porno izle
Genel

Okmeydanı’nda polis tarafından başından gaz fişeği ile vurularak öldürülen Berkin Elvan’ın davasının 8. celsesi görülüyor. Davada tanıkların büyük çoğunluğu Berkin’i vuran polis Fatih Dalgalı’yı tanımadığını, ogün olanları hatırlamadıklarını söylüyor. Elvan ailesi ve avukatlar ise Fatih Dalgalı’nın salona getirilmeyerek SEGBİS ile bağlanmasına tepki gösterdi

Artı Gerçek’ten Rıfat Doğan’ın haberine göre; Gezi Parkı eylemleri sırasında Okmeydanı’nda polisin attığı gaz fişeğiyle başından vurularak hayatını kaybeden Berkin Elvan’in ölümüyle ilgili davanın duruşması görülmeye başlandı.

İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Fatih Dalgalı’nın tek sanık olarak yargılandığı davanın bugünkü duruşmasında, Dalgalı ile aynı ekipte görev alan tanık polisler dinleniyor.

Tanık polislerin “bilmiyorum”, “tanımıyorum” ve “hatırlamıyorum” gibi ifadeler vermesi üzerine isyan eden Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan “Yeter ya bu kadar olmaz, katiller” diyerek salonu terk etti.

TANIK POLİSLER SANIK POLİSLERİ TANIMIYOR

İlk tanık ZET’çi polis Davut Arslan verdiği ifade de sanık polis Fatih Dalgalı’yı tanımadığını söyledi:

“Olay gününden önceki 15 Haziran gecesi Taksim’den Mecidiyeköy’e kadar olaylara müdahale ederek çalıştım. ZET kullandım. Olayın olduğu Okmeydanı’na hiç gitmedim. Sanık polis Fatih Dalgalı’yı tanımıyorum.” 

Davut Arslan’ın ardından söz alan ikinci tanık polis, çevik kuvvet 9’uncu birlikte çalışan İsmail Saltuk Seki de görev yeri, amirleri ve Fatih Dalgalı’yla ilgili sorulara “Hatırlamıyorum. Çok yoğun çalışıyorduk, olay günü nerede, ne yaptığımı hatırlamıyorum” yanıtı verdi.

POLİS İFADELERİNE AİLEDEN TEPKİ

Baba Sami Elvan, “Sayın yargıcım, ben size 1986 yılında çalıştığım yerdeki 40 arkadaşımı sayarım. Bu polisler nasıl hatırlamıyor, hepsi size yalan söylüyor, inanmayın. 8 celsedir dinliyoruz, her seferinde mezara giriyoruz. Ben adalete açım” diyerek tepki gösterdi.

Sami Elvan’ın tepkisi üzerine yanıt veren hakim “İnandığımızı söylemedik, bu dava basit bir yaralama veya gasp değil, büyük bir dosya, herkesi dinliyoruz, uzun sürmesi normal” dedi.

Baba Elvan, mahkeme başkanına “Bize her duruşmada aynı şeyleri dinletiyorsunuz, o zaman biz gelmeyelim” yanıtı verdi.

3’üncü tanık Sertaç Hardal da 15-16 Haziran günlerinde nerede görev aldığını hatırlamadığını söyledi. “Akşam Okmeydanı’nda görevli grup şefiydim. Olay sırasında ZET tüfeği kullandığımı hatırlamıyorum” ifadelerini kullandı.

Tanık polis Sertaç Hardal’ın ekrandan yakın plandan gösterilen sanık Fatih Dalgalı için “tanımıyorum” demesi üzerine söz alan Av. Can Atalay, “İfadenizde simaen tanıdığınızı söylemişsiniz, fotograflara bakın” diye uyardı.

‘İÇİŞLERİ BAKANLIĞI AÇIKCA DELİL KARARTIYOR’

Berkin Elvan davasının avukatı Can Atalay SEGBIS sistemiyle davanın yürütülemeyeceğini söyledi. İçişleri Başkanlığı’nın açık bir şekilde delil kararttığını belirten Atalay, “Tanık polislerden biri Fatih Dalgalı’nın 300 metre sokağın içine girdiğini itiraf etti. Demek ki Dalgalı çocuğu açık bir şekilde vurmuştur. Polisler Dalgalı’ya abi diye sesleniyor. Bunun için savcılık soruşturması açacak mı? Abi diye sesleniyor ama ifadesinde tanımadığını ve hatırlamadığını belirtiyor. İçişleri Bakanlığı, kapalı spor salonunda polislere görüntüleri izlettiriyor. Tanık polislerden Yusuf Uyanık  bunu beyan ediyor ancak bu dosya mahkemede yok yani İçişleri Bakanlığı bu dosyayı mahkemeye göndermedi ve delil gizledi” dedi.

Yorumlar