porno izle
Bellek

Her yıl 1 Nisan şaka günü olarak tanınır ve  kutlanır. Tarihi; farklı kültür, inanç ve dillerde farklı hikayelere , terorilere dayandırılan şaka gününde insanların birbirine şaka yapması gelenek haline gelmiştir.  İnsanlar birbirlerine şaka yapmak için 1 Nisan’ı beklerken, dünya basını da 1 Nisan’ı okurlarını ve izleyicilerini şaşırtmak için kullanmıştır.

Ülkemizde 1 Nisan şakasına nedendir bilinmez “eşek şakası” da deniliyor. Yeri gelmişken ekolojik dengede tüm canlıların eşit olduğuna inanmanın ve ona göre yaşamanın, hayvanların yaşam haklarına saygı duymanın, en başta dilden türcülüğü kaldırmanın da çok önemli olduğunu belirtelim.

Hemen herkesin hayatında unutamadığı en az bir kere yaptığı ya da en az bir kere maruz kaldığı 1 Nisan şakası vardır. Yapılan kişiye olmayan bir şeyi inandırmak amacı ile yapılan bu sert şakalar nereden çıkmıştır?  Neden bu adı almıştır?  Tarihten günümüze kadar gelen 1 Nisan şaka günü ile ilgili tüm bilgilere haberimizin detayında ulaşabileceksiniz. 

 

1 Nisan Şaka Günü’nün Tarihçesine Dair Rivayetler

Kansas üniversitesi’nin hazırladığı Calerıdar of Diversity’de (Farklılıklar Takvimi) 1 Nisan Şakası hakkında en çok kabul gören aşağıdaki teorinin kullanılmış olduğunu görüyoruz:

1582 yılında Papa XIII. Gregory zamanında vaktiyle Roma İmparatoru Jül Sezar tarafından hazırlatılan Jülyen takviminden Papa’nın adından gelen Gregoryen takvimine geçilmesi üzerine öncesinde 25 Mart-l Nisan tarihlerinde kutlanan yeni yıl, 1 Ocak gününe alınmıştır. Bu yeni düzenlemeyi kabullenmeyenler veya buna alışamayanlar ise yeni yılı eski usul kutlamaya devam edince çevrelerine eğlence malzemesi oldular ve eski yılbaşı olan 1 Nisan günü boyunca çeşitli şakalara (sahte parti davetiyeleri, kemik hediyeler vs.) maruz kalmıştır.

Sezar’dan tam 1610 yıl sonra, 1564’de Fransa Kralı IX. Charles, takvimi değiştirerek yıl başlangıcını Ocak ayının birinci gününe almıştır. O zamanın iletişim koşullarında bazı insanların bu gelişmeden haberi olmamıştır. Bazıları ise bu kararı protesto etmek amacıyla eski adetlerini sürdürmüşlerdir. Bu çerçevede 1 Nisan’da partiler düzenlemeye, birbirlerine hediyeler vermeye devam etmişlerdir. Yeni takvimden haberdar olup onu kabul edip uygulayan diğerleri ise bunları ‘1 Nisan aptalları’ olarak nitelendirip bu güne ‘Bütün Aptalların Günü’ adını vermişlerdir. Bu günde diğerlerine sürpriz hediyeler vermişler, yapılmayacak partilere davet etmişler, gerçek olması mümkün olmayan haberler üreterek yaymışlardır.

Fransa’dan İngiltere’ye, Oradan da Amerika’ya…

Yıllar sonra takvimin ayları yerine oturup Ocak ayının yılın ilk ayı olmasına alışılınca, Fransızlar 1 Nisan gününü kendi kültürlerinin bir parçası olarak görmeye başladılar. Zaman içinde bu geleneği gittikçe süsleyerek, zenginleştirerek ve yaygınlaştırarak devam ettirdiler. Fransız kökenli bu geleneğin İngiltere’ye ulaşması yaklaşık iki yüzyıl sürmüştür. Oradan da Amerika’ya ve bütün dünyaya yayılmıştır.

Fransızların Nisan Balığı

Fransızlar tarafindan en bilinen isimleriyle ‘Poisson d’Avril’ (Nisan Balığı), ‘April Fools’s Day’ (Aptallar Günü) gibi isimlerle anılan bu neşeli günle ilgili çeşitli efsaneler ve muhtemel gerçek ortaya çıkmıştır.

Fransa’da yılın bu döneminde balık avı yasak. Çünkü bu dönem balıkların üreme mevsimidir.  Bazı şaka severler balık avcılarını kandırmak için ırmaklara ‘Nisan Balığı’ diye bağırarak çiroz ringa balıkları atmışlar ve bu şaka kavramı da buradan türemiştir. Günümüzde artık tatlı sulara balıklar atılmasa da balık şeklinde çikolatalar yenerek, insanların arkasına kağıttan balıklar iliştirilerek, dostlar işletilerek bu özel şaka geleneği de bir şekilde yaşatılmaktadır.

Diğer ülkelere göre 1 Nisan şakasının tarihçesi

1 Nisan, Nisan 1 veya Nisan Balığı olarak geçen şaka günü; Hollanda, Belçika, Kanada, ABD, İsviçre, Japonya dahil dünyanın pek çok yerinde tanınmaktadır. Bu günle ilgili  başka bir efsane de Pagan kültüründe 1 Nisan’da kutlanan Fous bayramıdır. Antik Roma’da Hilarya adıyla benzer bir bayram da kutlanmaktadır. Hindistan’da ise bu bayram 31 Mart’ta Holi adıyla kutlanmaktadır. İskoçya 1 Nisan’ı Gowk veya Cuckoo günü olarak kutlarken, İngiltere, April Fools’ Day yani Nisan Kaçıklar Günü olarak 1 Nisan’ı kutlamaktadır.

Tarihe geçen şakalar…

The Museum of Hoax sitesi, dünya basını tarafından yapılan en iyi şakaları derledi. Siteye göre tarihe geçmiş ünlü şakalardan bazıları şöyle:

 

 

“Sokrates’in mezarı bulundu – 1995”: Yunan Kültür Bakanlığı, Atina metro sistemi kazıları sırasında Sokrates’in mezarının bulunduğunu açıkladı. Mezarda Sokrates’in içtiği baldıranotunun kalıntılarını taşıyan bir vazo ve M.Ö. 400 ila 390’a ait bir deri parçası vardı. Fransız haber ajansı AFP, haberi tüm abonelerine geçti. Birkaç saat sonra şakanın ortaya çıkması üzerine üzerine AFP, haberi geri çekti.

 

 

“İsviçre’de Spagetti Hasadı – 1957”: BBC’nin haber programı Panorama, İsviçre’de çiftçilerin sıcak geçen kış ve spagetti ağaçlarına dadanan buğday bitinin yok edilmesi sayesinde bereketli bir hasat yaptıklarını duyurdu. Habere, ağaçlardan sarkan spagettileri toplayan çiftçilerin görüntüsü eşlik ediyordu. Çok sayıda izleyici, BBC’yi arayarak spagetti ağacını nereden alabileceklerini sordu.

Şakayı devam ettiren BBC, izleyicilerine bir kavanoz salçanın içinde bir tane spagetti koyup büyümesini beklemelerini söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Alabama, Pi sayısını 3 olarak yuvarladı – 1998”: New Mexicans for Science and Reason dergisi, Alabama Eyalet Meclisi’nin Pi sayısının 3.14159 olan değerini yuvarlayıp 3.0 olarak değiştirmeyi kabul ettiğini yazdı. Haber, kısa sürede internette yayıldı. Bunun bir şaka olduğu, Alabama Eyalet Meclisi’nin protesto dolu mektuplar alması üzerine ortaya çıktı.

 

 

 

 

 

“Yerçekimi azalıyor – 1976”: İngiliz astronom Patrick Moore, BBC’ye yaptığı açıklamada 1 Nisan’da sabah saat 9.47’de Plüton gezegeninin Jüpiter’in arkasına geçeceğini, bunun da Dünya’daki yerçekimini geçici olarak azaltacağını açıkladı. Moore, tam gezegen hizalanmasının olduğu anda havaya zıplayanların kendilerini havada yüzüyormuş gibi hissedeceğini söyledi. Saat 9.47’den sonra BBC’yi arayan yüzlerce kişi, havaya zıpladıklarını ve kendilerini havada yüzüyormuş gibi hissettiklerini söyledi. Hatta bir kadın, kendisiyle birlikte 11 arkadaşının koltuklarından havalanarak oda çevresinde uçtuklarını iddia etti.

 

 

“Dikkat bomba – 1915”: I. Dünya Savaşı’nın ortalarında 1 Nisan 1915 sabahı bir Fransız havacı, Alman kampının üzerinde uçup, bombaya benzeyen bir şey bıraktı. Alman askerler, panik içinde kaçışmaya başladı. Patlama sesinin gelmemesi üzerine askerler, bombanın düştüğü yeri araştırdı ve üzerinde “1 Nisan” yazan bir futbol topu buldu.

 

 

 

 

 

“Eyfel Kulesi taşınıyor – 1986”: The Parisien gazetesi, Eyfel Kulesi’nin sökülüp taşınması için anlaşmaya varıldığını yazarak, Parislilerin aklını başından aldı. Habere göre Fransız kültürünün simgesi kabul edilen Eyfel, Paris’in doğusunda açılacak yeni Euro Disney parkında tekrar monte edilecekti. Eyfel’in yerine ise 1992 Olimpiyat Oyunları için 35 bin koltuk kapasiteli bir stadyum inşa edilecekti.

 

 

 

Yukarıdaki  bilgiler yerli ve yabancı Wikipedia kaynaklarından ve kimi gazete haberlerinden derlenmiştir.

 

 

 

Yorumlar