porno izle
FİKİR

Alaz Erdost, Cüneyt Cebenoyan, Enver Aysever, Eren Aysan, Levent Üzümcü, Meryem Göktepe, Nazlıcan Özkan, Nazım Alpman, Orhan Alkaya, Pınar Kür ve Tarık Akan’ın da aralarında bulunduğu 50’ye yakın aydın tarafından kaleme alınan Sol Belediyecilik Deklarasyonu’nda şunlar kaydedildi:

Sağ politikacılarla avunanların düştüğü pozisyondur

Gezi direnişi, kanıksadığımız anlamdaki siyasetin tanımını ve iklimini değiştirdi; bu çekim gücüne belediyecilik anlayışları da dahil. Tarihsel mirasın bize gösterdiği yegane gerçek; sokağın güçlendiği dönemlerin etkili/belirleyici sol politika üretmeye zemin oluşturduğudur. Vedat Dalokay ve Ahmet İsvan’a iki büyük anakentin kapılarının yüzde 60’ın üzerinde yüksek oyla açılması, esasında Gezi ruhunun asla sapmaması gereken yolundan izler taşımaktadır. Geldiğimiz noktada acı olan ise; medeniyete giden yolun ilk adımları olan mağara/duvar yazılarının benzeri yalın ve odaklı mesajları binlerce yıl sonra Taksim’de ve Kızılay’daki duvarlardan okumaktan korkan siyasi aktörlerin varlığıdır. Eldeki aygıtların işlevsiz ve kısır kaldığı geçtiğimiz dönemde; sokağın ve kent muhalefetinin, projecilik safsatalarını neden istemediğini ve ortaya koyacağı tahayyülü temsili siyasi arenaya ve yerel yönetime taşıma görevini üstlenecek sol belediyeciliği görmeyenlerin ve sağ politikacılarla avunanların düştüğü pozisyondur.

Sağdan adaylara kucak açanlara hatırlatmak isteriz

Toplumun tüm dinamiklerini; kadınları, çocukları, yaşlıları ve engellileri; öğrencileri, taşeron işçileri, doğanın ve emeğin değerini önceleyen bir belediyecilik anlayışını sol politika ve adaylarla taçlandırma beklentisinin bu kadar yüksek olduğu bir dönemde CHP’nin sokağın beklentisini göremediğini düşünüyoruz. Kaldı ki; mevcut ekonomi-rant merkezli bir anlayışın toplumun aklında ve vicdanında gömüldüğü bir süreçte, paylaşımcı bir belediyeciliği ve bunun da öznesinin doğa ve insan olması gerçeğini düşünenlerin çoğunluk olduğunun görülmesi gerekir. Sicili hayli kabarık kent suçlarına yenilerini eklemekten başka bir ulvi amacı olmayan, alametifarikası beton-asfalt belediyeciliğinden öteye geçmeyecek sağdan adaylara açılan kucağın temsilcilerine, dayanmak istediği siyasi gelenekte DİSK grevine greyder anahtarını işçilere veren ve üst sınıfın golf sahasını kent insanına park olarak açan Vedat Dalokay’ın ve sosyalist kimliğini saklayarak değil, öne çıkartarak ‘seçim kazanan’ Ahmet İsvan’ın olduğunu, 1989’da sol belediyecilik politikaları ile zafer kazandığını hatırlatmak isteriz.

Sağ belediyecilik anlayışını kabul etmiyoruz

Siyasetin belirleyici pozisyonundakileri takipçi konumuna düşüren, ezberini bozan, fiyakasını çizen; sebepleri, sonuçları ve etkilerini on yıllarca tartışacağımız ve yeniden şekillendirme kalibresine daima hayran kalacağımız Gezi direnişini yaşamışken, kısa vadeli çıkarlarla alternatif olma hevesinin toplumun beklentisini karşılamayacağını, bizlerin hak etmediği sağ belediyecilik anlayışını kabul etmeyeceğimizi; birleştiren, dürüst ve sol adayları destekleyeceğimizi belirtmek isteriz. Soldan politika üretmek isteyen tüm siyasi aktörlere rant ve ekonomi politikalarını değil; birleştiren bir aday ile, doğayı ve insanı gözeten belediyeciliği hayata geçirmek üzere açık çağrımızdır.”

Yorumlar

1 yorum Bu Mesaj
  1. allah aşkına aydın sol dediğiniz insanların hangi aydınlatıcı geçmişiyle yaptıkları örnek alınacak yapacaklarıyla lider seçilebilecek hangi arkadaşımız varki adları sol aydın içerisinde geçiyor. eğer aydınsanız;ki Atatürk bir aydın ve liderdi ki lider ve aydınlar toplum yada kabileleri veya milletleri zor zamanlarda öne çıkıp liderlik yaparak çekip çıkarmaktır. size soruyorum sözde sol aydınlar aranızda varmı bu dediğim vasıflarda olan varsa bende ,bizde arkanızda duralım. yok . biliyorum sizs ancak konuşursunuz çünkü tuzunuz kuru. ahkam kesmeyin çok perişan aş iş ekmek bekleyen. cucuğunun ayağına ayakkabı alamayan önüne makarna koyamayan o kadar çok insan varki bunlara vereceğiniz bir cevap varsa bende sizleyim yoksa allah aşkına susunda millet doğru yolu bulsun. allah aşkına susun…

Bir Cevap Yazın