porno izle
ÇEVİRİ

Uluslararası Para Fonu (IMF) Special Drawing Rights ya da SDR* olarak bilinen uluslararası dolaşımda özel imtiyazlara tabi olan bu kur sepetine Çin Yuan’ını da dahil edecegini duyurdu. Bu grupta bugüne kadar ABD Doları, İngiliz Sterlini, Japon Yeni ve Euro bulunuyordu.

IMF, Yuan’ın varolan bütün kriterlere uyduğunu ve 2016 Ekim ayında sepete dahil olacağını belirtti.

IMF Şefi Christine Lagarde bu kararın “Dünya finans sistemi ve Çin ekonomisinin Dünya’ya entegrasyonu anlamında bir kilometretaşı” olduğunu söyledi. Lagarde, aynı zamanda Çin’in para ve finans sistemi üzerinde geçtiğimiz yıllarda Çinli yetkililerce yapılan reformların memnuniyet verici bir sonucu olduğunu belirtti.

Bu karar, finansal analistler tarafindan “Çin’in Dünya ekonomisine yön veren bir ülke konumuna gelmesi anlamını taşıyor şeklinde yorumlandı.”
http://www.chinadailyasia.com/business/2015-12/01/content_15352220.html özetlenmiştir.

 

 

*SDR: Özel Çekme Hakları (Special Drawing Rights – SDR), Uluslararası Para fonu (IMF) tarafından 1969 yılında meydana getirilmiş uluslararası bir rezerv birimidir. SDR başlangıçta 0.888671 gram saf altına eşitken yani 1 SDR = 1 ABD Doları iken, 5 yıl sonra Bretton Woods Sistemi çöküp önemli para birimleri dalgalı kur uygulamasına geçince 1974 yılı Temmuz ayında SDR değeri “para sepeti” yöntemine göre belirlenmeye başlamıştır. 1 Ocak 1981’den itibaren SDR değerinin belirlenmesine konu oluşturan ulusal para sayısı beşe indirilerek (Amerikan Doları, Alman Markı, Fransız Frangı, Japon Yeni ve İngiliz Sterlini) dünya ticaretinde en büyük paya sahip olan ülkelerin ekonomik gücünü yansıtacak biçimde düzenlenmiştir. Ancak son yıllarda Avrupa Birliği ülkelerinin para birimi olarak Euro’ya geçmesi dolayısıyla Alman Markı ve Fransız Frangı yerini Euro’ya bırakmıştır. Artık SDR değerinin belirlenmesinde dört para birimi geçerlidir.

(Wikipedia)

 

 

Konu Hakkında Değerlendirme İçin Bakınız:

http://www.toplumsol.org/cin-neden-parasinin-degerini-dusurdu-levent-akdeniz/

Yorumlar

Bir Cevap Yazın