porno izle
Genel

Aladağ’da 29 Kasım 2016 tarihinde bir cemaate ait kaçak yurtta çıkan ve 11’i kız çocuğu 12 kişinin ölümüne, 16 çocuğun da yaralanmasına yol açan yangın ile ilgili davanın 6 duruşması bugün Adana Kozan Adliyesi’nde görüldü.

Toplantı öncesinde SHD’li avukatlar ailelerle bir araya gelerek dava hakkında görüştüler.

6. duruşma Hakim’in yoklama alması ile başladı. Mağdur ailelerin tamamı daha önceki davalarda olduğu gibi davalarına sahip çıkıyorlar.

Gelen belgelere dair ailelerin beyanları alındı. Ailelerden Ahmet Yetim: “İl milli eğitim müdürü Turan Akpınar bize, beyaz kağıt üzerinde yazı olsanız söylediklerinize inanmam. Çocuklarınız devlet yurduna da gitseler yanacaklardı “dedi. Söz verilen Aileler, tüm sorumluların yargılanmasını istedi.

Hayatını kaybeden çocukların annelerinden biri olan Teslime Aydoğdu: “Serbest bırakılanlar niye serbest bırakıldı? Bizi niye insan yerine koymuyorsunuz? Ben konuşmaya geldim kimse susturmasın beni” dedi.

Aileler İl Milli Eğitim Müdürü’nden ve Muhtar’dan Şikayetçi

Ali Köylü: “İl milli eğitim müdürü, çocuklarınız devlet yurduna da gitseler yanacaklardı dedi bize. Ondan da şikayetçiyim” dedi.

Emine Maden: “Yurt görevlileri neden çocukların başında değildi. Yurt müdürünün eşi gerçekleri söylesin. Serbest bırakılanlar tutuklansın. Tüm sorumlular yargılansın” dedi.

İsmail Bagir: “Milli eğitim görevlilerinin ve köy muhtarının da tutuklanmasını istiyorum. Bize tebligat yapıldığı söyleniyor yalan. Tebligat yapılmadı” dedi.

Mustafa Avcı: “İl milli eğitim müdüründen şikayetçiyim. Yangın günü sabaha kadar evrak düzenlediler. Sanıklar kurtulmak için yalan söylüyor. Ben yurdu gezdiğimde Atatürk posteri yoktu şimdi var diyorlar.” dedi.

Salih Aydoğdu: “Tüm suçlu yurt müdürü mü.! Milli eğitim müdürü gerçek suçludur. Kollarını sallayarak geziyor.” dedi.

Veysel Karataş: “İtfaiye, milli eğitim kim sorumluysa hepsinden şikayetçiyim” dedi.

Ailelerin avukatlarından Evren İşler: “Dönemin kaymakamı Ahmet Ziya Filizer için açılan kamu davası ile bu dava birleştirilmeli. TBMM Aladağ Araştırma Komisyonu’nun ailelerle yaptığı görüşmede ailelerin anlattıkları hiçbir şey Rapora yansımamıştır. Rapor kamu görevlilerini aklamaya çalışıyor. Yurdun yıkılması keşif yapma hakkımızı elimizden aldı.” Dedi ve tutukluluğun devamı için gerekçeleri sıraladı. “CMK 100’un bu davada koşulları mevcuttur” diyen İşler, yurdun bağlı olduğu derneğin usulsüz para toplamaktan dolayı idari para cezası aldığını da hatırlattı.

Eski HSYK Üyesi Dinleyici Sıralarında!

Eski HSYK üyesi Ahmet Gökçen, davada sanık avukatı olmasına rağmen ilk dava dışında hiçbir davaya katılmadı. Bugünkü davayı sivil kıyafetle izledi.

Adana Barosu Başkanı Veli Küçük; suça konu eylemin TCK 81 ya da 83 kapsamında olduğunu ifade ederek tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamını, tutuksuz sanıkların da tutuklanmasını talep  etti.

Savcı; Aladağ kaymakamı hakkında görülen dava ile bu davanın birleştirilme taleplerinin reddin talep etti..

Sanık Cumaali Genç (yurt müdür): “Milli eğitimin yurda yönlendirmesi olmamıştır. Ben kendim ailelerle konuştum. :Ailelerin benden şikayetçi olmamalarını dilerdim. Bizim tedbirsizliğimiz söz konusu değildir. İhmal iddiası iftiradır. Bilirkişi raporları gerçekleri çarpıtıyor.” İfadelerini kullandı.

Aileler, Suçluların Cezalandırılmasını İstiyor

Bunun üzerine aileler tekrar söz istediler. Aileler, “Kendiliğinden olan bir kaza değil. Herkesin cezasını çekmesini istiyoruz.” Dedi.

Sanık avukatları tutuklu sanıkların tahliyesini talep etti.

Bir Sonraki Duruşma 7 Eylül’de

Mahkeme; tutuklu sanıklar, yurt müdürü Cumaali Genç ve yurdun bağlı olduğu Dernek Başkanı İsmail Uğur’un tutukluluk hallerinin devamına; bir sonraki duruşmanın 7 Eylül 2018 tarihinde görülmesine karar verdi.

 

Kaynak: SHD, @sosyalhaklar

Yorumlar