porno izle
Duyurular

Her ne kadar Halil Berktay, hala kendi kendine sayıklamaya devam ediyor olsa da, 1 Mayıs 77 katliamına ilişkin tartışmalar büyük oranda sonuçlanmış durumda.

Bütün uğraşlara, bütün karalamalara, bütün çarpıtmalara rağmen, egemenlerin aklanıp, solun itibarsızlaştırılmasına yönelik bir hamle daha boşa çıkartıldı.

70’li yılların dünya ve Türkiyesi’nde yükselen sol ve emek hareketinin gelişiminin önünü kesmek için tertiplenen bu kanlı kontrgerilla saldırısının “sol içi bir çatışmanın” sonucu olduğu “tezi” bir kez daha yerle bir oldu. 2012 1 Mayıs’ının Türkiye çapında yaygın, kitlesel ve çoşkulu bir biçimde kutlanmasının hemen ertesinde başlatılan bu tartışma, dönüp Berktaygilleri vuran bir bumeranga dönüştü.

Kuşkusuz solun kendi geçmişi ile ve bu arada “sol içi şiddet kullanımı” ile de hesaplaşması (77 1 Mayıs katliamı vesilesi) ile önemli sayılmalı. Hatta 1 Mayıs katliamının gerçekleşmesine imkan veren atmosferin oluşumunda sol içi rekabetçi ve birbirine karşı şiddet kullanabilen bir zihniyetin mahkum edilmesi de son derece kritik görülmeli.

Ancak solun geçmişi ile hesaplaşmasının bir tür “linç”e dönüştürülmesi, sol tarihin çarpıtılarak yeniden yazılmak istenmesine de kararlılıkla karşı durulması gerekiyor.

Bu açıdan hem sürekliliği sağlanmış bir fikri takip, hem de egemenlerin sola yönelik saldırılarının karşısında durabilmek için, 1 Mayıs 1977 katliamına ilişkin tartışma ve tanıklıkların devam ettirilmesi önem kazanıyor.

Bugün gündemde olan bir çok meselenin (Ergenekon, 12 Eylül Darbesi vb) derinliğine, gerçek köklerine inilerek tartışılmasına vesile olabilecek 77 1 Mayıs katliamı tartışmalarının kapsamının tarihsel toplumsal koşullarından kopartılmadan “ilk kurşunu kim attı” gibi sınırlı bir çerçeveye hapsedilmeden tartışılması da gerekli görünüyor.

O yüzden, toplumsol olarak, 77 1 Mayıs’ına ilişkin tartışmaları, “aktüel gündem”den düşse bile devam ettireceğiz. Böylece hem siyasi iktidarın “geçmişle hesaplaşıyoruz” yalanıyla hem de bugün “yeni bir resmi tarih yazımı” ile hesaplaşabilmek için bu tartışmayı genişleterek ve derinleştirerek gündemde tutacağız.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın