porno izle
haberler

Tayyip Erdoğan’ı yüzde 55-57 bandında gösteren ve seçim yasağına rağmen kamuoyuna açıklanan anketlerin yarattığı tartışma hala sürerken, Metropoll araştırma şirketinin sahibi Özer Sencar, ‘algı operasyonu’ vurgusu yaptı.

188046_newsdetailTaraf’tan Billur Özgül’e konuşan Sencar, “2 bin 500 kişi ile yapılan bir ankette yüzde 2 hata payı kabul edilebilir bir paydır. Bu oranın üzerine ya da altına iniliyorsa bu kasıtlı yapılmıştır. Bu bir algı operasyonudur” dedi.

YSK’nın açıkladığı sonuçlara göre Tayyip Erdoğan yüzde 51.79, Ekmeleddin İhsanoğlu yüzde 38,44, Selahattin Demirtaş ise yüzde 9.76 oy aldı.

Erdoğan’ın oyu, seçimden üç gün önce açıklanan KONDA anketinde yüzde 57, A&G anketinde yüzde 55.1, Genar anketinde ise yüzde 54.7 olarak tahmin ediliyordu. Metropoll’ün tahmini ise Erdoğan yüzde 51, İhsanoğlu yüzde 39.7, Demirtaş yüzde 9.4 şeklindeydi.

Tatilcilere ‘oy vermenize gerek yok’ mesajı verdi

Erdoğan’ın oy oranını yüzde 57 olarak gösteren KONDA’nın 2010 referandumunu referans olarak almış olabileceğine dikkat çeken Sencar, şu ifadeleri kullandı: “Yani açıkladıkları oran bir araştırma sonucu değil bir tahmin sonucudur. Bu bir algı operasyonudur. Tatilde olan CHP ve MHP seçmenine ‘tatilinizi bölüp oy vermenize gerek yok. Nasıl olsa Recep Tayyip Erdoğan seçilecek’ demektir.

Sencar ayrıca böyle anketlere imza atan şirketlerin Avrupa ya da Amerika’da bir sonraki seçimde piyasadan sileneceğini belirtti.

AKP genel seçimde yüzde 50′ye yaklaşamaz

Özer Sancar, seçmen davranışını da Bugün’den Metin Aslan’a yorumladı. “Sandığa ne kadar CHP’li gitmediyse o kadar da AKP’li ve MHP’li gitmedi. En büyük kayıp CHP’de olmuştur. MHP’den Erdoğan’a oy gitti” diyen Sencar, Haziran 2015′te yapılması planlanan genel seçimlerde tablonun farklı olacağını belirtti.

Sencar, “Muhtemel bir genel seçimde katılım CHP ve MHP’de yüksek olacağı için AKP bugünkü oyu alamaz. Yüzde 50’ye yaklaşması bile söz konusu olamaz” dedi.

KONDA farkı açıklayamadı

kondaT24’ten Hazal Özvarış’a konuşan KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır ise “Anketle seçmen yönlendirilmez, ülke yönetilmez. Anket dediğin şey bir anın fotoğrafıdır. Ama KONDA olarak son ankette çektiğimiz fotoğrafta hata yaptık.” dedi.

KONDA’nın anketi ile seçim sonuçları arasındaki büyük farkı açıklayamayan Ağırdır; KONDA’nın kamuyla iş yapmadığına dikkat çekerek “KONDA 28 yıllık geleneği içinde her seçimden önceki perşembe günü elindeki ölçütü açıklıyor. Bunların aralarında tam isabet başarıları da var, büyük başarısızlıklar da. KONDA, her başarısızlıktan sonra kendini geliştirerek devam etti. ” dedi.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın