porno izle
Genel

1 Mayıs İşçilerin Birlik, Dayanışma ve Mücadele Günü büyük bir coşkuyla kutlandı

ANKARA’DA 30 BİN KİŞİ ALANDA
Ankara’da Tren Garı önünde toplanan DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve demokratik kitle örgütleri ile siyasi partiler “Savaş değil, barış istiyoruz”, “Adaletsizliğe, güvencesizliğe, iş cinayetlerine karşı, toplumsal dayanışmayı ve mücadeleyi büyütelim, yaşasın 1 Mayıs”, “Onurlu geçmişimizle aydınlık ve taşeronsuz bir gelecek istiyoruz” pankartları açtı.

Sıhhiye Abdi İpekçi Parkı’na yürüyen emekçilere” ulaşım hakkımız engellenemez” diyen Perşembe Akşamı Bisikletlileri, “Patronsuz, pezevenksiz bir dünya istiyorum” diyen LGBTT bireyler, “Tutuklu öğrencilere özgürlük” talep eden öğrenciler, “Karanlığa karşı sanat” diyen sanatçılar ve çok sayıda demokratik kitle örgütü destek verdi.

TKP, CHP, BDP, Halkevi ve ÖDP’nin kitlesel olarak katıldığı mitingde yaklaşık 30 bin kişi vardı.

1 Mayıs tertip komitesi adına ilk konuşmayı yapan KESK Ankara Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Doğan Kaya, taşeron güvencesiz çalışmaya karşı bugün alanlarda olduklarını vurgularken son dönmede KESK’e yönelik baskıların da kendilerini yıldıramayacağını belirtti.

Birleşik Kamu İş ve Eğitim İş’in Ankara Garı’na girmek istemesine polis gazla müdahale etti. bu sendikalara kendilerinin kutlama alanının Sıhhıye değil, Tandoğan olduğu yönünde uyarıda bulunan polis alana zorla girmek isteyen Birleşik Kamu İş ve Eğitim İş’e müdahale etti.

100 BİN İZMİR’Lİ 1 MAYIS’I KUTLADI

1 Mayıs İzmir’de de Gündoğdu Meydanı’nda kutlandı. Konak’ta, Basmane’de ve Alsancak’ta toplanan işçiler, işsizler, emekliler, gençler, çocuklar buradan Gündoğdu Meydanı’na doğru yürüdüler.
KESK, DİSK, TMMOB, sosyalist siyasi partiler, dergi çevreleri, alevi örgütleri ve gençlik örgütlenmeleri Konak’tan Cumhuriyet Meydanı’na oradan da Gündoğdu Meydanı’na gelerek, sınıf kardeşleri ile buluştular.  Türk-İş ise her yıl olduğu gibi üyeleri ile Alsancak Limanı’ndan Gündoğdu’ya yürüdü.
Saat 14.00 ‘de meydanda toplanan İzmirli emekçilere, Dikili, Bergama ve Manisa’dan katılan emekçiler de destek verdi. İzmir’in tüm çevre ilçelerinde yapılan 1 Mayıs kutlamalarının ardından emekçiler, İzmir’e hareket ederek, Gündoğdu Meydanı’nda kitle ile buluştu.
Geçtiğimiz yıldan çok daha fazla sayıda emekçinin toplandığı 1 Mayıs alanında işçilere sanatçı Onur Akın, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP’li ilçe belediye başkanlarının yanı sıra DSP, CHP ilçe örgütleri, ADD, Yeni Kuşak Köy Enstitüleri, köy dernekleri, Vakıfbank emeklileri derneği, İzmir Barosu yöneticimi ve baro üyesi avukatlar, Kent Konseyleri, Eczacılar Odası, Nükleer Karşıtları, İzmir Tabip Odası ve sanatçılar katıldı.
Katılımcılar adına basın açıklamasını ise, 121 gündür işe geri dönme mücadelesi veren Billur Tuz işçileri adına Mehtap Tekin okudu.  Sendikaya üye olduktan sonra işten atılan işçiler adına konuşan Tekin, ‘tüm işçiler haklarınız ve insanca bir yaşam için birleşin’ dedi.
Konuşmaların ardından Grup Günışığı’nın şarkıları ile halay çeken yüz bine yakın emekçi, bir dahaki 1 Mayıs’ta buluşmak üzere alandan ayrıldılar. Gülsen Candemir

ZONGULDAK’TA EN GENİŞ KATILIM BU SENE
Zonguldak tarihinin en katılımlı, en coşkulu 1 Mayıs’ını dün kutladı. Dün sabah saatlerinde Zonguldak’taki İstasyon Meydanı’nı yaklaşık 7 bin kişi doldurdu. Saat 13.00’te başlayan kortejler halindeki yürüyüş ise iki saat boyunca sürdü. Zonguldak’ta 1 Mayıs’ı kutlayanlar arasında en geniş kitleyi Genel Maden İşçileri Sendikası üyeleri oluştururken, özel ocaklarda çalışan sendikasız işçiler de ilk kez kendi pankartlarıyla 1 Mayıs katıldı ve sendika hakları için haykırdı. KESK’e bağlı sendikalar ile TMMOB da Zonguldak’taki 1 Mayıs kutlamalarında yerini geniş katılmla alırken; Halkevleri siyasi partilerden de, TKP, ÖDP, CHP, EDP, EMEP, İP, SDP, BDP, HDK, Saadet Partisi 1 Mayıs kutlamalarına katıldı. Gençlik örgütlerinden de Vandetta maskeleriyle en geniş kitleyle 1 Mayıs’a katılan örgütün, Gençlik Muhalefeti olduğu gözlemlenirken, Kolektif, TGB de alanda yerini aldı. Bunların dışında Roman yurttaşların ise köçek kıyafetleri içinde Genel Maden İşçileri Sendikası Şubeleri önünden zurna ve davullar eşliğinde İstasyon Meydanı’ndan Zafer Anıtı’na dans ederek yürümesi renkli görüntüler oluşturdu. Burak Öz

DİYARBAKIR’DA EMEKÇİLER TALEPLERİNİ HAYKIRDI
Diyarbakır’da 1 Mayıs İşçi Bayramı mitingi için binlerce emekçi “Devrimci mücadelemiz ile özgürlüğe yürüyoruz” pankartı ile İstasyon Meydanı’na yürüdü.   “Yaşasın 1 Mayıs” ve “Bijî Yek Gulan” pankartlarının açıldığı yürüyüşte, “Çerxa Şoreşê” ve “Hernepêş” marşları okundu. Her sendikanın kortej oluşturduğu yürüyüş İstasyon Meydanı’nda son buldu. İstasyon Meydanı’na giren emekçiler taleplerini haykırırken,  Ofis tarafından gelen BDP’lilerin polis tarafından engellenmek istenmesi üzerine kısa süreli gerginlik yaşandı.

ESKİŞEHİR’DE ZEYBEKLİ KUTLAMA
Eskişehir’de 1 Mayıs zeybeklerle kutlandı. Kortejler  Yeni Bağlar Seylap Caddesi’nde oluşturulan kontrol noktasında üzerleri arandıktan sonra miting alanına alındı. PEskişehir’in yöresel ekibi olan Kırka Zeybek ekibi bir süre yöresel şarkılar eşliğinde oynadı. Zeybeklerin davul zurna eşliğindeki gösterisi büyük alkış topladı.

MERSİN’DE COŞKU HAKİMDİ
Sabahın erken saatlerinden itibaren şehir 1 Mayıs havasına büründü , meslek odaları, siyasi partiler, sendikalar Gençlik örgütleri  Saat 10:00 sularında toplanma yeri olan istasyon meydanına doğru harekete geçtiler. Saatin 11:00 olması ile birlikte yürüyüş başladı. İstiklal caddesini takiben cumhuriyet alanına doğru 1 mayıs korteji adına yakışır ve çoskulu bir şekilde  yürüdü. Saat 13:00 gibi alan tamamen dolmuş kitlenin sayısı 10.000’e yükselmiş durumdaydı.sendikalar ve siyasi partiler adına yapılan konuşmaların ardından miting olaysız bir şekilde dağıldı.

TRABZON’DA EMEKÇİLERE  KEMENÇELER EŞLİK ETTİ
1 Mayıs Trabzon’da   KESK ve TÜRK-İŞ öncülüğünde siyasi partilerin,derneklerin ve gençlik örgütlerinin katılımıyla coşkulu bir şekilde kutlandı.Yaklaşık 3000 kişi tedaş önünden Atatürk Meydanına yürüdü.Meydanda yapıan konuşmalarda İşçi ölümlerinden AKP Hükümeti sorumlu tutulurken bölgede yapımı planlanan HES Projelerine karşı yürütülen mücadeleden,Eğitim sistemindeki çarpıklıkara yer verildi. Konuşmaların ardından kutlamalar, kemençe eşliğinde yöresel türküler ve oynanan horonlarla son buldu.

ANTALYA’DA BİNLER ALANA AKIN ETTİ
Antalya’da Aydın Kanza Parkında toplanan yaklaşık 7 bin kişi Teomanpaşa caddesi boyunca yürüyerek sloganlarla Atatürk Parkına kadar yürüdü. Sol partiler ve sendikaların yoğun bir katılım gösterdiği yürüyüşte gençlerin coşkulu katılımı dikkat çekti.

BOLU’DA TÜRKÜLER SUSMADI
Belediye önünde toplanan sendika, sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler 12.30’da buradan kardelen meydanına yürüyüşe geçti. Yürüyüş esnasında Bolu halkının da desteğini alan emekçiler Kardelen Meydanında miting için bir araya geldiler. Hak mücadelesinde yaşamını yitiren emekçiler için saygı duruşuyla başlayan etkinliğin açılış konuşmasında Türk-İş Bolu İl Temsilcisi Özgür Elçi tüm çalışanların grevli, toplu sözleşmeli, sendikal haklara sahip olduğu bir Türkiye için alanlarda olduklarını belirterek; “Türkiye’yi yönetenlerin temel hedefi özgürlükçü ve çoğulcu demokrasinin sınırlarını genişletmek olmalıdır” dedi. Elçi’nin ardından KESK adına SES Bolu Şube Başkanı Serdar Koçyiğit kürsüden emekçilere seslendi. Koçyiğit yoksulluğun, adaletsizliğin hukuksuzluğun hakim kılınmak istendiği bir ülkede, emeğin, emekçilerin haklarının tanınmadığı bir ülkede demokrasiden de insan haklarından da söz edilemeyeceğini ifade ederek; “Türkiye’de emek, barış, eşitlik ve özgürlük uğruna yaşamını yitirmiş olan yoldaşlarımızdan aldığımız mücadele bayrağını kararlılık ve onurla taşıyacağımıza söz veriyoruz” dedi. KESK, SES, Eğitim-Sen, Emekli-Sen, Koop-İş, Türk-Metal, Yol-İş, Belediye-İş,Türk-İş, MMO, EMEP, Halkevi, CHP, ÖDP ve Gençlik Muhalefeti’nin katılım sağladığı mitinge katılan yüzlerce kişi türküler ve halaylar eşliğinde 1 Mayıs şölenini sonlandırdı.

HAKKARİ ‘DARBELERE BOYUN EĞMİYORUZ’ DEDİ
Emek ve Demokrasi Platformu organizasyonunda Hakkari’de düzenlenen 1 Mayıs kutlamaları İl Gençlik Spor İl Müdürlüğü önünde yürüyüşle başladı.
Yürüyüşte ‘Askeri darbelere direndik, sivil darbelere boyun eğmeyeceğiz’ pankartı dikkat çekti. Kortej halinde başlanan yürüyüş EDAŞ Hakkari İl Müdürlüğü önüne kadar sürdü.

TUNCELİ’ DE BİBER GAZLI MÜDAHALE
Tunceli’de de 1 Mayıs kutlamaları için miting alanına giren  bazı gruplarla polis arasında arbede yaşandı. Polis göstericilere gaz bombasıyla müdahale etti.

ORDU’DA YEREL SANATÇILARDAN MİTİNGE DESTEK
1 Mayıs Ordu’da çeşitli etkinliklerle kutlandı. Belediye Meydanı’nda düzenlenen etkinliklerde bazı yerel sanatçılar da yer aldı.

SAMSUN’DA AİLELER HEP BİRLİKTE ALANDA
Samsun”da Cumhuriyet Caddesi”nden başlayan kortej, Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü.
Cumhuriyet Meydanı’na yürüyen işçilerin çoğunun aileleriyle birlikte katılımı dikkat çekti.

BALIKESİR’DE 5 AYRI YERDE KUTLANDI
Balıkesir’de 5 ayrı noktada 1 Mayıs halaylar ve türkülerle kutlandı. Kutlamalara binlerce kişi katıldı. Balıkesir merkezdeki kutlamaya yaklaşık 2 bin, Edremit’te bin 500, Ayvalık’ta 500, Susurluk’ta 500 ve Bandırma’da da 500 kişi katıldı.

BURSA’DA DAVUL ZURNALI MİTİNG
Bursa’da 1 Mayıs  binlerce kişi tarafından kutlandı.  Kutlamalara Türk-iş Genel Başkanı Mustafa Kumlu ve Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk da katıldı. Bursa’nın yanı sıra çevre illerden gelen işçiler, Stadyum Caddesi’nde toplandı. Çeşitli sendikalara mensup yaklaşık 3 bin kişi, burada davul ve zurna eşliğinde oynadı.

DENİZLİ’DE BÜYÜK COŞKU
Denizli’de 1 Mayıs yaklaşık 2500 kişinin katılımıyla büyük coşku içinde kutlandı. Çınar Meydanı’ndan başlayan yürüyüş Tokat Caddesi’nde yapılan miting ve Hakan Akmaz konseriyle sona erdi.

KARADENİZ HALKI 1 MAYIS’TA
Hopa’da da 1 Mayıs çoskusu vardı. İlçe meydanında bir araya gelen yaklaşık iki bin kişi halaylarla işçi sınıfının birlik mücadele ve dayanışma gününü kutladı.

Giresun’da ise kutlamalara yaklaşık bin 500 kişi katıldı.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın