porno izle
GÜNDEM

Almanya’da, 2014 Ekim ayından bu yana her Pazartesi, PEGİDA  (Batı’nın İslamlaşmasına karşı vatansever Avrupalılar) adında ırkçı faşist bir örgüt, göçmenlere ve sığınmacılara karşı nefreti meydanlara taşımaya çalışıyor.

PEGİDA’nın gerçekleştirdiği eylemler adeta, ırkçılığın faşizmin Almanya’da gövde gösterisine dönüşmüş durumdadır.

Almanya’da uzun zamandır çeşitli biçimlerde etkisini hissettiren ırkçılık artık çeşitli biçimler altında sokağa inmiş, demokratik kanalları kullanarak göçmen, sığınmacı ve azınlıklara karşı nefret saçmaktadır.

Peki PEGİDA nedir?

Almanya toplumunun adını ilk kez geçtiğimiz Ekim ayında (eski bir Doğu Almanya şehri) Dresdner şehrindeki meydanlarda duyduğu organizasyon her Pazartesi, yabancılar, göçmenler, azınlık halklar ve İslamcılara karşı etkinlikler düzenliyor.

PEGİDA’nın 12 kurucusu bulunuyor ve hareketin sözcülüğünü Lutz Bachman adında bir kişi yapıyor. Almanya’nın “göç ve uyum politikalarına” karşı olan  ve kendisini “sivil bir kuruluş” olarak tanılayan PEGİDA doğrudan doğruya yabancı düşmanlığını kışkırtan bir çizgi izliyor. Hatta daha ilerisi, 22 Aralık’ta düzenlenen PEDİGA eyleminden sonra yüzlerini kapatan ve Dynamo Dresden futbol kulübünün atkılarını takan 50 kadar gösterici bir alışveriş merkezine girerek burada bulunan göçmenlere bıçak sopa ve biber gazı ile saldırdı.

Hareketin sözcülüğünü üstlenen Lutz Bachman’ın sicili ise kabarık. Gasp, yaralama ve hırsızlık gibi suçlardan sabıkası bulunan Bachman ayrıca uyuşturucu satışından da zan altında. Israrla ırkçı olmadığını iddia eden Bachman’ın, PEGİDA’yı facebook üzerinden oluşturduğu ifade ediliyor. İlk gösterilerine sadece 300 kişinin katıldığı PEGİDA’nın pazartesi gösterilerine katılım giderek arttı ve  sayı hızla on binlerle ifade edilen rakamlara ulaştı. Noel öncesi yapılan gösteriye ise tamı tamına 17.500 kişi katıldı. Aşırı İslam örgütlerine karşı ve iltica ile sığınma yasalarının sertleşmesini talep eden hareket radikal İslamcılara karşı olduğunu ifade ediyor. Mülteci ve sığınmacılara verilen haklardan şikayetçi ve Almanya ve Avrupa’ya göçün durdurulmasını talep ediyor.

PEGİDA her ne kadar kendisinin barışçıl olduğunu ve aşırı sağ ile bir yakınlığı ve bağının bulunmadığını iddia etse de ırkçı ve yabancı düşmanı söylemleri ile Almanya’nın (NPD) Neo-Nazi partisine kan taşıdığı açık.

Almanya’nın nüfusun azalması Almanlar açısından bir tehlike olarak görülmekte. İktidar partileri de sürekli bunu dinlendiriyorlar. Avrupa’da 20 milyona yakın göçmen  yaşamaktadır. Göçmenlerin sürekli nüfuslarının çoğalması ve Avrupa’nın sürekli göç alması faşistler ve sağcıları harekete geçiriyor.

Bunlar yaşanılırken 2015 yılında artık Almanya asgari ücret dönemine başlayacağını açıkladı. Para biriminin değişimiyle, Euro’ya geçilmesiyle yoksulluğun büyümesi, taşeron firmaların artması ve sendika ve demokratik kuruluşların bu kadar cılız olması, önümüzdeki dönemde göçmenleri daha zor dönemlerin beklediğinin ipuçlarını vermektedir.

Tekelci kapitalizmin tıkanıklığı dünyanın neresinde olursa olsun her zaman o ülkenin somut durumlarına göre yaşanıyor. Avrupa’da önce göçmenler ve azınlıkları vuran adaletsizlik aslında işçiler ve emekçileri da aynı oranda vurmaktadır. Ancak yabancı düşmanlığı ile emekçi sınıflar arasında derin uçurumların yaratılması sadece ve sadece egemenlerin ekmeğine yağ sürmektedir.

Aslında bu yaşadıklarımız reel sosyalizmin çözülüşünün ardından Avrupa’da veya Almanya’da Türkiyelilerin ve göçmenlerin ve emekçilerin üzerine üzerine çöken kabusun bir devamıdır. Sosyalist bir blokun Avrupa kapitalistleri açısından bir tehlike arz etmesi karşısında “sosyal devlet” uygulamalarının hayata geçirilmesi, Duvar’ın yıkılmasından sonra kurtulunması gereken bir yük haline dönüşmüştür.

Çünkü Sovyet blokun varlığı (dünyanın bir çok ülkesinde olduğu gibi) Avrupa’da nispi demokratik hakların varlığının korunmasında etkili oluyordu. Berlin Duvarı yıkılınca nispi haklar da gün ve gün kapitalistler tarafından geri alınmaya başlandı.

Her geçen gün yaşam koşullarının ağırlaştığı Almanya’da göçmenler ve emekçilere karşı ırkçı ve yabancı düşmanı bir söylemin gelişiyor oluşu önümüzdeki kara günlerin de bir habercisi.

Avrupa’da her geçen gün yükselen bu ırkçı faşist dalgaya karşı göçmenler ve emekçilerin mücadelesini yükseltmekten başka bir çare gözükmüyor.

Yorumlar