarımda çalışan çocukların sorunları üzerine araştırmalar yapan ve tarımda çocuk işçiliği ile mücadele eden Kalkınma Atölyesi’ne verildi. Kalkınma Atölyesi, 2002 yılından itibaren Türkiye’nin farklı yerlerinde mevsimlik gezici tarım işçileriyle, özellikle de çocuk işçilerle ilgili araştırmalar yapan bir grup gencin,  2004 yılında sosyal kalkınmaya katkı sağlama amacı ile kurdukları bir kooperatiftir.  Ağırlıklı olarak gezici tarım işçiliği konusunda çalışmalar yapsalar da toplumun en dezavantajlı kesimlerine, çocuklara, yaşlılara, gençlere yönelik çalışmaları da vardır.

Yorumlar