porno izle
analiz

1 Mayıs’ta işçi ve emekçiler, yurdun dört bir yanında OHAL ve sömürüye karşı emek, barış ve demokrasi için alanlara çıkacak. İstanbul, Ankara ve İzmir’de ise sendikalar ortak kutlama yapacaklar.

DİSK, KESK,  TMMOB ve TTB’nin genel başkanları ve yönetim kurulu üyeleri 10 Nisan’da DİSK’in İstanbul’daki genel merkezinde bir araya gelerek bu sene İstanbul’da 1 Mayıs’ı Maltepe’deki miting alanında kutlayacaklarını açıklamıştı.

Toplumsol olarak 2003 yılından 2018’e gelene kadar emeğin uluslararası birlik, dayanışma ve mücadele günü olan 1 Mayıs’ta İstanbul’da yaşananları derledik.

“Kanlı 1 Mayıs” olarak anılan 1977’deki kutlamalar sırasında Kazancı Yokuşu’nda 34 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından her yıl tartışmaların odağı olan Taksim’de en son kutlama 2012 yılında yapılmıştı.

Taksim, o tarihten beri iktidar tarafından işçi bayramı kutlamalarına kapatıldı. İktidarları boyunca işçilerin grev haklarını engellemekle övünen AKP’nin iktidarı boyunca 1 Mayıs’larda neler yaşandığına bakalım:

1 Mayıs 2017, İstanbul: 165 gözaltı

Taksim yasağı sürdü, Miting Bakırköy’de yapıldı

 

2017 yılında Türkiye’de 1 Mayıs yoğun güvenlik önlemleri altında kutlandı. İstanbul’da resmi kutlamalar Bakırköy’de yapıldı. Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Tabipler Birliği (TTB) ve Devrimci İş Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ile Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) 1 Mayıs kutlamasını Bakırköy Halk Pazarı’nda yaptı.

 

Kutlama öncesi yapılan ortak açıklamada, “Olağanüstü Hal’e Kanun Hükmünde Kararnamelere ve tek adam rejimine, kıdem tazminatı gaspına, taşeron köleliğine ve kamu emekçilerinin iş güvencesinin kaldırılmasına ‘Hayır’ demek için 1 Mayıs’a” denilmişti.

İstanbul Valiliği, 1 Mayıs nedeniyle Taksim ve çevresinde yoğun güvenlik önlemleri aldı. Polis, Taksim Meydanı ve Cumhuriyet Anıtı’nın çevresini bariyerlerle çevirdi, Taksim’e girmek isteyen gruplara polis sert müdahalede bulundu.

AİHM’den 10 yıl sonra 1 Mayıs kararı:

AİHM, 1 Mayıs 2007’de Taksim’de düzenlenmek istenen mitinge polisin saldırmasıyla ilgili başvuruyu 12 Aralık 2017 tarihinde sonuca bağladı; Türkiye, bir kez daha “örgütlenme özgürlüğünü ihlal etmekten” mahkum oldu. Mahkeme, 1 Mayıs 2008’deki polis şiddetini de aynı gerekçeyle mahkum etmişti.

1 Mayıs 2016, İstanbul: 1 ölüm, 5 tutuklama, 231 gözaltı

Taksim yasağı sürdü, Miting Bakırköy’de yapıldı

 

2016 1 Mayıs kutlamalarının yapıldığı adres Bakırköy Halk Pazarı olmuş; Taksim Meydanı’na çıkmak isteyen gruplar polis engeli ile karşılaştı.  İstanbul genelinde “izinsiz gösteri (!)” düzenlemek istediği gerekçesiyle pek çok kişi gözaltına alındı.

 

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nin, 2016 1 Mayıs’ında yaşanan hak ihlallerine dair hazırladığı raporuna göre;  1 Mayıs günü Taksim Meydanına çıkmak isteyen guruplar ile Bakırköy’de bulunan HDP kitlesine yapılan müdahalelerde toplam 231 kişi gözaltına alındı. Taksim Meydanı’ndaki yasak nedeniyle Tarlabaşı Bulvarı üzerinde bekleyen T24 numaralı TOMA, kavşakta yaptığı kontrolsüz manevra esnasında 57 yaşındaki Nail Mavuş isimli vatandaşı ezerek yaşamını yitirmesine neden oldu. Bir kişi, gözüne isabet eden gaz kapsülü ile yaralandı. Polisin gözaltına aldığı kişilerden mahkemeye sevk edilen Orhan Toprak, Esin Toprak, Mustafa Demirbağken, Nebi Gümüş ve İsmail Çiftçi isimli beş kişi , “yasadışı örgüt propagandası yaptıkları” iddiasıyla 2 Mayıs 2016’da tutuklandı. 

1 Mayıs 2015, İstanbul: 24 yaralı, 2  kişi tutuklandı, 234 gözaltı

Taksim yasağı sürdü.

Fotoğraf:Bülent Kılıç/AFP

 

Aralarında DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve çok sayıda sivil toplum kuruluşunun bulunduğu 1 Mayıs Tertip Komitesi 1 Mayıs’ta Taksim’de toplanılması çağrısı yaptı.

 

 

 

1 Mayıs Kriz Masası içerisinde yer alan ÖHD İstanbul Şubesi Eş Başkanı avukat Sinan Zincir, gözaltına alınan 50 kişinin yer olmadığı için Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi nezarethanesinde tutulduğunu, 89 kişinin İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şubesi’nde tutulduğunu, 48 kişinin İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nde tutulduğunu , 47 kişinin ise Gayrettepe Emniyetinde gözaltında tutulduğunu ve gözaltı işlemlerinin devam ettiğini belirtti.

İstanbul’daki gösterilerde CHP milletvekili Aykut Erdoğdu gözaltılar sırasındaki uygulamalara tepki gösterip otobüse vurunca elinden yaralandı. HPD İstanbul milletvekili adayı Salih Şahin ise tartaklandı. 

1 Mayıs 2014, İstanbul: 90 yaralı, 142 gözaltı

Taksim yasağı sürdü.

Fotoğraf:listelist.comdan alınmıştır

2014 yılında da AKP’nin yasakçı politikalarının bir devamı olarak Taksim’de 1 Mayıs mitingi yasaklandı. 50 toma ve 39 bin polis iş başındaydı! Valilik, Taksim Meydanı ve Taksim’e çıkan caddeleri demir bariyerlerle kapattı. Gece saatlerinden itibaren akrep ve TOMA’lar konuşlandırıldı.

DİSK, HDP ve Devrimci 1 Mayıs Platformu Şişli kolundan Taksim’e gitmek için harekete geçti. Halaskargazi Caddesi’nde polis barikatıyla karşı karşıya gelen gruba polis biber gazı ve TOMA’larla müdahalede bulundu. Halkevleri, ÖDP, TKP, CHP, EHP, HKP ise Beşiktaş’ta polisin müdahalesine uğradı.

İstanbul Valiliği tarafından gün sonunda  yapılan basın açıklamasında “19’u polis memuru olmak üzere toplam 90 kişi hastanelere tedavi görmek üzere intikal etmiştir. Halen 23 yurttaşımız müşahade altında tutulmakta olup hayati tehlikeleri bulunmamaktadır. Güvenlik güçleri ile çatışmaya giren farklı yapılarda eylemci gruplara mensup 142 eylemci gözaltına alınmış olup haklarında adli makamlarca yasal işlemler başlatılmıştır.” ifadeleri kullanıldı.

DİSK-KESK-TMMOB-TTB yöneticilerinin  “Halkı kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne kışkırtmak” ile suçlandığı 2014 1 Mayıs’ı davasında ise 24 Mart 2014 tarihinde beraat kararı çıktı. 

1 Mayıs 2013, İstanbul: 72 gözaltı, çok sayıda yaralı

Taksim yasağı sürdü

İstanbul 1 Mayıs 2013’e iktidarın Taksim’i yasaklaması ve sendikaların alandan vazgeçmemeleriyle girdi. 1 Mayıs 2013’ün Taksim’de yapılıp yapılamayacağı tartışmaları Nisan ayının ortalarında başladı. Hükümet ve Valiliğin yayalaştırma projesini gerekçe göstererek “Kesinlikle Taksim’e izin vermeyeceğiz” demesine sendikalar “Taksim’den vazgeçmeyiz” cevabını verdi.

 

Şehir dışından dört uçakla üç bin takviye polis getirildi. İstanbul’da metrobüs, metro, İDO, şehirhatları seferleri iptal edildi. Onlarca yaralı ve gözaltının ardından Vali Hüseyin Avni Mutlu “Fevkalade orantılı müdahale ettik” dedi.

Ara Not: 9 Şubat 2018 tarihinde Eski İstanbul Valisi Hüsiyeni Avni Mutlu, Gülen yapılanmasının Mülkiye örgütü içinde yer aldığı suçlamasıyla yargılandı; 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme; Mutlu’nun cezaevinde kaldığı süreyi göz önüne alarak, hakkında yurt dışına çıkış yasağı konularak tahliyesine karar verdi.

1 Mayıs’taki polis müdahalesinin ardından gözaltına alınan 60 kişi Güvenlik Şube’de, 8 çocuk Çocuk Şube Müdürlüğü’nde, 4 kişi  TEM’de sorgulandı. Sokakta gözaltına alınanların çoğunun darp edilmiş vaziyette olduğu belirtildi. 

1 Mayıs 2012, İstanbul:

Taksim’de 1 Mayıs kutlandı!

Sendikalara 1 Mayıs kutlamaları için Yenikapı ve Maltepe’yi adres gösteren İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun “Taksim’de yalnızca anma yapılabilir” sözlerine karşın, AİHM’in 2012’de aldığı bağlayıcı karara göre Taksim meydanı ‘tescilli’ 1 Mayıs kutlama alanı…

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, AİHM’in Taksim meydanının 1 Mayıs kutlama alanı olduğunu ‘tescil’ eden kararının, Taksim yasağını etkilemeyeceğini savundu.

 

1 Mayıs 2011, İstanbul:

Taksim’de 1 Mayıs kutlandı!

Fotoğraf: CNN Türk

İstanbul’da 1 Mayıs kutlamalarının adresi önceki yıl olduğu gibi 2011’de de Taksim Meydanı’ydı. TÜRK-İŞ, DİSK, KESK ve HAK-İŞ’in öncülüğünde düzenlenen 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamasına katılanlar meydanı doldurdu.

Sendikalar, siyasi partiler ve dernekler ile çeşitli sivil toplum örgütleri meydana yürümek için kortej oluşturdu. DİSK, CHP ve DSP Şişli Halaskargazi Caddesi’nden, TÜRK-İŞ Dolmabahçe’den, HAK-İŞ Mete Caddesi’nden, KESK ve BDP de Şişhane’de toplandı ve Taksim’e yürüdü. 

Kabataş’tan gelen çeşitli sendikalara üye gruplar da Gümüşsuyu’nda oluşturulan arama noktalarından geçerek, Taksim Meydanı’ndaki yerlerini aldı.

1 Mayıs 1977’deki olaylı İşçi Bayramı’na damgasını vuran, ellerinden zincirlenmiş işçi pankartı 34 yıl sonra yeniden AKM binasına asıldı.

.

1 Mayıs 2010, İstanbul:

1 Mayıs’ında 32 yıl sonra Taksim Meydanı ilk kez ‘eyleme’ açıldı.

Fotoğraf: Bianet

TÜRK-İŞ’in de aralarında bulunduğu 6 memur ve işçi konfederasyonunun başkanları, Taksim’de 1 Mayıs 1977’de çıkan olaylarda hayatını kaybedenleri, Kazancı Yokuşu’nun başındaki 1 Mayıs anıtına karanfiller bırakarak andı.

32 yıl sonra Taksim Meydanı ilk kez ‘eyleme’ açıldı. Taksim Meydanı’na üç ana yoldan çıkıldı; Gümüşsuyu, Mecidiyeköy-Şişli ve Tarlabaşı Bulvarı.

 

 

32 yıl aradan sonra 1 Mayıs’ta Taksim’de olmanın coşkusu yaşandı. Yoğun katılımın olduğu mitingte sanatçılar, politikacılar, yazarlar ve eşcinseller de hak mücadelesi veren işçileri yalnız bırakmadı.

 

1 Mayıs 2009, İstanbul: 400’den fazla gözaltı

Taksim’de 1 Mayıs serbest!

22 Nisan 2009’da 1 Mayıs’ın, “Emek ve Dayanışma Günü” adıyla tatil olmasına ilişkin kanun tasarısı TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi, meydan işçilere açıldı. 5 binden fazla kişi, Taksim meydanında 1 Mayıs’ı kutladı. Valilik, 1 Mayıs öncesinde gaz kullanılmayacağı söz vermiş olmasına rağmen, polis göstericilere gazla müdahale etti.

 

1 Mayıs 2008, İstanbul: 530 gözaltı

Taksim yasağı sürdü.

Taksim Meydanı’na gitmek isteyenler polis şiddeti işe karşılaştı. Polisin ağır müdahalesinden dolayı, sendikalar Taksim Meydanı’na gitmeyeceklerini açıkladı. 1 Mayıs ara sokaklarda kutlandı. Polis, Disk binasını abluka altına aldı. Binaya atılan biber gazından etkilendiği söylenen CHP Milletvekili Mehmet Ali Özpolat kalp spazmı geçirdi. 

 

1 Mayıs 2007, İstanbul: 198’i kadın 695 kişinin gözaltına alındı.

Taksim yasağı sürse de 30 yıl sonra, Taksim Meydanı 1 Mayıs eylemine tanık oldu.

1 Mayıs 1977’de Taksim Meydanı’nda düzenlenen miting sırasında 34 kişinin öldürülmesi ile tarihe “Kanlı 1 Mayıs” diye geçen günden 30 yıl sonra, Taksim Meydanı yine bir 1 Mayıs eylemine tanık oldu.

Dolmabahçe’den Taksim Meydanı’na doğru yürüyüşe geçen yaklaşık bin kişilik grup, güvenlik güçlerinin yoğun denetiminde Taksim Meydanı’na ulaştı.

 

1 Mayısı Taksim’de kutlamak isteyen gruplara yönelik müdahale sırasında 198’i kadın 695 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Yaşları 18’den küçük 3’ü kız 6 çocuk da Çocuk Şube Müdürlüğüne teslim edildi.

1 Mayıs’ta 17 bin polis görev yaptı. Bu nedenle İstanbul’a 81 ilden 4 bin polis takviyesi yapıldı; 15 uçakla polis getirildi. Ayrıca, iki polis okulundan 3 bin öğrenci de Emniyet Müdürlüğü’nün hizmetine verildi.

 

1 Mayıs 2006, İstanbul: 34 gözaltı

1 Mayıs kutlamaları Kadıköy’de gerçekleşti.

Fotoğraf:petrol-iş

DİSK, KESK ve Türk-İş üyeleri 1997 1 Mayısı’nda katledilenler anısına Kazancı Yokuşuna karanfiller bıraktı. Taksim Meydanında basın açıklaması yapan Mücadele Birliği üyelerine polis cop ve biber gazı kullanarak müdahale etti; 34 kişiyi gözaltına aldı. Türkiye Komünist Partisi (TKP) Kartal Meydanı’nda ayrı miting düzenledi. İstanbul Valisi Muammer Güler, , TÜYAP önünde 500 kişilik bir grubun açıklama yaptığını belirterek, Kadıköy’deki alanda yaklaşık 7 bin, Kartal’da ise 1500 kişinin toplandığını söyledi.

 

 

1 Mayıs 2005, İstanbul: 47 gözaltı

Kadıköy’de miting yapıldı.

Fotoğraf: NTV

 

Taksim Kazancı Yokuşu’na 1977 yılında çıkan olaylarda hayatını kaybedenler anısına karanfiller bırakıldı. 
Miting ise Kadıköy İskele Meydanı’nda yapıldı. Taksim Meydanı’nda yapılmak istenen 3 ayrı gösteriye polis müdahale etti. Toplam 47 kişi gözaltına alındı.

 

 

1 Mayıs 2004,İstanbul: 56 gözaltı

Fotoğraf: NTV

İstanbul Valiliği’nin kutlamalar için Taksim’i açmaması üzerine sendikalar bölündü. Türk-İş işçi bayramını, Valiliğin isteği doğrultusunda Şişli’deki Abide-i Hürriyet Meydanı’nda kutlayacağını duyururken, KESK ve DİSK Beyazıt Meydanı’nı seçti.

DİSK ve KESK kutlamaların “halktan kopuk” olacağı gerekçesiyle İl İdare Kurulu’nun gösteri alanı olarak belirlediği ve Türk-İş’in kutlama yapacağı Abide- i Hürriyet Meydanı’ndaki gösterilere katılmama kararı aldı. HAK-İŞ ise ortaya çıkan durumu protesto etmek (!) için İstanbul’daki kutlamalara katılmayacağını duyurdu.   DEHAP ve EMEP 1 Mayıs’ı KESK ve DİSK’le kutlayacağını açıklarken, Memur-Sen Türk-İş kutlamasına katılacağını açıkladı. 

Sendikalar gibi siyasi partiler de 1 Mayıs’ta farklı mitinglere katılma kararı aldı. Emeğin Partisi (EMEP), 1 Mayıs kutlamalarına Şişli Abide-i Hürriyet Meydanı’nda katılacağını açıkladı. Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlayacaklarını belirtti.

İstanbul Valiliği Şişli dışında yapılacak tüm kutlamaları yasa dışı sayacağını duyurdu. “Eğer Beyazıt’a girmemize izin verilmezse biz de yönümüzü Taksim’e döneriz”diyen KESK, “1 Mayıs’ta Taksim’de yapılacak her türlü etkinliğin yasaklanması” kararının iptali için İdare Mahkemesi’ne başvurdu.

1  Mayıs kutlamaları kapsamında Taksim Meydanı’nda  gösteri düzenlemek isteyen 4 ayrı gruptan toplam 56 kişinin gözaltına alındı. Diyarbakır’da ise aralarında DEHAP Genel Başkan Yardımcısı Ali Ürküt’ün de bulunduğu 200 kişiyi gözaltına aldı. 

 

1 Mayıs 2003, İstanbul:

Çağlayan’da miting yapıldı.

Gümüşsuyu’ndaki Türk-İş 1. Bölge Temsilciliği’nde toplanan DİSK, Türk-İş, KESK ve Hak-İş konfederasyonlarının yöneticileri ile bağlı sendikaların üyeleri, Taksim’e doğru yürüyüşe geçti.

Aralarında KESK Genel Başkanı Sami Evren, Türk-İş 1. Bölge Başkanı Faruk Büyükkucak, Sosyalist Demokrat Parti (SDP) Genel Başkanı Akın Birdal ve Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV) Başkanı Ercan Karakaş’ın da bulunduğu grup, Kazancı Yokuşu’nun Taksim girişine geldi. Burada, 1 Mayıs 1977’de çıkan olaylarda ölen 36 kişi ile 1 Mayıs 1989’da hayatını kaybeden 1 kişi için saygı duruşunda bulunuldu ve ölenlerin isimleri okundu. 

1 Mayıs 2003 Düzenleme Kurulu üyeleri ve sendikacılar, daha sonra İstiklal Caddesi’nde ”1 Mayıs Bildirisi” dağıtarak, vatandaşları 1 Mayıs Perşembe günü Çağlayan’da yapılacak mitinge davet ettiler.

Anma ve bildiri dağıtımı Kadıköy’de de yapıldı.

 

 

Kaynak:  Agos , BBC , odatv , Bianet ,  Diken , CNN Türk , Sabah , Hürriyet , NTV arşivleri kullanılmıştır.

Yorumlar